LAJME - (2-30) - ILLYRIA - Page 7 LAJME - (2-30) - ILLYRIA - Page 7

Ndryshime në Qeverinë e Shqipërisë. Shkarkohen Arben Ahmetaj dhe Zef Mazi

Tiranë, 25 korrik 2022 – Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka njoftuar të hënën, më 25 korrik, për ndryshime në... »

Begaj: E ardhmja e vendit është përgjegjësi e të gjithëve

Tiranë, 24 korrik 2022 – Presidenti i derisotëm i Shqipërisë, Ilir Meta, ia ka dorëzuar detyrën e kreut të shtetit,... »

Studenti nga Serbia: E kaluara mes shqiptarëve e serbëve  s’bën ta prishë të ardhmen

Prishtinë, 24 korrik 2022 – E kaluara në mes të shqiptarëve dhe serbëve nuk ishte problem për Kristian Kumoviqin, një... »

Policia e Kosovës gati për zbatimin e reciprocitetit me Serbinë për letërnjoftime

Prishtinë, 24 korrik 2022 – Policia e Kosovës njoftoi se i ka bërë të gjitha përgatitjet e nevojshme për zbatimin... »

Bajram Begaj e mori detyrën e Presidentit të Shqipërisë

Tiranë, 24 korrik 2022 – Bajram Begaj sot (e diel) mori detyrën e Presidentit të Republikës së Shqipërisë. Ai e... »

Në librin “Lulja e Vlorës”, Anna Kohen rrëfen historinë e familjes së saj në Shqipëri

Uashington, 23 korrik 2022 – Lindur dhe rritur në një komunitet të vogël hebre në Shqipëri, Anna Kohen, ka një... »

I dënuari me burg të përjetshëm reklamon perimet e kultivuara në oborrin e burgut

Shkup, 23 korrik 2022 – Demë Shehu nga Juniku, anëtar i Grupit “Kumanova”, i cili është i dënuar me burgim... »

Zjarre në rrethinën e Mitrovicës, FSK-ja dhe KFOR-i ndihmojnë zjarrfikësit

Prishtinë, 23 korrik 2022 – Disa fshatra të Mitrovicës dhe të Zveçanit janë kapluar nga zjarri të shtunën rreth mesditës.... »

Serbët e Kosovës – të instrumentalizuar ose të margjinalizuar nga Beogradi

Prishtinë, 23 korrik 2022 – Qasja e Beogradit zyrtar ndaj serbëve që jetojnë në komunat veriore të Kosovës dhe ndaj... »

Qeveria e Kosovës e mirëpret rezolutën e Kuvendit të Shqipërisë për raportin e Dick Martyt

Prishtinë, 23 korrik 2022 – Qeveria e Kosovës mirëpret çfarëdo diskutimi ne raport rezolutën që ka miratuar Kuvendi i Shqipërisë... »

Shqipëri: Hetime dhe debat mbi pronat e ushtrisë

Tiranë, 22 korrik 2022 – Në Shqipëri janë ngritur akuza në lidhje me disa prona të forcave të armatosura nga... »

Meta në Prishtinë: Të krenohemi me vëllazërinë tonë, por t’i shërbejmë me sinqeritet asaj

Prishtinë, 22 korrik 2022 – Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, i cili po qëndron për vizitë në Kosovë, ka thënë... »

Sali Berisha shpallet “non grata” edhe nga Britania e Madhe

Londër, 22 korrik 2022 – Ish Presidenti i Shqipërisë, Sali Berisha, u shpall sot “non grata” nga Britania e Madhe... »

Këshilli i Evropës mund të hartojë raport të ri për pretendimet e Dick Martyt

Bruksel, 22 korrik 2022 – Asambleja e Këshillit të Evropës mund të vendosë që të përgatisë dhe të debatojë raporte... »

Samiti Botëror i Iranit të Lirë shtyhet pas paralajmërimit të SHBA-së për sigurinë

Tiranë, 22 korrik 2022 – Këshilli Kombëtar i Rezistencës së Iranit (NCRI) dhe Organizata e Muxhahedinëve të Popullit të Iranit... »

KMDLNJ: Rezoluta e Kuvendit të Shqipërisë nuk ka asnjë efekt juridik

Prishtinë, 22 korrik 2022 – Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtëve dhe lirive të Njeriut (KMDLNJ) në Prishtinë vlerësoi se... »

Rastet e dhunës seksuale gjatë luftës në Kosovë hetohen nga vetëm dy policë

Prishtinë, 22 korrik 2022 – Kosova i heton me vetëm dy policë rastet e dhunës seksuale gjatë kohës së luftës.... »

SHBA: Samiti i muxhahedinëve në Shqipëri mund të jetë objekt kërcënimesh

Tiranë, 22 korrik 2022 – Samiti botëror i Iranit të lirë që parashikohet të mbahet në zonën e Manzës në... »

Qeveria britanike merr masa kundër disa “individëve shqiptarë” të lidhur me krimin e korrupsionin

Londër, 21 korrik 2022 – I dërguari i posaçëm i qeverisë britanike për Ballkanin Perëndimor, Stuart Peach bëri të ditur... »

Parlamenti i Shqipërisë diskutoi për projekt-rezolutën kundër raportit të Dick Martyt

Tiranë, 21 korrik 2022 – Në Shqipëri parlamenti diskutoi sot për miratimin e një rezolute të propozuar nga shumica, që... »

Qeveria e Shqipërisë e miratoi hartën e re gjyqësore

Tiranë, 21 korrik 2022 – Qeveria e Shqipërisë e miratoi sot hartën e re gjyqësore, e cila redukton në mënyrë... »

Abazoviq tha se nuk do të japë dorëheqje nga pozita e kryeministrit

Podgoricë, 20 korrik 2022 – Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, ka thënë se nuk do të japë dorëheqje,... »

Maqedonia e Veriut e ndalon eksportin e grurit, miellit dhe drurit

Shkup, 20 korrik 2022 – Qeveria e Maqedonisë së Veriut ka miratuar të mërkurën masa të reja për përballje me... »

SHBA ia kujton Listën Serbe se Radojçiq është i sanksionuar për korrupsion dhe krim të organizuar

Prishtinë, 20 korrik 2022 – SHBA-ja e ka goditur Listën Serbe për mbështetjen që i ka dhënë nënkryetarit të këtij... »

Kosovë: Dy viktima dhe afër 1.800 raste të reja me COVID-19

Prishtinë, 20 korrik 2022 – Dy persona kanë vdekur dhe 1.793 të tjerë kanë dalë pozitivë me koronavirus, bëri të... »

Kurti: Me Serbinë kemi dallime rreth marrëveshjes për të pagjeturit

Prishtinë, 20 korrik 2022 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se Prishtina ka dallime konceptuale me Beogradin zyrtar lidhur... »

Lista Serbe i reagon Kurtit: Radoiçiqi është këtu për ta mbrojtur popullin serb

Prishtinë, 20 korrik 2022 – Lista Serbe ka reaguar ndaj deklaratës së kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, i cili sot... »

Shpëton Qeveria e Malit të Zi. Abazoviq e Gjukanoviq i tejkalojnë mosmarrëveshjet

Podgoricë, 19 korrik 2022 – Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, dhe kryeministri, Dritan Abazoviq, kapërcyen mosmarrëveshjet që do... »

Raporti i DASH-it mbi trafikun e qenieve njerëzore: Shqipëria dhe Kosova në nivelin e dytë

Uashington, 19 korrik 2022 – Departamenti amerikan i shtetit publikoi të martën raportin mbi trafikun e qenieve njerëzore për vitin... »

Instituti Shqiptar i Shkencave: Qeveria të heqë dorë nga amnistia fiskale dhe penale

Tiranë, 19 korrik 2022 – Në Tiranë, Instituti Shqiptar i Shkencave i kërkoi sot qeverisë që të tërheqë projekt-ligjin për... »