LAJME - (2-30) - ILLYRIA - Page 4 LAJME - (2-30) - ILLYRIA - Page 4

Charles Michel: Ballkani Perëndimor – përparësi strategjike për Bashkimin Evropian

Prishtinë, 15 qershor 2022 – Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, vlerësoi të mërkurën qëndrimin e Kosovës kundër agresionit rus... »

Mbështetja ndaj Ukrainës, Rama dhe Abazoviç, vizitojnë Kievin

Kryeministri shqiptar Edi Rama dhe ai i Malit të Zi Dritan Abazoviç, nisën sot një vizitë në Ukrainë. Ata shkuan... »

Ambasadori Ferit Hoxha u përgjigjet akuzave të Ambasadorit të Rusisë

Mos e përmend Ramush Haradinajn se ai nuk u fsheh, la postin e kryeministrit, dhe shkoi vetë në Hagë kur... »

Krerët e shtetit të Kosovës diskutojnë për temat aktuale në politikën e jashtme

Prishtinë, 13 qershor 2022 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka mbajtur sot takimin e rregullt koordinues për politikë të... »

Glauk Konjufca do t’i vizitojë ish-drejtuesit e UÇK-së në Hagë

Prishtinë, 13 qershor 2022 – Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, do të realizojë të premten, më 17 qershor,... »

Shqipëri: Avokatët kundër hartës së re gjyqësore, do t’i bojkotojnë seancat 4 ditëshe

Tiranë, 13 qershor 2022 – Në Shqipëri, Dhoma e Avokatisë njoftoi sot se për katër ditë me radhë, duke nisur... »

Shqipëria ende nuk ka arritur përballjen morale me krimet e komunizmit

Uashington, 13 qershor 2022 – Më 13 qershor në Uashington u përurua Muzeu kushtuar Viktimave të Komunizmit. Muzeu nderon mbi... »

Lumi Vjosa dhe degët e tij drejt shpalljes Park Kombëtar

Tiranë, 13 qershor 2022 – Shqipëria ka nisur procedurat për të përfshirë lumin Vjosa dhe degët e tij në kategorinë... »

PDK e AAK kërkojnë sërish tërheqjen e Projektligjit për Pagën Minimale

Prishtinë, 13 qershor 2022 – Partia Demokratike e Kosovës (PDK) dhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), kanë bërë sërish... »

Agolli: U kërcënova me jetë pas kritikave ndaj Enverit, PS s’ka themelues, ndryshoi vetëm emrin nga PPSH

Dritëro Agolli, shkrimtari i njohur, ish-anëtar i KQ të PPSH-së, ish-deputet i PPSH-së dhe i PS-së, ka hedhur dritë mbi... »

Kryedrejtori policor Nano takoi në SHBA shefin e FBI-së dhe zyrtarin e DEA-s

Zoti Wray i konfirmoi gjithashtu mbështetjen e palëkundër të agjencive ligjzbatuese amerikane për Policinë e Shtetit Knid Ndrenika Me gradën... »

Kosova shënoi 23 vjetorin e çlirimit

Prishtinë, 12 qershor 2022 – Kosova e shënoi sot 23 vjetorin e hyrjes së trupave të NATO-s në Kosovë. Më... »

Osmani: Sherife Luta – personifikim i dëbimit të shqiptarëve nga regjimi gjenocidal serb

Prishtinë, 12 qershor 2022 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, e ka nderuar zonjën Sherfie Luta, gruan që 23... »

Italia arreston me 20 kg.kokainë 1 mln Euro, ish-kryebashkiakun e PS-së të Vorës

I larguar pasi fshehu dënimin penal në Greqi, ish-kryebashkiaku socialist Agim Kajmaku u arrestua në 27 maj në San Benedeto... »

Dr.Prifti: Na terrorizojnë mua dhe familjen time, 3 vjet përgjim s’kanë gjetur gjë!

Mjeku kardiokirurg shkencëtari Edvin Prifti reagoi në “Facebook” pas kontrollit të banesës me akuzat për trafik barnash nga SPAK-u Duke... »

Osmani në Samitin e SEECP-së: Bashkë kundër tendencave destabilizuese në rajon

Selanik, 11 qershor 2022 – Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani në Samitin e krerëve të shteteve të Evropës... »

Vuçiq tha se me KEDS-in është arritur marrëveshje për energjinë në pjesën veriore të Kosovës

Beograd, 11 qershor 2022 – Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, deklaroi më 10 qershor se marrëveshja me Kosovën për energjinë... »

Presidenti luftëhapës Putin uron të zgjedhurin Bajram Begaj

Bajram Begaj është i teti president emëror dhe i nënti në radhë pas rrëzimit të diktaturës si dhe i 11-i... »

Vasili: Albini dhe Vjosa janë në anën e drejtë të historisë, kurse turpi Rama për “Ballkanin e Hapur”

“Eshte mjerim te shohesh kryeministrin e Shqiperise te vendoset ne anen me te erret te historise dhe kunder cdo principi”-shkruan... »

Osmani: Kosova, e bekuar për mbështetjen e kancelarit Scholz dhe miqësinë me Gjermaninë

Selanik, 10 qershor 2022 – Kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz, të premten në mbrëmje, në Selanik, ka marrë pjesë në... »

Renata Alt: Vuçiq na paska mashtruar, BE të ndërpresënegociatat me Serbinë

Berlin, 10 qershor 2022 – Kryetarja e Komisionit për të Drejtat e Njeriut dhe Ndihmë Humanitare në Bundestagun gjerman, deputetja... »

Vetoja bullgare ngadalëson reformat në Maqedoninë e Veriut

Shkup, 10 qershor 2022 – Vazhdimi i vetos bullgare, që i pamundëson Maqedonisë së Veriut nisjen e negociatave me Bashkimin... »

Gjykimi i rastit “Toka”: Azem Syla e të tjerët deklarohen të pafajshëm

Prishtinë, 10 qershor 2022 – Në Gjykatën Themelore në Prishtinë të premten u zhvillua seanca gjyqësore lidhur me rastin “Toka”... »

Vuçiq: Askush nga BE nuk ka thënë si Schoolz se Serbia duhet ta njohë Kosovën

Beograd, 10 qershor 2022 – Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se kancelari gjerman, Olaf Scholz, është i pari... »

Ura që do t’i lidhë Malin e Zi dhe Shqipërinë

Shqipëria dhe Mali i Zi planifikojnë që deri në vitin 2024 të ndërtojnë së bashku një urë mbi lumin Buna,... »

Osmani: Lidhja Shqiptare e Prizrenit – frymëzim i përhershëm për emancipimin tonë kombëtar

Prishtinë, 10 qershor 2022 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani – Sadriu, e ka vlerësuar Lidhjen Shqiptare të Prizrenit si... »

Mitsotakis: BE-ja të integrojë Ballkanin brenda vitit 2033

Athinë, 10 qershor 2022 – Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis deklaroi të premten se Bashkimi Evropian duhet të sigurojë brenda vitit... »

Scholz në Prishtinë: Marrëveshja me Serbinë duhet të zgjidhë çështjen e njohjes së Kosovës

Prishtinë, 10 qershor 2022 – Kancelari gjerman, Olaf Scholz, tha se dialogu mes Kosovës dhe Serbisë, i ndërmjetësuar nga Bashkimi... »

Sekuestrohen në Elbasan rreth 5 milionë euro pasuri të ndryshme kriminale

Autoritetet thanë se heitmi dhe operacioni u mbështetën në materialin procedural të referuar nga Drejtoria Vendore e Policisë Elbasan në... »

Berisha: Fjala e Bushit u bë realitet, Kosova e pavarur dhe Shqipëria në NATO

“Miq, kjo vizitë shënon momentin më kulmor në historinë 100-vjeçare të marrëdhënieve shqiptaro-amerikane”-shkruan ai Knid Ndrenika Kryetari i Partisë Demokratike... »