LAJME - ILLYRIA - Page 132 LAJME - ILLYRIA - Page 132

Rivarrosen 108 shqiptarë që ishin zhvarrosur dhe ishin çuar në Greqi

Tiranë, 18 maj 2021 – Trupat e 108 banorëve të fshatit Kosinë të Përmetit janë rivarrosur në tokën shqiptare sot,... »

Borrell: Jemi të gatshëm ta shtojmë angazhimin për Ballkanin Perëndimor

Bruksel, 18 maj 2021 – Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, nikoqir... »

Kurti në Bruksel, kërkon njohjen e Kosovës nga pesë vendet e BE-së

Bruksel, 18 maj 2021 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka kërkuar njohjen e pavarësisë së Kosovës nga pesë vendet... »

Mali i Zi nuk do të dërgojë ushtarë në KFOR

Podgoricë, 18 maj 2021 – Qeveria e Malit të Zi është shprehur kundër dërgimit të një toge të këmbësorisë në... »

Gjukanoviq: Mali i Zi duhet ta rrisë pjesëmarrjen në KFOR

Bruksel, 18 maj 2021 – Presidenti i Malit të Zi, Millo Gjukanoviq tha se ky shtet duhet të rrisë pjesëmarrjen... »

Maqedonia e Veriut e shpall person “non grata” një diplomat rus

Shkup, 18 maj 2021 – Ministria e Punëve të Jashtme e Maqedonisë së Veriut njoftoi se e ka shpallur person... »

Meta: Komisionin Hetimor për shkarkimin e Presidentit është jokushtetues

Meta: Komisionin Hetimor për shkarkimin e Presidentit është jokushtetues Tiranë, 18 maj 2021 – Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, me... »

Kurti prezanton në Kuvend programin qeverisës, opozita mban qëndrim kritik

Prishtinë, 17 maj 2021 – Partitë opozitare kanë kritikuar planin e Qeverisë së Kosovës të prezantuar nga kryeministri, Albin Kurti.... »

Stoltenberg: S’do të ketë ndryshime në misionin e NATO-s në Kosovë

Bruksel, 17 maj 2021 – Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se nuk ka dhe as nuk pritet... »

“Procesi Bërdo-Brioni”: Kosova dhe Serbia përplasen rreth çështjes së kufijve

Bërdo (Slloveni), 17 maj 2021 – Presidentët e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe ata të Kroacisë dhe Sllovenisë, nuk... »

Izraeli falënderon për mbështetje Kosovën dhe Shqipërinë

Tel Aviv, 16 maj 2021 – Drejtori i Departamentit për Euro-Azi në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Izraelit, Yacov... »

Në Shqipëri, mbërrijnë trupa të tjera amerikane për stërvitjen “Defender 21”

Tiranë, 16 maj 2021 – Një avion me 267 trupa amerikane mbërriti të dielën në aeroportin ndërkombëtar “Nënë Tereza” si... »

Përmirësohet situata pandemike në Maqedoninë e Veriut

Shkup, 16 maj 2021 – Maqedonia e Veriut të dielën ka regjistruar 14 viktima nga COVID-19 dhe 62 të infektuar... »

Ministria e Jashtme e Kosovës: Izraeli ka të drejtë të mbrohet nga Hamasi

Prishtinë, 16 maj 2021 – Ministria e Punëve të Jashtme (MPJ) e Kosovës e ka vlerësuar të drejtë reagimin e... »

Serwer: Nuk di nëse Kosova mund ta padisë Serbinë për gjenocid

Uashington, 15 maj 2021 – Eksperti i njohur amerikan për Ballkanin, Daniel Serwer, profesor në Universitetin “Johns Hopkins”, ka deklaruar... »

Polumbarët amerikanë e shqiptarë eksplorojnë anijen e mbytur në LDB

Tiranë, 15 maj 2021 – Stërvitja ushtarake “Defender Europe 2021” u zhvillua këtë të shtunë në gjirin e Dukatit. Polumbarët... »

KAS vendos të hapen 24 kuti në Qaekun e Beratit

Tiranë,15 maj 2021 – KAS pranoi kërkesën e LSI, për të hapur 24 kuti të materialeve zgjedhore në qarkun e... »

Në Shkup zbehet shpresa për çeljen e negociatave me BE-në

Shkup, 15 maj 2021 – Bullgaria duhet të heqë veton dhe t’i mundësojë Maqedonisë së Veriut nisjen e bisedimeve të... »

Vuçiq: Ndryshimi i kufijve është i mundur vetëm nën mandatin e OKB-së

Beograd, 15 maj 2021 – Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, deklaroi se ai është kundër ndryshimit të kufijve, por kjo... »

DASH e vlerëson kontributin e Institutit të Trashëgimisë së Shqiptarëve në Shkup

Shkup, 14 maj 2021 – Departamenti Amerikan i Shtetit publikoi të mërkurën raportin e tij vjetor mbi gjendjen e lirisë... »

Polumbarët shqiptarë dhe amerikanë demonstrojnë aftësisë e tyre në Vlorë

Tiranë, 14 maj 2021 – Polumbarët e Ushtrisë Amerikane dhe Forcave Detare Shqiptare zhvilluan së fundmi ushtrime stërvitore gjatë operacioneve... »

Maqedonia e Veriut dhe Greqia i hapin kufijtë për njëra-tjetrën

Shkup, 14 maj 2021 – Maqedonia e Veriut ka hapur kufirin me Greqinë. Kështu, qytetarët e Maqedonisë së Veriut mund... »

Blakaj: “Aktualisht, Kosova nuk mund ta padisë Serbinë për gjenocid”

Prishtinë, 14 maj 2021 – Shteti i Kosovës po planifikon ta padisë Serbinë për gjenocid. Kryeministri Albin Kurti ka deklaruar... »

NATO e përgënjeshtron Vuçiqin: Për misionin e KFOR-it vendosin aleatët

Bruksel, 14 maj 2021 – NATO e ka përgënjeshtruar deklaratën e Presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, se “një nga fuqitë... »

KAS shqyrton sot ankesat për zgjedhjet në qarkun e Beratit

  Tiranë, 14 maj 2021 – Komisioni i Ankesave dhe Sanksioneve (KAS) pranë Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ) mblidhet sot... »

Sërish radhë të gjata pasra qendrës së vaksinimit në Prishtinë

Prishtinë, 14 maj 2021 – Në Prishtinë po vazhdon procesi i vaksinimit të qytetarëve kundër COVID-19. Të premten në mëngjes,... »

Raporti i BE-së: Qytetarët e Ballkanit Perëndimor, të zhgënjyer me procesin e zgjerimit

Uashington, 12maj 2021 – Qytetarët e vendeve të Ballkanit Perëndimor kanë një ndjenjë të thellë zhgënjimi lidhur me procesin e... »

Bullgaria nuk e ndryshon qëndrimin ndaj Maqedonisë së Veriut

Sofje,12maj 2021 – Qeveria e përkohshme e Bullgarisë e përjashtoi mundësinë e tërheqjes së vetos ndaj nisjes së negociatave të... »

DASH: Shqipëria dhe Kosova vuajnë nga problemet e trashëguara për lirinë e besimit

Uashington, 12 maj 2021 – Departamenti amerikan i Shtetit publikoi të mërkurën raportin e tij vjetor mbi gjendjen e lirisë... »

KAS shqyrton ankesat për zgjedhjet, LSI kërkon të shpallen të pavlefshme gjedhjet në Dropull e Gjirokastër

Tiranë,12 maj 2021 – Komisioni i Ankesave dhe Sanksioneve (KAS) pranë Kosomisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ) ka nisur sot shqyrtimin... »