LAJME - ILLYRIA - Page 108 LAJME - ILLYRIA - Page 108

Maqedonia e Veriut riatdheson 23 shtetas të saj nga Siria dhe Iraku

Shkup, 18 korrik 2021 – Maqedonia e Veriut ka riatdhesuar 23 shtetas të saj nga zonat e konfliktit n; Siri... »

Në Kosovë, nis hartimi i ligjit për monedhat virtuale

Prishtinë, 18 korrik 2021 – Parlamenti i Kosovës ka filluar nismën për hartimin e një ligji që synon të rregullojë... »

Milena Popoviq do të dëshmojë në gjyqin për vrasjen e Oliver Ivanoviqit

Beograd, 18 korrik 2021 – Milena Popoviq, deputete në Kuvendin e Serbisë, ka deklaruar se megjithatë ajo është ftuar sidëshmitare... »

Greqia ashpërson masat kundër COVID-19

Për shkak të rritjes së numrit të infektimeve me koronavirus, Greqia ka vendosur masa më të ashpra në një prej... »

Njëmbëdhjetë shtetas të Kosovës kthehen nga Siria

Prishtinë, 18 korrik 2021 – Njëmbëdhjetë shtetas të Kosovës u kthyen të shtunën në Kosovë nga zonat e konfliktit në... »

Presidenti Meta pret zv-kryeministrin e Malit të Zi, Dritan Abazoviç

Integrimi European, bashkëpunimi mes dy shteteve dhe pjesëmarrja e shqiptarëve në institucionet malazeze ishin disa nga temat kryesore të bisedës... »

Në mostrat e ujit në Deçan janë izoluar sërish baktere

Prishtinë, 16 korrik 2021 – Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) tha të premten se nëmostrat e ujit... »

Shtetasit e Kosovës në zonat e përmbytura në Evropë janë shëndosh e mirë

Prishtinë, 16 korrik 2021 – Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës në Kosovë ka njoftuar se deri në tani... »

Osmani e vlerëson përkrahjen e Bidenit e Merkelit: Do t’i kundërshtojmë ata që synojnë destabilizimin e rajonit

Prishtinë, 16 korrik 2021 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani. i ka falënderuar presidentin amerikan, Joe Biden, dhe kancelaren gjermane,... »

Aliu: Vendbanimi “Lugina e Diellit” në veri është i paligjshëm

Prishtinë, 16 korrik 2021 – Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës në Kosovë, Liburn Aliu, tha të premten se... »

Safe Journalists: Në Shqipëri ka shenja të përkeqësimit të lirisë së shtypit

Tiranë, 16 korrik 2021 – Rrjeti i Gazetarëve të Sigurtë në Ballkanin Perëndimor publikoi sot në Tiranë raportin me Treguesit... »

Moti që përfshiu Europën do të ketë ndikim edhe në Shqipëri

Tiranë, 16 korrik 2021 – Stuhija e fortë dhe rrebeshet e dendura të shiut që e kanë përfshirë Europën do... »

Përmbytjet në Gjermani; shqiptari i gjen shëndoshë e mirë dy vajzat e humbura prej të mërkurës

Berlin, 16 korrik 2021 – Lajme të mira vijnë nga familja Hyseni në Gjermani. Raportohet se shqiptari Shefik Hyseni, 46... »

Zyrtari amerikan: Në reformën në drejtësi të përfshihet edhe sistemi i burgjeve

Tiranë, 16 korrik 2021 – “Asnjë reformë gjyqësore nuk mund të jetë e plotë nëse nuk përfshin një sistem modern... »

Së paku 80 të vdekur dhe qindra të zhdukur nga përmbytjet në Gjermani

Berlin, 16 korrik 2021 – Së paku 80 njerëz humbën jetën nga përmbytet në Gjermani – më të rëndat në... »

Helimet në Deçan; baktere koliforme dhe E.coli në ujin nga kaptazha e Drenocit

Prishtinë, 16 korrik 2021 – Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik të Kosovës (IKSHPK) njoftoi se shkaktar i helmimeve në komunën... »

I dyshuari kryesor për vrasjen e Oliver Ivanoviqit lëviz i lirë në veri të Kosovës

Prishtinë, 15 korrik 2021 – Përderisa gjykimi për vrasjen e politikanit serb, Oliver Ivanoviq, po vazhdon në Prishtinë, Millan Radoiçiq,... »

Mbikqyrje e veçantë për 140 të dënuar të rrezikshëm, veç “41 bis”

Autoritetet thonë se kanë ndërmarrë një masë të re për mbikqyrjen e veçantë të të burgosurve kur me sjelljen e... »

Turqia kërkon nga Maqedonia e Veriut ekstradimin e 86 shtetasve turq

Shkup, 15 korrik 2021 – “Maqedonia e Veriut do të veprojë në përputhje të plotë me ligjet vendore si dhe... »

Arrestohen dhjetë zyrtarë komunalë në Pejë, Klinë e Istog

Prishtinë, 15 dhjetor 2021 – Dhjetë zyrtarë komunalë u arrestuan të enjten në disa komuna të Kosovës, nën dyshimet për... »

Detyrimet nga koncensionet dhe PPP-të arrijnë në 11.4 për qind të GDP-së

Tiranë, 15 korrik 2021 – Organizata Monitoruese “Open Data Albania” publikoi një studim sipas të cilit detyrimet e buxhetit të... »

Tri pyetjet e Kushtetueses për Venecian mbi gjedhjet e 30 qershorit

Tiranë, 15 korrik 2021 – Gjykata Kushtetuese e Shqipërisë i bëri sot publike pyetjet që ajo ia ka dërguar Komisionit... »

Ambasada amerikane për helmimet në Deçan: Gazetarë dhe qytetarë, injoroni thashethemet, pritni për faktet

Prishtinë, 15 korrik 2021 – Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë ka reaguar lidhur me helmimet e... »

Zbulohet një nga shkaktarët e mundshëm të helmimeve në komunën e Deçanit

Prishtinë, 15 korrik 2021 – Në mostrat e ujit të marra në Deçan janë identifikuar bakterie të cilat japin indikacione... »

“Qyqa ka kamera këtu”

Zbardhen përgjimet për aferën korruptive ku është e përfshirë ish-zv.ministrja Përgjimet e realizuara nga SPAK kanë nxjerrë në dritë shkeljet... »

Doni të punoni për SPAK?

Ambasada amerikane njofton vendin vakant të punës: Tani është mundësia juaj! Ambasada Amerikane në një status në facebook, njofton se... »

Presidentja Osmani kërkon trajtim me urgjencë të rastit të helmimeve në Deçan

Prishtinë, 13 korrik 2021 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, e ka vizituar sot komunën e Deçanit, për t’u njohur... »

Kosova nuk mund të hetojë misionin e EULEX-it

Prishtinë, 13 korrik 2021 – Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, ia pa për të madhe parlamentit të Kosovës... »

Publikohet vendimi i Kushtetueses për ndarjen e mandateve sipas herësit

Tiranë, 13 korrik 2021 – Gjykata Kushtetuese e Shqipërisë e ka publikuar vendimin e plotë të datës 30 qershor lidhur... »

Në Kosovë mund të vaksinohen të gjithë qytetarët mbi 18-vjeç

Prishtinë, 13 korrik 2021 – Ministria e Shëndetësisë e Kosovës njoftoi se të gjithë qytetarët mbi 18 vjeç mund të... »