HOMEPAGE - Op-Ed (1-3) - ILLYRIA HOMEPAGE - Op-Ed (1-3) - ILLYRIA

“BALLKANI I HAPUR” ALLA VUÇIQ/RAMA PËR RUSINË KUNDËR EVROPËS DHE AMERIKËS ËSHTË REALITET JO KONSPIRACION

-Edhe zogjët e malit e dijnë se urrejtje, shovinizëm dhe fashizëm ka me bollëk në Serbi, jo në Dardani Nga... »

Gjërat që nuk u thanë në fjalimin e Ursula von der Leyenit

Jo gjithmonë gjërat më interesante në fjalimet e rëndësishme janë citatet tërheqëse apo paralajmërimet kryesore. Ndonjëherë aspekti më domethënës është... »

GARDHI I SHTYRË DHE BERRI I VJEDHUR SI KULTURË

Dom Gjergj Meta Ipeshkëv në Dioqeza Rrëshen   Thuhet se pikërisht pas Pavarsisë Patër Fishta ka thënë: “Shqipninë e bamë,... »

Duke filluar nga data 1 tetor, të gjithë atyre që aplikojnë për green card do t’u kërkohet të vaksinohen kundër COVID-19-ës

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both Duke filluar nga data 1 tetor, 2021, Shërbimi i Emigracionit dhe i... »

Kur Azem Hajdari doli mbrëmjen e 12 shtatorit 1998, ai nuk e dinte se nuk do të kthehej më

Nga Rudina Hajdari Kur Azem Hajdari doli nga godina e PD mbremjen e 12 shtatorit 1998, ai nuk e dinte... »

Gjyqtari që s’bleu dot makinë dhe ikte çdo ditë me furgon në Ersekë

  Elton Qyno   Për shkak të lumit të informacionit të madh që vjen dhe nga media online, shpesh herë... »

Si e përjetova tragjedinë e 11 Shtatorit?

E shkruar pak ditë pas tragjedisë; ribotohet pas 20 vitesh   Nga Gena Bajrami Manhattan-i po lahej nga rrezet e... »

Fiaskoja e tërheqjes nga Afghanistani dhe 11 Shtatori

Pretendimet e përsëritura publike nga udhëheqësit ushtarakë dhe civilë amerikanë se forcat afgane po përmirësoheshin dhe ishin në gjendje të... »

Kur vjen 11 shtatori në New York

Ndjesi të veçanta për dy dekada në perkujtim të tragjedisë së 11 shtatorit, për të cilën po sjellë vetëm një... »

“Arkivat” na kujtojnë Prokurorinë Speciale që e quan UҪK-në “Ndërmarrje kriminale”

Dritan Goxhaj* Që disa ditë në Kosovën tonë ka nisur një debat mediatik dhe virtual për dhe mbi arkivat e... »

Nga Pashko te Berisha, ja të gjithë deputetët e përjashtuar në vite

Instituti i Studimeve Politike (ISP) Vendimi i fundit i kryetarit të PD për të përjashtuar nga grupi parlamentar deputetin Berisha,... »

Peticionet për bashkim familjar dhe datat prioritare të procesimit nga konsullata

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both Pyetje nga lexuesi: Përshëndetje. Kam një pyetje. Motra në Amerikë ka paraqitur... »

Na mbytën talentat dhe ekspertët…

Altin Ahmeti   Vazhdojnë të diskutojnë dhe interpretojnë për ‘ Parime” apo kategori që nuk ekzistojnë në të drejtën ndërkombëtare,... »

Mos pyetni si u kall spitali i Tetovës-atë e kallëm të gjithë ne!

Kim Mehmeti Ka raste kur fjalët nuk kanë asnjë kuptim, kur dhembja shkon përtej dhembjes dhe kur duhet t’i dorëzohemi... »

NJË NUSE DEMOKRATIKE PËR MBRETËRINË SHQIPTARE

NGA ILIR IKONOMI Në vitin 1930, aq i madh ishte meraku për nusen e ardhshme të mbretit beqar Ahmet Zog,... »

“Liria nuk është kurrë më shumë se një brez larg zhdukjes”

Ishte shtatori i vitit 1980. Si shumë udhëheqës politikë amerikanë të periudhës së luftës së ftohtë, edhe ish- guvernatori republikan... »

Shqip, drejtshkrimi i gjuhës tonë

Eroll Sejdiu   Drejtshkrimi i gjuhës shqipe karakterizohet nga ajo që quhet normë, domethënë zgjidhja apo varianti që është pranuar... »

Dita ndërkombëtare e krimeve të totalitarizmit pa respektin e merituar

Nail Draga “malesia.org” Përkujtimi i datave të shënuara paraqet moment të veçantë nderimi dhe respekti qytetar e institucional në çdo... »

Shën Nëna Tereze: jeta, porosia, trashëgimia dhe risia

                     (5 – vjetori i shenjtërimit) Jeta Gonxhe Bojaxhiu u lind në Shkup më 27 gusht 1910 nga prindërit shqiptarë... »

UDHETIMI DREJT LIRISE, AMERIKA

Nga Redin Hafizi Duke lexuar disa komente pro apo kunder Amerikes ne mendje me erdhen kohet e fillimit te emigrimit... »

SHKOLLA SHQIPE NË FURTUNËN E KOHËRAVE

Refleksione Arsimore Shkruan: Ismail Gashi-Sllovia             Fati i shkollës shqiptare, gjuhës e librit shqip, gjithnjë ishte sikur edhe fati i... »

Çështja shqiptare është e paplotë pa Kosovën

Kosova, sipas qëndrimeve të deritanishme të udhëheqësve të saj, ndodhet në linjë me politikat evropiane të integrimit. Nëse qeveria aktuale... »

Fjala shqipe

Eroll Sejdiu   Gjuha standarde shqipe është bërë një gjuhë “artificiale” jo aq nga përdorimi i fjalëve të huaja, sa... »

Pyetje nga lexuesi lidhur me vizat

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both Gjatë kësaj periudhe po lexoj shumë rreth vizave amerikane dhe fatmirësisht gjeta... »

“Një shtëpi e ndarë dhe e përçarë kundër vetes nuk mund të qëndojë”

Kjo thënIe është përdorur nga Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Abraham Linkolni, në kohën e Luftës Civile midis jugut dhe... »

Kosova ka nevojë për një ofensivë diplomatike

Kujdesi në përzgjedhje është virtyt, por caktimi i ambasadorëve të rinj nuk duhet të vonohet më Nga Ruben Avxhiu Në... »

Kolë Berisha, veprimtar largpamës dhe guximtar (1946 – 2021)

In memoriam Kolë Berishën e kam njohur në “vitet e nxehta”, të 80 – ta, atëherë kur një pjesë e... »

Shqipëri Etnike – Një Komb – Një Flamur – Një Shtet

Hyzri Salihu, “Diaspora Shqiptare” Një filozofi e qartë dhe aktive për bashkimin kombëtar të popullit shqiptar, do të arrij të... »

Lamtumirë e vonuar…

Nga Albana M Lifschin  Nuk di nëse u ka ndodhur ndonjëherë që në një moment të veçantë qetësie kur je... »

Liria e fjalës dhe “trubaduri” sllav në Korçë

Ja edhe këngëtari sllav Goran Bregoviq (e quaj “sllav” pasi nuk jam i sigurt se cilit prej grupeve etnike sllave... »