HOMEPAGE - Op-Ed (1-3) - ILLYRIA HOMEPAGE - Op-Ed (1-3) - ILLYRIA

Aksioni për Mbledhjen e Armëve në Sllovi, në dimrin 1955-56

Shkruan Ismail Gashi Sllovia  Sllavët që nga ardhja e tyre në trojet kosovare në fill të shekullit 11-të, dhunën ndaj... »

A e di Ali Ahmeti që fati i rinisë është në duart e matrapazëve partiakë?

Fëmijët e milionerëve partiakë sot e luajnë rolin e bossave në sytë e të rinjëve, duke shetitur me vetura të... »

Përgjithmonë mirënjohës: Si kujtuam Senatorin Dole, në përvjetorin e parë të vdekjes

Nga Harry Bajraktari Ishte nder që mora pjesë, me komunitetin tonë dhe ish-kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj, në homazhet me... »

Vonesa në shqyrtimin e aplikimit për green card – Çfarë të bëj? 

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both Që prej më shumë se tre vjetësh jam në pritje të shqyrtimit... »

Kurti, hidhe topin në fushën e Serbisë!

Këshilltari i Departamentit të Shtetit Chollet dhe Zëvendës Ndihmës Sekretari Escobar i bënë Kosovës një thirrje të fortë publike që... »

Asosacioni i rrezikshëm, inati në Prishtinë dhe heshtja në Tiranë

Denion Ndrenika Korrespondent i “Report TV” në SHBA Marrëveshjet e Kosovës me Serbinë si përherë për faj të serbëve, zvarriten... »

KOMUNAT SERBE – KTHIM I SERBISË NË KOSOVË

Decentralizimi diku…! Shkruan : Ismail Gashi Sllovia             Kuptimësia e termit decentralizim nuk përkon me zhvillimet praktike e procesit politik... »

Është koha për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian i kanë vënë theks të ri integrimit të Ballkanit Perëndimor në familjen... »

Kosova në mes të parimeve morale dhe veprimeve pragmatike

Beteja në mes të parimeve dhe pragmatizmit gjithmonë ka qenë e pabarabartë dhe historia na ka mësuar se në jo... »

“Nuk mund t’i bësh mirë tjetrit, pa e lënë keq veten”

Heronjë nuk kemi vetëm në luftë. Heronjë ka edhe në paqe. Por këta të fundit kanë një mision të dyfishtë:... »

Sali Berisha, i vetmi që ka hyrë në Shtëpinë Bardhë nga portat e mëdha

Enver Bytyçi Afera Rama-McGonigal është më e rënda në historinë e shtetit shqiptar! Një kryeministër i Shqipërisë paguan një eksponent... »

Romanet e Ismail Kadaresë, në një kurs veror të gjuhës franceze

Nga Sadik Elshani Ismail Kadare eshte shkrimtari yne me i madh, me i afirmuar ne arenen nderkombetare dhe sot ze... »

Rrezikoj të humbas afatin e fundit për dorëzimin e dokumentave të kontrollit mjekësor për green card

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both Pyetje nga lexuesit: Dy vjet më parë, aplikova për green card. Më... »

POPULLI DUHET TA DIJË KUSH VENDOS PËR KOSOVËN

Fillimet e dialogut për Kosovën Shkruan Ismail Gashi-Sllovia Që prej kohësh, me qëllim të krijimit të veprimit institucional në opinioni,... »

Ibrahim Rugova – profili i liderit politik

(Ribotohet me rastin e 17 vjetorit të vdekjes së liderit e presidentit historik të Kosovës, Ibrahim Rugova)   Njerëzit e... »

Figura e Dr. Ibrahim Rugovës, portreti i ndritur i Kosovës

Nga Sadik Elshani Më 21 janar u ben 16 qëkur dr. Ibrahim Rugova kaloi në botën e amshuar. Wshtë kjo... »

Turan Rusi dhe amaneti i tij në Shkup

Nga Naser Pajaziti – Shkup Veprimtari dhe humanisti i mirënjohur, Turan Rusi u nda nga kjo jetë, por duke lënë... »

Ta kujtojmë sot Ibrahim Rugovën

Në njëqindvjetorin e vdekjes së filozofit dhe mendimtarit të madh, Volterit, shkrimtari francez Viktor Hygo, në një tekst plot admirim... »

Jam e fejuar me një qytetar amerikan – A është edhe fëmija im me të qytetar amerikan?

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both Jam e fejuar me një nënshtetas amerikan. Kam vizë (për të fejuarit)... »

Tensionet në Kosovë po zhveshin politikën e Serbisë dhe standardet e dyfishta të Brukselit

Sa më shumë që Serbia po përqendrohet jo në paqe, por në konflikte me Kosovën, mediat ndërkombëtare dhe ekspertë të... »

Teoria kritike e racës dhe fjalimi i Martin Luther King, Jr.

“Unë kam një ëndërr” të King kthehet në të kundërtën e asaj për një të ardhme në të cilën katër... »

KUR DËNOHESHIN BASHKË, KËSHTJELLA DHE SHKRIMTARI

– Në nderim të Dom Ndoc Nikajt në ditën e shuarjes – Nga Visar Zhiti Kur Kështjellën e Shkodrës, mbas... »

Imazhi i Isa Boletinit

Me rastin e lindjes dhe vrasjes së Heroit të Popullit Isa Boletini (15 Janar – 23 Janar 1916)  Nga Merlin... »

QENDRESA DHE LUFTA TIPARE TË BËRJES SË KOSOVËS

Në 24-vjetorin e rënies të Heroit Ismail Luma në Reçak Shkruan:Ismail Gashi-Sllovia Mbrojtja e atdheut është detyrë mbi detyrat, është... »

PRINCI HARRY DHE VLERA E HESHTJES

Nga Patti Davis(Autore librash dhe vajza e Presidentit Ronald Reagan) Gjatë fazave të hershme të Alcajmerit të babait tim, kur... »

A quhet vjedhje, kur hajduti vjedh hajdutin?

Koment nga Rafael Floqi Një pastruese nxori në shesh të palarat dhe tregoi se reformat në drejtësi janë vetëm një... »

S’ka më Rusi

Vladimir Putini e ka kryer misionin e tij jetësor Vetë Putini ndoshta mendon se mision i tij është ta mundë... »

Kriza në kufirin jugor – Çfarë është neni 42 dhe pse është i rëndësishëm?

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both “Neni 42” është emri jozyrtar i urdhëresës së lëshuar nga qendra e... »

McCarthy: Një lider i dobësuar apo i shpëtuari i trimëruar?

Analizë nga Rafael Floqi Pas katër ditësh ngërçi dhe disfatash që nuk janë parë në një shekull, udhëheqësi i GOP-së... »

HOMAZH NË 17-VJETORIN E AMSHIMIT TË PRELATIT TË IPESHKËVISË SË KOSOVËS, IMZOT MARK SOPI

Shkruan: Lekë Mrijaj Siç e kanë thënë edhe shumë mendjendritur, teologë, filozofë e historianë të tjerë para nesh, se “historia... »