LAJME - ILLYRIA - Page 107 LAJME - ILLYRIA - Page 107

Shqipëria i bashkohet deklaratës së BE-së që e dënon agresioni i Rusisë në Ukrainë

Tiranë, 23 shkurt 2022 – Ministrja për Europën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, deklaroi të mërkurën se “Shqipëria sapo... »

Rama: Për inceneratorët janë paguar 55.3 milion euro, jo aq sa pretendohet

Tiranë, 23 shkurt 2022 – Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama,dëshmoi të mërkurën në Komisionin  hetimor parlamentar lidhur me aferën e... »

Francesco Becchetti dënohet me 17 vjet burg nga Gjykata e Tiranës

Tiranë, 23 shkurt 2022 – Gjykata e Tiranës dënoi me 17 vjet burg biznesmenin italian Francesco Becchetti. Prokuroria e Tiranës... »

Kosova e vendosur të mos lejojë mbajtjen e zgjedhjeve të Serbisë në territorin e saj

Prishtinë, 23 shkurt 2022 – Qeveria e Kosovës ka përsëritur qëndrimin e saj në lidhje me mbajtjen e  zgjedhjeve parlamentare... »

Lajçak: Jemi afër një marrëveshjeje mes Kosovës e Serbisë për disa çështje

Bruksel, 23 shkurt 2022 – Përfaqësuesi special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak ka thënë se Kosova e... »

Ulet në 5 ditë karantina dhe rekomandohet doza e tretë pas 5 muajsh për COVID-19

Ministrja Ogerta Manastirliu theksoi se në tërësi gjendja kundër Koronavirusit po përcillet në dinamikë dhe se masat do të rivlerësohen... »

Dështon plani për takim të përbashkët të përfaqësuesve të Kosovës e të Serbisë

Bruksel, 22 shkurt 2022 – Të martën në Bruksel, kryenegociatorët e Kosovës dhe Serbisë, Besnik Bislimi dhe Petar Petkoviq, kanë... »

Qeveria e Kosovës solidarizohet me Ukrainën

Prishtinë, 22 shkurt 2022 – Qeveria e Kosovës e ka dënuar agresionin e Rusisë ndaj Ukrainës. Në shenjë solidariteti me... »

Putin kërkon njohjen e Krimesë si pjesë të Rusisë, e krahason me Kosovën

Moskë, 22 shkurt 2022 – Presidenti rus, Vladimir Putin, i bëri thirrje bashkësisë ndfërkombëtare ta njohë Krimenë së pjesë të... »

Maqedonia e Veriut dënon veprimet ruse në Ukrainë

Shkup, 22 shkurt 2022 – Autoritetet në Maqedoninë e Veriut, dënuan vendimin e presidentit rus, Vladimir Putin, për njohjen e... »

Veliaj dhe Agaçi dëshmojnë në komisionin hetimor për inceneratorët

Tiranë, 22 shkurt 2022 – Në Tiranë, komisioni hetimor parlamentar për incineratorët dëgjoi sot dëshmitë e kryetarit të bashkisë së... »

Ngrihet aktakuzë ndaj 21 të pandehurve të rastit “Subvencionet 1”

Prishtinë, 22 shkurt 2022 – Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës (PSRK) ka ngritur aktakuzë në Gjykatën Themelore në Prishtinë... »

SHKBB kallëzon në prokurori pesë policë të burgut Korçë dhe një të dënuar

Referimi u dorëzua në Prokurorinë e Rethit Gjyqësor Korçë në kuadër të hetimit të vitit 2022 pas kryerjes së veprimeve... »

Kosova mbështet pavarësinë dhe sovranitetin e Ukrainës, kërkon reagim kundër agresionit rus

Prishtinë, 22 shkurt 2022 – Qeveria e Kosoves mbështet sovranitetin, pavarësinë dhe integritetin territorial të Ukrainës, deklaroi të marën kryeministri... »

Meta e dënon njohjen nga Rusia të rajoneve separatiste të Ukrainës

Tiranë, 21 shkurt 2022 – Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, e ka dënuar njohjen nga Rusia të pavarësisë së rajoneve... »

Kryeministri Kurti paralajmëron rritjen e pagës minimale

Prishtinë, 21 shkurt 2022 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka paralajmëruar të hënën se ka nisur puna për rritjen... »

Serbia fut në agjendën e dialogut zgjedhjet e prillit

Prishtinë / Beograd, 21 shkurt 2022 – Zyrtarët serbë paralajmërojnë se në takimin e 22 shkurtit me homologët kosovarë do... »

Në Kosovë, opozita kërkon debat parlamentar për bisedimet me Serbinë

Prishtinë, 21 shkurt 2022 – Parlamenti i Kosovës pritet të mblidhet të enjten për të diskutuar çështjen e bisedimeve për... »

Cani: Kemi refuzuar miratimin e projektit për inceneratorin e Elbasanit, sepse procedura nuk ishte në përputhje me ligjin

Tiranë, 21 shkurt 2022 – Ish-ministri i Financave, Shkëlqim Cani, ka dëshmuar sot në Komisionin Hetimor të Kuvendit të Shqipërisë... »

Kosova hedh poshtë pretendimet ruse për “rekrutim të mercenarëve” për Ukrainë

Prishtinë, 21 shkurt 2022 – Ministria e Punëve të Jashtme të Kosovës hodhi poshtë në mënyrë kategorike pretendimet e zyrtarëve... »

Gjukanoviq: Formimi i qeverisë së pakicës, opsioni më realist 

Podgoricë, 21 shkurt 2022 – Presidenti i Malit të Zi, Millo Gjukanoviq, tha se mendon që opsioni më realist është... »

Osmani: Kosova ka miq të shumtë në botë

Prishtinë, 21 shkurt 2022 – Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani – Sadriu, në përmbyllje të vizitës së saj... »

Osmani: Serbia të trajtohet si shtet që nuk bazohet në vlerat evropiane 

Munih, 20 shkurt 2022 – Në ditën e fundit të Konferencës për Sigurisë në Mynih, Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani,... »

PD: U faktua se Qeveria “Rama” vodhi 430 milionë euro me aferën e inceneratorëve

Tiranë, 20 shkurt 2022 – Partia Demokratike e ka akuzuar edhe një here kryeministrin Edi Rama për përfshirje në aferën... »

Kurti: “Ndarjet nuk duhet të fitojnë mbi unitetin, diversitetin dhe demokracinë”

Munih, 20 shkurt 2022 – Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, bashkë me ministren e Punëve të Jashtme, Donika... »

Kurti shpreh gatshmërinë të takohet me Vuçiqin

Munih, 20 shkurt 2022 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, është takuar me Përfaqësuesin e Lartë të Bashkimit Evropian për... »

Osmani në Munih shpreh shqetësimin për ndikimin e Rusisë në Ballkanin Perëndimor

Munih, 19 shkurt 2022 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka qenë pjesë e panelit të diskutimit lidhur me sfidat... »

Kurti e senatorja Ernst bisedojnë për thellimin e bashkëpunimit mes Kosovës e Iowa-s

Munih, 19 shkurt 2022 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe senatorja amerikane nga shteti i Iowa-s, Joni Ernst, janë... »

Scholz: Duhet ta çojmë përpara integrimin e Ballkanit Perëndimor në BE

Munih, 19 shkurt 2022 – Kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz, të shtunën, në fjalimin e tij të parë në Konferencën... »

Kurti dhe Lajçak bisedojnë për hapat e ardhshëm në dialogun Kosovë-Serbi

Munih, 19 shkurt 2022 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti bisedoi të shtunën me të dërguarin e posaçëm të Bashkimit... »