OP-ED - (1) - ILLYRIA - Page 13 OP-ED - (1) - ILLYRIA - Page 13

VISAR ZHITI: JANË ZBUKURUAR PLEHRAT NË ATDHEUN TIM

Nga Liviu Antonesei, shkrimtar dhe akademik rumun Sa shumë e duan shqiptarët letërinë e tyre në të gjithë botën, shkruan,... »

Heshtja është flori, por kur shkelen të drejta njerëzore, është dhe tradhëti

                 REAGIM ANKIMIMI I SHVL TË UÇK-ës TIRANË                                            Luftëtarë të UÇK-ës! Z.DEPUTETË TË KUVENDIT TË KOSOVËS! Z.GLAUK KONJUFCA KRYETAR... »

SHQIPËRI-KOSOVË, PSE KAQ DALLIME TË MËDHA?!

Në Shqipëri, të jesh nacionalist shqiptar konsiderohet primitivizëm, mungesë sensi për të bashkëjetuar me kultura tjera dhe njëfarë foklorizmi patetik... »

Le t’shkojë Bregoviqi n’Korçë

Bajram Lani, redaktor i lajmeve në radio “Kosova”, RTK – Çuditna qysh hala nuk kam nevojë për syze me dioptri.... »

Kapriçot e liderëve politikë e cenojnë interesin kombëtar

Liderët politikanë në Tiranë dhe në Prishtinë duhet të kuptojnë se janë të përkohshëm, ndërsa interesat madhore kombëtare janë të... »

Si do të zhvillohen seancat dëgjimore tani që u hapën gjykatat e emigracionit?

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both Departamenti i Drejtësisë së Shteteve të Bashkuara lëshoi më 30 korrik, 2021... »

Mos t’i zhgënjejmë shqiptarët, Zonja Ambasadore!

Frank SHKRELI   “Rruga Përpara Për Marrëdhënien SHBA-Shqipëri” është titulli i një shkrimi të Kryediplomates amerikane në Tiranë. Rruga Përpara... »

Rruga përpara për marrëdhënien SHBA-Shqipëri

Nga Ambasadorja e SHBA Yuri Kim Gushti në Shqipëri është kohë për pushim dhe relaksim të merituar dhe, ashtu si... »

KA ARDHUR KOHA QË PRESIDENTI BIDEN TË THOTË “ENOUGH IS ENOUGH”

Antarësimi i Kosovës në NATO, liberalizimi i vizave dhe njohja nga të gjitha shtetet e Unionit Evropian është e vetmja... »

NAPOLI E NDERON DONIKA KASTRIOTIN

Një pllakë përkujtimore në Napoli për nder të Mbretëreshës Shqiptare ,Donika Kastrioti, bashkëshortes së Heroit Kombëtar të shqiptarëve, Gjergj Kastriotit... »

NJË ATASHE KULTUROR I KOSOVËS

(Kujtime për poetin, eseistin e përkthyesin Mazllum Saneja) IN MEMORIAM Në fb e poetit Agim Gjakova mësova se dje më... »

SI DUKET SERBIA NË SYTË E EDI RAMËS?

Serbia nuk pranon të ballafaqohet me të kaluarën e saj kriminale, të cilën Rama po e shlyen me gomën e... »

Çfarë nuk kuptohet nga iniciativa Rama – Vuçiç

Aleksandër Vuçiç dukej si më i sinqerti mes tre liderëve që dolën huq për të disatën herë me inicativën e... »

Pse është mirë të aplikosh për nënshtetësi amerikane

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both   Vendimi për të aplikuar për nënshtetësi ka peshë të madhe, pasi... »

“Ballkani i hapur”, çelësat i mban Vuçiqi!

Është iluzore të presim të funksionojë “Ballkani i hapur” kur, në anën tjetër, kemi disa dyer të mbyllura, siç është... »

Reflektime 20 vjet mbas Marrëveshjes së Ohrit

DAVID L. PHILLIPS:Drejtor i Programi për Ndërtimin e Paqes dhe të Drejtat e Njeriut në Institutin e Studimit të të... »

GREKOMANIZMI I PARISË SË VOSKOPOJËS

(Me rastin e përurimit të shtatores se Sali Butkës në Ersekë) Nga Thanas L. Gjika Përurimi i shtatores së atdhetarit Sali... »

Udhëtime të lira e të sigurta – sfidë për Qeverinë e Kosovës

Qeveria e Kosovës duhet të miratojë sa më shpejt një strategji financiare për subvencionimin e udhëtimeve të lira me aeroplan,... »

Mirënjohje për “Miq të Mirë në Ditë të Vështirë”

(Peticioni i 10 shoqatava Israelo-Amerikane në mbrojtje të Kosovës)                                          Sami Repishti New York. Me datën 29 qershor 1998, mora... »

Entuziazmi i turmave

Entuziazmi i turmave kurrë s’ ka qenë e as s’ do të jetë i shëndetshëm për shoqërinë njerëzore dhe as... »

Ndryshime në rregulloren e Shërbimit të Emigracionit për ta bërë më të lehtë ndryshimin në status studenti (F-1)

Çështje të emigracionit: Për ju Avokati Kiran Both Shërbimit i Emigracionit dhe i Nënshtetësisë së SHBA-së (USCIS) ka nxjerrë udhëzime... »

Dialogu Kosovë – Serbi: Çka dallon strategjia e sotme nga ajo e djeshmja?

Teksa dëgjon dhe lexon kritika irracionale në adresë të Kurtit, na bëhet e qartë se pse aq gjatë ishin në... »

A ka rënë interesi i amerikanëve për Lojërat Olimpike?

Nga Deborah Block Ceremonia e hapjes së Lojërave Olimpike të Tokios të premten do të nisë nën hijen e pandemisë,... »

Qasja e Kurtit ndaj Serbisë krijon hapësirë për ndërhyrjen diplomatike të SHBA-së

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, përballë serbëve në Bruksel po shkon me kërkesa dhe me plane konkrete, dhe nuk po... »

Kosova duhet të kërkojë pronat e shqiptarëve në Sanxhakun e Nishit

Kosova tash e tutje, në kanale të ndryshme diplomatike e shtetërore  duhet të insistojë që të gjitha tapitë e pronave... »

PD-ja është në pikën më kritike të saj

Ky Kuvend mblidhet në një moment dramatik për Partinë Demokratike dhe shoqërinë shqiptare. Unë them dramatik, sepse këtu praktikisht të... »

A duhet Kosova ta njohë Serbinë?

“Arnautët është e pamundur të shtypen vetëm përmes kolonizimit gradual … Mënyra e vetme dhe mjeti i vetëm është dhuna... »

Në kërkim të një NAIMIADE

Shqiptarë të të tërë botës, a s’mund të jemi cazë më naimjanë! Nga Namik SelmaniAnëtar i Shoqatës së Shkrimtarëve Shqiptaro-... »

Maqedoni – Bullgari, një tunel i mbyllur në rrugën e integrimeve euro-atlantike

Shqiptarët ishin dhe duhet të ngelin konsekuentë në mbështetjen e frymës euro-atlantike në Maqedoninë e Veriut. Ata edhe tani duhet... »

Grenell, si provokator në shërbim të mitit serb

La zananë e zu zurnanë: kështu do t’i thuhej, me një fjalë të vjetër shqipe, ndërrimit të profesionit nga z.... »