OP-ED - (1) - ILLYRIA - Page 5 OP-ED - (1) - ILLYRIA - Page 5

Mos përsërisni të njëjtin gabim me Vuçiqin

Nga Harry Bajraktari Kriza e fundit në veri të Kosovës ka si autor presidentin e Serbisë, Vuçiq. Ai e orkestroi... »

Është e mundur të shmanget intervista për green card

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both Së bashku me aplikimin përkatës, personat që bëjnë kërkesë për green card... »

Vizita e Micotaqisit në Himarë dhe ëndrra e miqësisë

A jemi ne shumë më evropianë, më shumë më tolerantë, më shumë më demokratë, apo në të gjitha cilësitë, ne... »

Mitrovicë, jemi me ty!

Pyetjeve të vështira të opozitës dhe shoqërisë civile serbe se përse qeveria serbe nuk ka një strategji për parandalimin e... »

Skadimi i green card-ës, natyralizimi dhe udhëtimet

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both Pyetje nga lexuesit Kam green card prej shumë vitesh dhe kam aplikuar... »

Krishtlindjet, festa që kthen në kujtesë Shkupin e Nënës Terezë

Tani kur po festojmë Krishtlindjet, duam të theksojmë edhe një herë fuqishëm se më e fortë se fara e urrejtjes... »

SYNIMET DESTABILIZUESE TË SERBISË NË KOSOVË DHE NË BALLKANIN PERËNDIMOR

(ANALIZË E AKADEMISË SË SHKENCAVE DHE TË ARTEVE TË KOSOVËS) Ky dokument është një analizë e përgjithshme e Akademisë së... »

E jona!

Denion Ndrenika, Nju Xhersi, korrespondent I “Report TV” në SHBAPak vjet, 10, pasi ndërroi jetë, Petro Markos fjalëndritur iu botua... »

SERBI I FUNDIT TË MBYLLË DRITAT

Nga Ruben Avxhiu Vuçiq paska deklaruar se barrikadat nga veriu i Kosovës do të hiqen vetëm kur aprovohet Bashkësia e... »

Joyce dhe Irlanda

Astrit Lulushi Në librin me tregime ‘Dubliners’,  dublinasit e James Joyce-it kapen pas një imazhi artificial të pastërtisë etnike të... »

Nënshtetasi amerikan dëshiron të sjellë nënën dhe njerkun në SHBA

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both Kohët e fundit jam bërë nënshtetas amerikan dhe do të doja të... »

Qytetarët në veri të Kosovës janë pengje të çmendurisë dhe çmendisë së  Vuçiqit

Gjithçka kundërmon me aromën e luftës, kufomave dhe vdekjes. Dhjetë mijë shqiptarë të Kosovës janë vrarë nga strukturat ushtarake dhe... »

Gjeopolitika e konfliktit në Kosovë dhe standardet e dyfishta diplomatike

Duke qenë një çështje më vete që ka pësuar evoluim historik deri në pavarësimin e saj, Kosova paradoksalisht po rëshqet... »

Vizitorët e përkohshëm për arsye biznesi

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both   Pyetje nga lexuesi: Më duhet të shkoj në SHBA për të... »

Roli i individit

Nga Astrit Lulushi Po sikur Aleksandri i Madh t’ia linte perandorinë e tij një personi të vetëm, a do të... »

Pjetër Bogdani, figura që lidhi dy epoka të lavdishme të historisë sonë kombëtare

Ideja për të organizuar manifestimin kulturor-shkencor “DITËT E BOGDANIT”, në Shkup dhe në Prishtinë, ndërlidhet me dy arsye themelore: Arsyeja... »

NDERIM PËRHERË PRESIDENTIT RUGOVA

Nga Visar Zhiti Në qytetet tona të mëdha, në Tiranë dhe në Prishtinë, në sheshet kryesore që kanë emrin e... »

Qiriazët vunë gurin e themelit të arsimit shqip modern

Kombi shqiptar përjetësisht i detyrohet angazhimit kolosal familjes  Qiriazi dhe grupit të patriotëve që e mbështetën në orientimin e drejt... »

NGA DEMONSTRATAT E 1968 DHE 1981, DERI TE UÇK-JA DHE PAVARESIA E KOSOVES

Në 54-vjetorin e Demonstratave të 1968 dhe 41-vjetorin e ngjarjeve të 1981 Me 27 Nëntor 1968, studentët shqiptar në Prishtinë,... »

Mbledhje e kotë e dykuvendarëve frikamanë

Denion Ndrenika, Nju Xhersi Zhvillimi i mbledhjes së përbashkët të Kuvendeve të dy shteteve në territoret etnike të Shqipërisë nuk... »

Në prag të 8 Dhjetorit!

Ardi Stefa Çfarë do të ndodhte në rast se unë, Arian Manahasa, Ndue Lugja, Blendi Gonxhja, Shenasi Rama, Tefalin Malshyti,... »

50 vite të Gjuhës Letrare Shqipe

PËR FORMIMIN E GJUHËS LETRARE SHQIPE KËRKESA ISHTE E KAHERSHME Nevoja për Gjuhën letrare shqipe nuk êshtë e vonshme. Kërkesa... »

Dita e Falenderimeve – Një festë tradicionale që lindi nga emigrantët amerikanë në Amerikë 

Nga Avokati Kieran Both Në Shtetet e Bashkuara, Dita e Falenderimeve (Thanksgiving Day) është një festë kombëtare. Në vitin 1621,... »

110 vjet të shtetësisë së Shqipërisë, roli i diasporës dhe SHBA-së

Shpallja e Pavarësisë dhe hedhja e bazave të shtetit të ri shqiptar, më 28 Nëntor 1912, është akti më heroik,... »

Pyetje lidhur me dokumentat për punësim të emigrantëve

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both Si të marr dokumentat e autorizimit për të punuar dhe numrin e... »

Trump nuk duhet nënvlerësuar

Donald Trump dëshmon se nuk do të lejojë asgjë dhe askënd ta ndalojë nga një kandidaturë e dytë për President... »

E veçanta dhe univerzalja e botës shqiptare

Historia e shqiptarëve, sa është e dhimbshme, po aq është edhe krenare. E veçanta e kësaj historie ndërlidhet me vet... »

“Vendi ma i naltë prej t’cilit e kam pa botën”

Nga Arben Dedaj Sa do qe kalojnë vitet, edhe pse kemi dikë që na thrret edhe ne “babë”, mungesa e... »

Në Udhën e Shkronjave Shqipe drejt Washington-it

Nga Keze Kozeta Zylo Fillimi i shkollave shqipe çdo shtator nëpër New York dhe në Online natyrshëm ka vështiresitë e... »

Këshilla për personat me green card që udhëtojnë jashtë SHBA

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both Pyetje nga lexuesit: Tani kam green card dhe dëshiroj të kaloj 18... »