LAJME - ILLYRIA - Page 3 LAJME - ILLYRIA - Page 3

Presidentja Osmani mori pjesë në darkën e organizuar nga Nancy Pelosi

Uashington, 11 prill 2022 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, të martën mori pjesë në darkën e shtruar nga kryetarja... »

Ideja e Macronit që mund të lërë Ballkanin Perëndimor jashtë BE-së

Njohësit e politikave të Bashkimit Evropian thonë se propozimi i presidentit të Francës, Emmanuel Macron, për krijimin e një organizate... »

Borrell pret në darkë joformale liderët e Ballkanit Perëndimor

Bruksel, 11 maj 2022 – Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, do... »

Shoqëria civile shpreh shqetësim për gjendjen e të drejtave të njeriut në Kosovë

Prishtinë, 11 maj 2022 – Një raport i organizatës Nisma e të Rinjve për të Drejtat e Njeriut, i publikuar... »

Punëtorët e KEDS-it hyjnë në grevë, kërkojnë rritje pagash

Prishtinë, 11 maj 2022 – Sindikata e Pavarur e Kompanisë për Shpërndarje të Energjisë Elektrike në Kosovë (KEDS), të mërkurën,... »

Kryenegociatorët e Kosovës dhe Serbisë takohen të premten në Bruksel

Bruksel, 11 maj 2022 – Të premten më 13 maj, në Bruksel do të mbahet takimi i radhës ndërmjet Kosovës... »

“Investime strategjike”: Resortet kërcënojnë zonat e mbrojtura në bregdet   

Blerina Gjoka, BIRN Ekspertë dhe aktivistë mjedisorë ngrenë këmbana alarmi për resortet e miratuara nga qeveria si investime strategjike brenda... »

SHBA e mbështet anëtarësimin e Kosovës në programin e Partneritetit për Paqe

Bruksel, 10 maj 2022 – Shtetet e Bashkuara të Amerikës mbështesin anëtarësimin e Kosovës në programin e Partneritetit për Paqe... »

Nisin gërmimet në Sjenicë të Serbisë, dyshohet për varrezë massive të shqiptarëve

Prishtinë, 10 maj 2022 – Në fshatin Shtaval në komunën e Sjenicës në Serbi, të martën, më 10 maj, kanë... »

Ish-krerët e UÇK-së deklarohen të pafajshëm për akuzat e reja

Hagë, 10 maj 2022 – Ish-krerët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës u deklaruan të pafajshëm për akuzat e reja të... »

Ministri austriak Schallenberg optimist për zgjidhjen e ngërçit mes Shkupit e Sofjes

Shkup, 10 maj 2022 – Ministri austriak për çështjet e Evropës Alexandër Schallenberg ishte të martën për vizitë në Shkup,... »

VMRO-DPMNE paralajmëron bllokimin e Kuvendit, kërkon marrëveshje për zgjedhje të parakohshme

Shkup, 10 maj 2022 – Në Maqedoninë e Veriut, deputetët e partisë opozitare, VMRO-DPMNE protestuan të martën në parlament duke... »

Rama e viziton Thaçin në Qendrën e Paraburgimit në Hagë

Hagë, 10 maj 2022 – Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, e ka vizituar ish-presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi, i cili... »

Thaçi ankohet për redaktime të shumta të aktakuzës së zgjeruar, por deklarohet i pafajshëm

Hagë, 10 prill 2022 – Në Dhomat e Specializuara të Kosovës në Hagë sot (e martë) ka filluar konferenca dëgjimore... »

Veseli: Deklarohem i pafajshëm. Dëshiroj që procesi gjyqësor të fillojë sa më shpejt

Hagë, 10 prill 2022 – Në Dhomat e Specializuara të Kosovës në Hagë sot (e martë) kanë filluar konferencat dëgjimore... »

Kurti e viziton korporatën LinkedIn, e fton të investojë në Kosovë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, e ka vizituar selinë qendrore të korporatës së teknologjisë informative “LinkedIn”, ku është takuar me... »

Gjuha shqipe futet si lëndë zgjedhore në Universitetin e Harvardit

Cambridge, 10 maj 2022 – Gjuha shqipe nga tash e tutje do të jetë si lëndë zgjedhore për herë të... »

Nënshkruhen tri marrëveshje bashkëpunimi mes Kosovës dhe Izraelit

Jerusalem, 9 maj 2022 – Të hënë në Jerusalem janë nënshkruar tri marrëveshje bashkëpunimi  midis Kosovës dhe Izraelit. Nëshkrimi i... »

Në Mal të Zi i bllokohet xhirollogaria kompanisë së ambasadorit Berishaj

Podgoricë, 9 maj 2022 – Autoritetet në Mal të Zi kanë bllokuar të hënën xhirollogaritë bankare të kompanisë “MB Consulting”... »

Ish-presidentja Jahjaga takoi në Nju York ish-sekretaren Clinton

Nju Jork, 9 maj 2022 – Ish-presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, gjatë qëndrimit në SHBA, është takuar me ish-sekretaren amerikane... »

Yuri Kim: Nuk është e përshtatshme që drejtuesit politikë të thonë se drejtësia shërbehet vetëm kur tjetri përfundon në burg

Tiranë, 9 maj 2022 – Ambasadorja amerikane në Tiranë deklaroi këtë të hënë se është koha që reforma në drejtësi... »

Raporti evropian për kokainën: Fuqizohen rrjetet kriminale shqiptare

Tiranë, 9 maj 2022 – Qendra Evropiane për Monitorimin e Drogës dhe Varësinë e Drogës dhe Organizata evropiane Policore, Europol... »

Szunyog: E ardhmja e Kosovës është në BE. Alternativë tjetër nuk ka

Prishtinë, 9 maj 2022 – Shefi i zyrës së BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, ka thënë se ardhmja e Kosovës... »

Shtatë vite nga rasti i Kumanovës

▪︎Sot bëhen 7 vite në rastin e Lagjes së Trimave ne Kumanovë. Shqiptarët e Maqedonisë nuk ishin trajtuar asnjëherë të... »

Të hënën, nënshkruhet memorandumi i parë i bashkëpunimit mes Kosovës e Izraeli

Jerusalem, 8 maj 2022 – Të hënën, më 9 maj, në Qendrën Përkujtimore Botërore të Holokaustit “Yad Vashem”, në Jerusalem,... »

Ministri Latifi flet në SHBA  për planin për transformimin e shëndetësisë dhe kërkon mbështetje për qendrat e ekselencës

​New York, 7 maj. 2022​Ministri i Shëndetësisë i Republikës së Kosovës, Dr. Rifat Latifi, ka shpalosur planin e tij të... »

Rama e sulmon ashpër SPAK-un: S’po vepron ndaj Berishës dhe Metës

Tiranë, 7 maj 2022 – Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama e sulmoi sot me tone të ashpra Prokurorinë e Posaçme... »

Shkupi mirëpret përfshirjen e SHBA-së në zgjidhjen e kontestit me Sofjen

Shkup, 7 maj 2022 – Përfshirja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, si lehtësuese në zgjidhjen e kontestit ndërmjet Maqedonisë... »

Lambrecht: Gjermania i mbështet aspiratat e Kosovës për anëtarësim në BE dhe NATO

Prishtinë, 5 maj 2022 – Ministrja gjermane e Mbrojtjes, Christine Lambrecht, ka thënë të enjten, 5 maj, në Prishtinë se... »

Qeveria e Shqipërisë rishikon kufijt e Parkut të Butrintit, i hap rrugë ndërtimit të resorteve

Tiranë, 5 maj 2022 – Qeveria shqiptare përmbylli në fund të prillit procedurat ligjore për ndërtimin e një resorti turistik... »