OP-ED - (1) - ILLYRIA OP-ED - (1) - ILLYRIA

Kosova është më sovrane kur përkrahet nga Amerika

Shkruan: Pëllumb Kelmendi Zhvillimet e fundit në pjesën veriore të Kosovës, dhe reagimet e zemëruara të Uashingtonit zyrtar, duket se... »

Shmangni mashtrimet: Kujdes kujt ua besoni aplikimet për Emigracion

Çështje të emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both Lexuesve tanë: Ka pasur shumë emigrantë që janë mashtruar nga të ashtuquajturit... »

HOMAZH PATRIOTIZMIT TË POPULLIT UKRAINAS

Sami Repishti, PhD.    “Ukraina ashtë në vijën e parë të mbrojtjes së gjithçkaje që ne, europianët, e kemi të... »

Tensionet në veri ose paradhoma e një protektorati të ri

Procesi zgjedhor në katër komunat veriore të Kosovës, i zhvilluar brenda të gjitha parametrave demokratikë dhe reagimi i diplomacisë ndërkombëtare... »

Për sa kohë që ka robërues të popullit si Enver Hoxha, do të ketë viganë të lirisë si Abdulla Rami

Rafaela Prifti E them me ndershmëri se ndoshta nuk do të kisha rast ta lexoja librin nëse nuk do të... »

Diplomatët perëndimorë përdorën terminologji joproporcionale për zhvllimet në Kosovë

Emin AZEMI   Të dënosh “veprimet e autoriteteve të Kosovës për të hyrë në ndërtesat e komunave në veri të... »

Zgjedhjeve vendore në Shqipëri: Testament i një demokracie të dështuar

Nga Cafo Boga Të dielën e kaluar, më 14 maj 2023, qytetarët shqiptarë votuan për kryetarët e bashkive në zgjedhjet... »

Në kërkim të një NAIMIADE

Shqiptarë të të tërë botës, a s’mund të jemi cazë më naimjanë! Nga Namik SelmaniAnëtar i Shoqatës së Shkrimtarëve Shqiptaro-... »

SI DEGRADOI POZITA E SHQIPTARËVE NË MAL TË ZI GJATË KOHËS SË PUSHTETIT TË MILO GJUKANOVIQIT ?

Me 20 Maj 2023 u bë inaugurimi i presidentit të ri të Malit të Zi i dalur nga zgjedhjet e... »

Si të përshpejtosh shqyrtimin e kërkesës për benefite nga emigracioni

Çështje të emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both Në prill 2023, pasi mora statusin e azilantit nga një gjykatës emigracioni,... »

HUMANIZMI NUK KA KUFI – SHOVINIZMI NUK ESHTE BESIM FETAR

Besimi fetar si ndjenjë njerëzore nderimi ndaj Zotit dhe jetës së përtej varrit; edukon njeriun për të respektuar dhe ndihmuar... »

Fjalë të harruara

Astrit Lulushi Durimi është virtyt. Është kthyer në shprehje të zakonshme proverbiale. Sot të gjithë nxitojnë… Benjamin Franklin i bëri... »

LABIRINTHI I LIBRIT NË TORINO…

Nga Visar Zhiti  “Në qytetin e librave” e kisha titulluar reportazhin tim të dikurshëm, në fillimin e viteve ‘90, kur... »

Serbia po ballafaqohet me dhunën që e ka ushqyer vet

Atmosfera shoqërore në Serbi është elektrizuar tej mase, pas dy vrasjeve masive që ndodhën ditë më parë, ku mbetën të... »

Aty ku ngrihet zëri kundër zyrtarëve të korruptuar të qeverisë egziston edhe frika nga persekutimi politik

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both Pyetje nga lexuesi: Kur jetoja në vendin tim, i tregova një gazetari... »

VEPRA TË VEÇANTA ME DIMENSIONE TË VEÇANTA

Në organizim të SHBPK,Dega në Lypjan,në kampusin e Univerziteti UBT,(afër QMI-së), më 13 maj 2023,në orën 13-të,u prmovuan dy vepra... »

Daughter of the Eagle

Nga Astrit Lulushi Idilike, një grimcë e vërtetë humori me vend – por gjithmonë e zgjuar dhe informuese – kjo... »

Si të bëj kërkesë (FOIA) pranë Departamentit të Shtetit për të marrë dosjen time të emigracionit?

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both Pyetje nga lexuesi: Në vitin 2017 aplikova për vizë, por kërkesa m’u... »

Në 14 maj, votoni për ndryshim, votoni për demokracinë!

Nga Harry Bajraktari   Zgjedhjet e ardhshme vendore të 14 majit, në Shqipëri, janë ndër më të rëndësishmet në historinë... »

Shqiptarët – këta “njerëz me bisht”

Albanofobia nuk ka vdekur ende në Serbi dhe as nuk dihet se kur do të ndodhë kjo. Dhe, ç’është krejtësisht... »

Personaliteti më i rëndësishëm në historinë e shqiptarëve

Nga Albin Kurti, kryeministër i Kosovës   “Çdo heroi në histori i është dashur të kalojë përmes tri fazave të... »

Sapo keni marrë green card-ën – Si ta sillni familjen në SHBA

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both Përshëndetje Z. Avokat: E fitova çështjen në gjyq dhe sapo më kanë... »

Hasan Prishtina është ADN-ja jonë shqirtërore e kombëtare!

Skender ASANI Në kohën kur gjithë bota shqiptare sivjet kremton 150 vjetorin e lindjes dhe 90 vjetorin vdekjes së Hasan... »

Lëre të shkojë

Astrit Lulushi Refreni i paharrueshëm i një prej këngëve më të njohura të viteve 2010 ishte i thjeshtë: “Let it... »

Në vend që ta kthejmë në Shqipëri, le të kërkojmë të kemi një pullë postare kushtuar Fan Nolit në Amerikë

Rafaela Prifti Bashkësia shqiptare amerikane ka mundësinë ta vlerësojë këtë vigan që pati fatin e madh ta ketë kombi shqiptar... »

In memoriam Bardhyl Tirana: Jam me fat që e njoha e punova me të për Kosovën

Nga Harry Bajraktari Kam pasur nderin e madh të takoja Bardhyl Tiranën në fillim të viteve 1990. Ai ishte njeri... »

Pas aprovimit të peticionit për vizë – Si ta kontaktoj qendrën kombëtare të vizave dhe të marr vesh se kur do të procesohet viza?

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both Fatkeqësisht, Qendra Kombëtare e Vizave (NVC) nuk ka rifilluar ende të ofrojë... »

Jeta, dhuratë e Zotit, ndarë me të tjerët

Portreti i  nje patrioti, VATRAN i hershëm, në një libër mbresëlënës Merita B. McCormack, MBA WASHINGTON DC Libri  i shkruar... »

Roland Bejko nuk bën pazar me votën!

Nga Arben Dedaj Kryeministri Edi Rama për të ndihmuar Erion Veliajn dhe kandidatët e tij po ofron rritje rrogash masive.... »

Ndryshimi i statusit joemigrues 

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both Pyetje nga lexuesi: Përshëndetje, avokati Both. Kam ardhur në SHBA me vizë... »