LAJME - ILLYRIA - Page 2 LAJME - ILLYRIA - Page 2

PE e kritikon BE-në për mospërmbushje të obligimeve ndaj Ballkanit Perëndimor

Bruksel, 21 tetor 2021 – Kritika ndaj Bashkimit Evropian për mospërmbushje të premtimeve ndaj vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe thirrje... »

Anulohen zgjedhjet për kryetar të Hanit të Elezit

Prishtinë, 21 tetor 2021 – Votuesit në komunën e Hanit të Elezit do të votojnë edhe një herë për kryetar... »

Ekipe mobile për vaksinim kundër COVID-19 në Prishtinë

Prishtinë, 21 tetor 2021 – Ministria e Shëndetësisë në Kosovë ka thënë më 21 tetor, se të premten, më 22... »

Gjirokastër: 8 nxënës të shkollës në Libohovë infektohen nga COVID-19, mbyllet klasa

Tiranë, 21 tetor 2021 – Tetë nxënës të klasës së pestë të shkollës 9-vjeçare “Avni Rustemi” në Libohovë të Gjirokastrës... »

Soreca për amendamentet e PD-së: Kjo është demokracia

Tiranë, 21 tetor 2021 – Ambasadori i Bahkimit Europian në Shqipëri, Luigi Soreca, gjatë një daljeje publike nga Korça, foli... »

Më 29 tetor mbahet konferenca e radhës ndaj Thaçit, Krasniqit, Veselit dhe Selimit

Hagë, 21 tetor 2021 – Konferenca e radhës për ecurinë e çështjes ndaj ish-krerëve të UÇK-së – Hashim Thaçi, Jakup... »

Yuri Kim: “Kuvendi duhet të miratojë zgjatjen e mandatit të vetingut”

Tiranë, 21 tetor 2021 – Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë ka thë se Kuvendi i Shqipërisë... »

Në Bruksel nis takimi i grupit punues për targat ndërmjet Kosovës dhe Serbisë

Bruksel, 21 tetor 2021 – Në Bruksel ka filluar sot takimi i parë i grupit punues për targa ndërmjet Kosovës... »

“Bota serbe” – një koncept që e shqetëson rajonin

“Bota serbe” u përmend si koncept për herë të parë në shtator të vitit 2020 dhe që nga ajo kohë... »

Abazoviq paralajmëron “supriza politike dhe ekonomike” në Mal të Zi

Uashington, 21 tetor 2021 – Zëvendës-Kryeministri i Malit të Zi, Dritran Abazoviq, ka paralajmëruar nga Uashingtoni se së shpejti do... »

FMN: Shqipëria e kishte vdekshmërinë më të lartë shtesë në Evropë gjatë pandemisë, edhe pse me moshë të re

Tiranë, 21 tetor 2021 – Shqipëria kishte rritjen më të lartë të vdekjeve në Europë në vitin 2020, në raport... »

Sot mbahet takimi i grupit punues për targat e automjeteve mes Kosovës e Serbisë

Bruksel, 21 tetor 2021 – Sot në Bruksel mbahet takimi i parë i grupit punues për çështjen e targave të... »

8 viktima dhe 659 raste të reja nga COVID-19 në Shqipëri brenda 24 orëve

Ministria e Shëndetësisë: 3934 testime, 659 qytetarë të infektuar, 8 humbje jete dhe 543 të shëruar në 24 orët e... »

Gërvalla: Procesi i Berlinit ofron siguri, nismat tjera rajonale janë të dëmshme

Prishtinë, 20 tetor 2021 – Ministrja e Punëve tëJashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, gjatë një takimi virtual me ministren britanike... »

Viola Von Cramon: Aksioni i policisë në veri ishte i nevojshëm

Bruksel, 20 tetor 2021 – Raportuesja e Parlamentit Evropian për Kosovën Viola von Cramon deklaroi se zgjedhjet lokale në Kosovë... »

Ambasadorja Yuri Kim: “Partneriteti SHBA-Shqipëri tejkalon politikat partiake”

Tiranë, 20 tetor 2021 – Ambasadorja e SHBA në Shqipëri Yuri Kim, ka takuar sot drejtuesit e Komisionit Parlamentar për... »

Osmani nuk pajtohet me konstatimet e Komisionit Evropian për vetting-un

Prishtinë, 20 tetor 2021 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, tha se nuk pajtohet me konstatimin e Komisionit Evropian se... »

Uashingtoni dhe Brukseli shprehin mbështetje për integrimin e Ballkanit Perëndimor në BE

Uashington, 20 tetor 2021 – Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian do të forcojnë më tej angazhimin e tyre për... »

Abazoviç: Rruga euroatlantike e Malit të Zi nuk do të ndryshojë

Uashington, 20 tetor 2021 – Rruga euroatlantike e Malit të Zi nuk do të ndryshojë, tha Zëvendëskryeministri i Malit të... »

E djathta ekstreme serbe paralajmëron tubim ndërkombëtar në Kosovë

Beograd, 20 tetor 2021 – Organizata ndërkombëtare Aleanca për Paqe dhe Liri (The Alliance for Peace and Freedom – APF),... »

Osmani: Njohja e Kosovës nga 5 vendet e BE-së forcpn paqen e stabilitetin në rajon

Prishtinë, 19 tetor 2021 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, e ka pranuar të martën “Raportin e Komisionit Evropian për... »

Kurti: Raporti i Progresit tregon se për gjashtë muaj qeverisje kemi shënuar progres

Prishtinë, 19 tetor 2021 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se sot e ka pranuar raportin e komisionerëve... »

Gjykata Kushtetuese rikthen në shqyrtim zgjedhjet e 30 qershorit

Tiranë, 19 tetor 2021 – Gjykata Kushtetuese e Shqipërisë e ka rikthyer shqyrtimin e çështjes të zgjedhjeve të 30 qershorit,... »

Vëzhguesit e BE-së i vlerësuan pozitivisht zgjedhjet në Kosovë, me përjashtim të komunave serbe

Prishtinë, 19 tetor 2021 – Misioni Vëzhgues i Bashkimit Evropian i ka vlerësuar pozitivisht zgjedhjet lokale të 17 tetorit në... »

Santos: BE duhet të hapë negociatat me Shqipërinë dhe me Maqredoninë e Veriut

Bruksel,19 tetor 2021 – Komisioneri oër Zgjerim i Bashkimit Evropian, Oliver Varhelyi, gjatë prezantimit të Raportit të Progresit të Komisionit... »

Varheleyi: Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut i kanë përmbushur kushtet për hapjen e negociatave

Bruksel, 19 tetor 2021 – Komisioni Evropian e prezantoi të martën Raportin e Progresit për vendet që aspirojnë anëtarësimin në... »

Në Shqipëri, 12 të vdekur dhe 616 raste të reja me COVID-19

Tiranë, 19 tetor 2021 – Raporti i Ministrisë së Shëndetësisë tregon për përkeqësim të situatës epidemiologjike të COVID-19 në Shqipëri.... »

Lista Serbe e përdor Asociacionin për shantazh ndaj Qeverisë së Kosovës

Prishtinë, 19 tetor 2021 – Pas fitores në nëntë komunat me shumicë serbe dhe shkuarjes në balotazh në një komunë,... »

Komisioni Evropian: Ballkani Perëndimor ka bërë pak progres në rrugën drejt BE-së

Bruksel, 19 tetor 2021 – Komisioni Evropian të martën (19 tetor) prezanton Raportet e Progresit për vendet e zgjerimit. Paketa... »

9 viktima dhe 217 raste të reja nga COVID-19 në Shqipëri në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të... »