LAJME - ILLYRIA - Page 131 LAJME - ILLYRIA - Page 131

Kurti pret të bashkëpunojë ngushtë me emisarin britanik Stuart Peach

Prishtinë, 2 dhjetor 2021 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, e ka mirëpritur emërimin e Stuart Peach të dërguar të... »

Në Shkodër, ndalohen dy persona të dyshuar për vrasjen e ish deputetit Pashko Ujka

Tiranë, 2 dhjetor 2021 – Policia e Shkodrës ka ndaluar të enjten dy persona, të dyshuar për vrasjen e ish... »

KFOR-i e nderon ish-komandantin Klaus Reindhardt

Prishtinë, 2 dhjetor 2021 – Pjesëtarët e KFOR-it në Kosovë e kanë nderuar sot ish-komandantin e këtij misioni, gjeneralin Klaus... »

Prokuroria kërkon 3,6 vjet burg për ish-gjyqtaren Hoxha dhe 4 për av.Tabaku

Prokuroria kërkon 3 vite e 6 muaj burg për ish-gjyqtaren e Krujës Enkelejda Hoxha me gjykim të shkurtuar. Ndërkohë për... »

Prishet koalicioni në Preshevë, teksa priten dalje të reja të këshilltarëve?

Largimi i këshilltarit Hamdi Fejzullahu dhe distancimi i tij nga PDSH si i pavarur në kuvendin e Preshevës ka shkaktuar... »

Gj.e Apelit Kosovë vërteton dënimin ndaj dy të akuzuarve për krime të luftës

Gjykata e Apelit të Kosovës ka vërtetuar aktgjykimin e Gjykatës Themelore të Prishtinës e datës 23 mars të këtij viti,... »

Ja çka biseduan Afrim Gashi i Alternativës dhe Edi Rama

Derisa AlternAtivA i vazhdon bisedimet për përfshirje në shumicën parlamentare, sot kryetari i Alternativës, Afrim Gashi, i shoqëruar nga nënkryetari... »

Gjeloshaj: Dalje nga kriza me qeveri pakice me përkrahje nga Gjukanoviq

Nik Gjeloshaj, lider i Alternativës Shqiptare, subjekt ky opozitar në Mal të Zi, ka propozuar që ky vend të ketë... »

Ja vendimi i Gj. Kushtetuese që njohu zgjedhjet vendore të 30 qershorit 2019 pa opozitën

Vendim nr. 36 datë 04.11.2021(V-36/21) Gjykata Kushtetuese e Republikës së Shqipërisë, e përbërë nga: Vitore Tusha, Kryetare, Elsa Toska, Marsida... »

Gjykata i refuzon kërkesën për kthimin e 1 mln eurove të sekuestruara dr.Edvin Priftit

Gjykata e Posaçme e Apelit ka refuzuar kërkesën e mjekut Edvin Prifti për lirim nga sekuestroja të gati 1 milion... »

Qeveria vendosi masën ekstreme të vaksinimit me detyrim të administratës

Masat i njoftoi pas mbledhjes Komiteti Teknik i Ekspertëve https://m.facebook.com/OgertaManastirliu/videos/-konferenc%C3%AB-e-komitetit-teknik-t%C3%AB-ekspert%C3%ABve-p%C3%ABr-situat%C3%ABn-e-epidemis%C3%AB-n%C3%AB-vend-dh/1573888766287947/?_rdr Duke u bazuar në situatën epidemiologjike, në rritjen e qarkullimit... »

Dialogun Kosovë-Serbi do të jetë ndër prioritetet e emisarit Stuart Peach

Prishtinë, 2 dhjetor 2021 – Ambasada e Britanisë së Madhe në Kosovë ka njoftuar se dialogu mes Kosovës e Serbisë... »

Osmani e përkujton Rugovën: “Kosova do t’i jetë përherë mirënjohëse këtij kolosi të dijes, të kulturës e të politikës”

Prishtinë, 2 dhjetor 2021 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, e ka përkujtuar Presidentin Historik të Kosovës, Ibrahim Rugova, në... »

Vërtetohet dënimi për Kërstiqin e Shabanin të shpallur fajtorë për krime lufte

Prishtinë, 2 dhjetor 2021 – Gjykata e Apelit të Kosovës ka vërtetuar aktgjykimin e Gjykatës Themelore të Prishtinës të datës... »

Rama njofton se do ta vizitojë SHBA-në nesër me ftesë nga Hillari Klinton

Kryeministri Edi Rama doli nga Kuvendi dhe shkoi të takonte grupin e përfaqësisë të personave me aftësi të kufizuar të... »

Vdes Gjenerali Klaus Reinhardt, komandanti i parë i KFOR-it në Kosovë

Prishtinë, 2 dhjetor 2021 – Ministrja e Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, ka shkruar për ndarjen nga jeta të Gjeneralit... »

KM Rama merr dozën e tretë antiCOVID, nxehet me gazetarin

Kryeministri Edi Rama u vaksinua sot për herë të tretë  me vaksinën anticovid, në qendrën e Vaksinimit në “Arenën Kombëtare”.... »

Stuart Peach emërohet i dërguar i posaçëm i Britanisë për Ballkanin Perëndimor

Londër, 2 dhjetor 2021 – Qeveria britanike njoftoi se Kryeministri Boris Johnson e ka emëruar Sir Stuart Peach të dërguar... »

SPAK-u arreston pedagogun e Akademisë së Policisë dhe inspektorin e policisë

Prokuroria e Posaçme kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit në Tiranë, ka regjistruar procedimin penal Nr. 277 datë 22.10.2021 për... »

“Dhjetori i dytë” i Gjykatës Kushtetuese

Progresi nuk duhet të matet vetëm nga distanca deri në destinacion, por edhe nga sa larg kemi arritur në këtë... »

Ekspertiza thotë 4 turistët rusë vdiqën nga monoksidii karbonit, Prokuroria nuk është e bindur

Tiranë, 1 dhjetor 2021 – Kadalë në publik ekspertiza e Institutit të Mjekësisë Ligjore në Tiranë mbi shkaqet e vdekjes... »

Prokuroria e Specializuar del kundër lirimit të krerëve të UÇK-së nga paraburgimi

Hagë, 1dhjetor 2021 – Zyra e Prokurorisë së Specializuar (ZPS) në Hagë është deklaruar kundër lirimit të përkohshëm nga paraburgimi... »

Stoltenberg: Akterë të huaj po përpiqen të minojnë progresin në Kosovë dhe Bosnjë e Hercegovinë

Riga (Letoni), 1 dhjetor 2021 – Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, në takimit të ministrave të jashtëm të... »

Borrell: Ka pasur shumë tensione mes Kosovës e Serbisë, duhet t’i kthehemi dialogut

Riga (Letoni), 1 dhjetor 2021 – Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikë të Jashtme, Josep Borrell, u ka bërë... »

Tetë familje nga Turqia gëzojnë mbrojtje shtetërore në Kosovë

Prishtinë, 1 dhjetor 2021 – Tetë familjeve me katërmbëdhjetë anëtarë të tyre, që kanë arritur nga Turqia në Kosovë, iu... »

Komisioni i Venecias e mbështet zgjatjen e afateve të vettingut në Shqipëri

Tiranë, 1 dhjetor 2021 – Komisioni i Venecias mbështet zgjatjen e mandatit të organeve që kryejnë vettingun e njerëzve të... »

Ikballe Huduti lirohet nga akuzat për terrorizëm

Prishtinë, 1 dhjetor 2021 – Gjykata Themelore në Prishtinë, Departamenti Special, të mërkurën, më 1 dhjetor, e ka liruar Ikballe... »

Nagavci: Shqipëria s’e ka respektuar marrëveshjen për abetare të përbashkët

Prishtinë, 1 dhjetor 2021 – Ministrja e Arsimit, Shkencës e Tekonologjisë, Arbërie Nagavci, ka thënë e Shqipëria nuk e ka... »

Eurostat: 52% e lejeve të qëndrimit në BE në vitin 2020 iu dhanë shqiptarëve nën 19 vjeç

Të rinjtë shqiptarë të moshës nën 19 vjeç po marrin pjesën më të madhe të lejeve të qëndrimit që po... »

Xhaçka: Ballkani Perëndimor të përfshihet në Konceptin Strategjik të NATO-s

Riga (Letoni), 1 dhjetor 2021 – Ministrja e Punëve të Jashtme të Shqipërisë, Olta Xhaçka, mori pjesë në takimin e... »