OP-ED - (1) - ILLYRIA - Page 11 OP-ED - (1) - ILLYRIA - Page 11

Edhe një dhe të fundit herë, për Bregoviqin dhe tifozin e tij, Edi Ramën

E kundërta e “kinse patriotit”, sipas Ramës, duhet të jetë prototipi i një kosmopoliti që nuk i pengon Bregovqi i... »

Diplomaci sureale: Çfarë është “Lëvizja e të paangazhuarve” për të cilën po përgatitet të Serbia në tetor, pse ajo i ngjan një dasme pa nuse e pa dhëndër

Ambasador Shaban Murati Kushdo, që do të mësojë se çfarë është diplomacia sureale, mjafton të ndjekë ministrin e jashtëm serb... »

PSE DUHET TË TAKOHEN SA MË PARË EDI RAMA DHE ALBIN KURTI?

Është nevojë urgjente që Kosova të rikthejë shikimin nga Tirana zyrtare dhe kryeministri Kurti sa më parë të takohet me... »

Dita Evropiane e Kujtimit të Viktimave të komunizmit dhe nazizmit

23 Gushti shënon Ditën Evropiane të Kujtimit të Viktimave të stalinizmit, komunizmit dhe nazizmit. Anembanë Evropës, 23 gushti kujtohet si... »

Ramush Tahiri po na mungon…

Nga Sadik Elshani U bë një javë që u nda para kohe nga kjo botë Ramush Tahiri, politogu, gazetari, këshilltari... »

Shaban Arifaj – njeriu që la gjurmë të pashlyeshme në historinë e radios në Kosovë

Është vështirë të flitet në këtë çast pikëllimi për mikun dhe kolegun tonë të nderuar, Shaban Afifaj. Kjo vjen nga... »

Perëndimi i mbylli sytë para realitetit në Afganistan

Kishte kohë që ishte bërë i qartë dështimi i ndërkombëtarëve në Afganistan, por perëndimi nuk donte të pranonte faktet.  ... »

Malazezë t’ u dalin per zot varrezave te tyre shekullore, por dhe ne tonave te para 20 vjetëve!

Nga Muharrem Salihu   Vapa e fortë mund të prodhojë dalldi edhe tek kolektivitetet: kësisoj mund ta shpjegoj pse dikush... »

Afganistani, test për pro-amerikanizmin

Një gjigant mediatik si “Sputnik” rus nuk bën gjë tjetër pos të “redaktojë” disponimin e publikut, duke i kthyer kundër... »

Duke rrëmuar në arkiv, 26 shkurt 2002

Artan Hoxha Nje raport intrigues i Buletinit te Uashingtonit ne Kombet e Bashkuara… Kur Shqiperia dhe shqiptaret ishin duke kaluar... »

Mesazh me tritol?

Anila Hoxha 50 kilograme tritol, numeruar ndryshe 33 kallepe te lidhur me njeri tjetrin, per fatin e bardhe te qytetareve... »

Ftesë gjyshes për të vizituar Shtetet e Bashkuara – Çfarë duhet të bëj?

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both Gjyshja nuk ka qenë asnjëherë në SHBA. Tani që u bëra nënshtetas... »

Kur politika t’i shoshit 3 kriteret dhe vettingut që s’i ngelet gjë tjetër veç të bëjë llëk…llëk…

Elton Qyno Këto ditë të nxehta gushti që ne gazetarët e Kronikës së Zezë prisnin valë “vullkanike” nga prokuroria e... »

Absurditeti i krahasimeve mes Kosovës dhe Afganistanit

Askush nuk mund ta dijë me saktësi se kur mund të ndodhë tërheqja amerikane nga Kosova. Mirëpo, është e sigurt... »

Ku gabuam?

Condoleezza Rice Nuk duhej të ndodhte në këtë mënyrë. Imazhet e afganëve të varur nga aeroplanët amerikanë të transportit në... »

Afganistan/Albanistan, Drejtësi e vonuar/ Drejtësi e munguar!

Avokat Sokol Hazizaj, ish-deputet, ish-zëvendësministër i Drejtësisë   Afganistan. Nën moton “Paqja e para, pastaj drejtësia”, u inicua reforma në... »

Afganë e Talebanë dy kohë e njejta çallmë

Nga Azem Parllaku Talebanët e kanë origjinën e tyre nga fillimi i konfliktit në Afganistan gjatë pushtimit Sovjetik 1979-1989. Atëkohë... »

Një mik i vërtetë është një mik në nevojë.

Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë shpreh shqetësim për zhvillimet e fundit dhe përshkallëzimin e dhunës në Afganistan dhe bën thirrje për... »

PERENDIMI E MBESHTET PROCESIN E BERLINIT DHE JO ‘OPEN BALKAN’

Pavaresisht perpjekjeve te Edi Rames dhe mediave te aferta me te per te na shitur sapunin per djath, faktet jane... »

Si t’i kërkosh Shërbimit të Emigracionit të shqyrtojë në mënyrë të përshpejtuar aplikimin tuaj për benefite emigracioni

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both Shërbimi i Emigracionit dhe Nënshtetësisë së Shteteve të Bashkuara (USCIS) ka përditësuar... »

Z. Rama, hiqni dorë nga “Open Balkan”!

A besoni ju z. Rama se OPEN BALKAN do të duhej të jetë arsyeja kryesore për t’u besuar kaq shumë... »

KTHIMI I ESHTRAVE TË PATRIOTIT DEMË ALI POZHARI NË KOSOVË, NJË AKT HISTORIK

 Nga Harry Bajraktari     Këto ditë gushti,  eshtrat e patriotit dhe veprimtarit të shquar të Shqipërisë etnike, Demë Ali Pozhari do... »

Letra pa frymëzim/Replay MOS HARRO SHQIPNI!

Muhamet Mavraj, botues i gazetës “Epoka e Re”   (Për hatër të idealistëve nëpër gjenerata, një kartolinë veriore, por mos... »

Kur demokracitë kthehen në diktatura apo si zgjatet pushteti i diktatorëve, në demokraci…?

Nga Endrit Hoxhaj: Në pjesën më të madhe të botës, demokracia është bërë tipi më i zakonshëm qeverisës. Demokracia e... »

VISAR ZHITI: JANË ZBUKURUAR PLEHRAT NË ATDHEUN TIM

Nga Liviu Antonesei, shkrimtar dhe akademik rumun Sa shumë e duan shqiptarët letërinë e tyre në të gjithë botën, shkruan,... »

Heshtja është flori, por kur shkelen të drejta njerëzore, është dhe tradhëti

                 REAGIM ANKIMIMI I SHVL TË UÇK-ës TIRANË                                            Luftëtarë të UÇK-ës! Z.DEPUTETË TË KUVENDIT TË KOSOVËS! Z.GLAUK KONJUFCA KRYETAR... »

SHQIPËRI-KOSOVË, PSE KAQ DALLIME TË MËDHA?!

Në Shqipëri, të jesh nacionalist shqiptar konsiderohet primitivizëm, mungesë sensi për të bashkëjetuar me kultura tjera dhe njëfarë foklorizmi patetik... »

Le t’shkojë Bregoviqi n’Korçë

Bajram Lani, redaktor i lajmeve në radio “Kosova”, RTK – Çuditna qysh hala nuk kam nevojë për syze me dioptri.... »

Kapriçot e liderëve politikë e cenojnë interesin kombëtar

Liderët politikanë në Tiranë dhe në Prishtinë duhet të kuptojnë se janë të përkohshëm, ndërsa interesat madhore kombëtare janë të... »

Si do të zhvillohen seancat dëgjimore tani që u hapën gjykatat e emigracionit?

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both Departamenti i Drejtësisë së Shteteve të Bashkuara lëshoi më 30 korrik, 2021... »