LAJME - ILLYRIA - Page 109 LAJME - ILLYRIA - Page 109

Blinken: Shumë mirënjohës për partneritetin e fortë Shqipëri-SHBA

Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar një bisedë telefonike me sekretarin amerikan të shtetit Antony Blinken pas vendimit të Shqipërisë për... »

Përçarje në Listën Serbe

Prishtinë / Beograd, 20 gusht 2021 – Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka deklaruar të enjten (19 gusht) se të... »

Osmani: Kosovarët e njohin mirë se askush dhimbjen e afganëve

Prishtinë,19 gusht 2021 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se shtetasit afganë që ndjehen të rrezikuar në vendin... »

Rama: “Ne ishim afganët, disa dekada më parë”

Tiranë, 19 gushr 2021 – Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, në një intervistë përBBC-në, ka folur për vendimin e Qeverisë... »

Berisha: Si u vodh karburanti i avionëve në portin e Sarandës në emër të jahtit superluksoz për Edi Ramën

Ish-kryeministri Sali Berisha ka denoncuar në faqen e tij në facebook një aferë vjedhje karburanti që i përket datës 23... »

Shqipëria do presë 20 mijë afganë?

Nuk dihet sa e vërtetë është por deklarata u bë sot nga Hamed Ahmadi, kuzhinier, restaurator dhe themelues i zinxhirit... »

Dy viktima dhe 522 raste të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë raportoi 522 raste të reja me COVID-19 dhe 2 humbje jete në 24 orët e fundit. Ministria... »

Kim prezanton këshilltarin e BKH-së, ish-agjentin e FBI-së, Steve Butler

Tiranë, 19 gusht 2021 – Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shqipëri, Yuri Kim, prezantoi të mërkurën ish-agjentin... »

Grupi i parë i afganëve pritet të arrijë në Maqedoninë e Veriut të premten

Shkup, 19 gusht 2021 – Autoritetet zyrtare të Maqedonisë së Veriut, kanë bërë të ditur se gjatë ditës së premte... »

SHBA dërgon vaksina kundër COVID-19 në Kosovë

Uashington, 19 gusht 2021 – Shtetet e Bashkuara po dërgojnë këtë javë në Kosovë një kontingjent prej 35 mijë e... »

Katër shtetas të Kosovës janë evakuuar nga Afganistani

Prishtinë, 19 gusht 2021 – Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës (MPJD) në Kosovë ka njoftuar se katër shtetas... »

Kosova – e para në rajon dhe e dyta në Evropë për raste pozitive me COVID-19

Prishtinë, 18 gusht 2021 – Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë janë regjistruar 2 mijë e 110 raste të... »

Xhaçka inspekton qendrat akomoduese të afganëve: Janë marrë të gjitha masat, kurdo që të mbërrijë avioni

  Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka në cilësinë edhe të koordinatores për operacionin humanitar në ndihmë... »

COVID-19 shënoi 3 viktima dhe 477 raste të reja në Shqipëri brenda 24 orëve

Njoftimi nga Ministria e Shëndetësisë: Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur... »

50 kg. tritol gurore në impiantin e çimentos dhe heshtja për dyshen durrsake L.H dhe A.L

Prona ku ishte vendosur sasia e madhe e tritolit, është në pronësi të dy shtetasve gjermanë dhe një shtetasi Bullgar.... »

Hapen 4 poliklinika në Tiranë për vaksinim, Manastirliu: Përgatitet udhëzimi për shkollat me masa të përforcuara

Katër poliklinikat e specialiteteve në Tiranë u hapën sot për vaksinimin anticovid për qytetarët. Lajmin e ka bërë të ditur... »

Rama për mediet spanjolle: Brenda javës mbërrijnë 1 mijë afganë në Shqipëri

Ditën e sotme pritet të vijë grupi i parë i azilantëve në vendin tonë në Aeroportin e Rinasit. Kryeministri Edi... »

Ministria e Mbrojtjes paraqet gjendjen e zjarreve në Shqipëri

Qarku Lezhë 1.Bashkia Mirditë, njësia administrative Fan, fshati Thirrë: në zonë ka shumë tym dhe si pasojë vështirësohet kryerja e... »

SHBA i dorëzon çmim Vlerësimi drejtorit të Anti Terrorizmit, Nano

Postii nga ambasada amerikane: “Më 17 gusht, Ambasadorja Yuri Kim dorëzoi një Çmim Vlerësimi për Gledis Nano, Drejtor i Anti-Terrorizmit... »

Rama për afganët: U detyrohemi miqve tanë në nevojë

Kryeministri Edi Rama postoi në tuiter: “Është shqetësuese të lexosh se Shqipëria po strehon afganët vetëm sepse na e kërkoi... »

Arrestohen në Gjermani dhe në Francë dy ish-truprojet e Saimir Tahirit

Janë arrestuar dy truprojet e ish ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri të shpallur në kërkim ndërkombëtar. Hekuran Marku u arrestua... »

Ushtria do të presë dhe transportojë afganët në Shqipëri

Ndonëse nuk ka ende saktësi të numrit të të ardhurve, afganët mund të jenë rreth 350, kurse mjediset e strehimit... »

Sa ka Kosova kapacitete për të pranuar refugjatë?

Prishtinë, 17 gusht 2021 – Institucionet e Kosovës thanë se janë duke bërë përgatitjet e duhura logjistike e teknike, por... »

Evakuohen nga Kabuli rreth 60 shtetas të Maqedonisë së Veriut

Shkup, 17 gusht 2021 – Rreth gjashtëdhjetë shtetas të Maqedonisë së Veriut që ndodheshin me punë në Afganistan janë evakuuar... »

Studentët largohen nga 6 konvikte me çanta në krah, pastrueset bëjnë gati ambientet për afganët

Mësohet se deri më tani janë zbrazur dhe janë bërë gati 6 godina. Siç mund të shihet edhe nga pamjet,... »

Dy viktima dhe 451 raste të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë i bën sërish apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe njerëzit e... »

Dy kosovarë evakuohen nga Kabuli

Prishtinë, 17 gusht 2021 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, njoftoi se dy shtetas të Kosovës që gjendeshin në Kabul... »

Kosovë: Edhe 5 viktima dhe 1.765 të sëmurë nga COVID-19

Prishtinë, 17 gusht 2021 – Ministria e Shëndetësisë e Kosovës njoftoi të martën se gjatë 24orëve të fundit janë regjistruar... »

SHBA: Kosova tregoi lidership në nivel global, me vendimin për afganët

Prishtinë, 17 gusht 2021 – Shtetet e Bashkuara të Amerikës e vlerësojnë gatishmërinë e Qeverisë së Kosovës që të ofrojë... »

Udhëzim për fillimin e vitit të ri shkollor parauniversitar

Ministrja e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi:   Sot firmosa Udhëzimin për vitin e ri shkollor 2021-2022 në sistemin parauniversitar,... »