OP-ED - (2-30) - ILLYRIA - Page 10 OP-ED - (2-30) - ILLYRIA - Page 10

Shkencat albanologjike nuk mund të jenë zorrë qorre të Akademive të Shkencave dhe Arteve

Ka një tendencë burokratike për zbehjen e rolit të shkencave albanologjike në avancimin dhe konsolidimin e çështjeve që lidhen me... »

LEVIZJA ANTIKOMBËTARE ‘DUM BABËN, DUM BABËN!’

                                                                   (Refleksione) Nga Thanas L. Gjika Në verën e vitit 1914 agjentura xhonturke arriti t’i kundërvihej e ta dëmtonte... »

Kthim djathtas kah konservatorizmi

“Grupi i intelektualëve të rinj “burrat duhet të sillen si gratë, dhe gratë si burrat” në aksion” Sebastian Zonja Çfarë... »

Miku i bukës dhe thika pas shpine

Denion Ndrenika Ky shkrim mori shkas nga një zhvillim mes miqsh. Personazhet e emërtuar “Mik” janë miq, ose së paku... »

Jo i mirëpritur nga Diaspora Shqiptare

Nga Naser Nika Në takimim e djeshëm në New York me delegacionin nga Mali i zi në krye me zëvendëskryeministrin... »

Shoqëria shqiptare ka nevojë të ndikohet nga liderë progresistë që vendosin interesin kombëtar mbi atë partiak

Nga Pertefe Leka Kur u festua  100-Vjetori i Pavarësisë në Shqipëri, në këte datë historike shumë të rendesishme për  shqiptarët... »

Në emër të devotshmërisë në detyrë

Andon Dede, New York Ne ishim duke xhiruar në fshatin “Agim” të Fierit.  Për të treguar se në Myzeqe kishte... »

Antifashizmi dhe Kurti: problemet e historike mbas kësaj ideje

Nga Albert Bikaj Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, në një bisedë me Sasha Magazinoviq, anëtar i PSD-së së Bosnjës, u... »

Koha për të provuar fatin me llotarinë amerikanë të vizave 2023 

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both Programi i vizave emigruese të shumëllojshmërisë (llotaria amerikane) DV-2023:  Periudha për t’u... »

METUSH KRASNIQI SHPIRTI NJËSUES I REZISTENCËS KOMBËTARE

Në  35-vjetorit e vdekjes Selatin Novosella. “Metush Krasniqi, personalitet integrues i Levizjës Kombëtare”. Prishtinë. 2012.   Shkruan:Ismail Gashi-Sllovia Sot jemi... »

NËN SHENJËN E DJALLIT: SOT TRE DATËLINDJE MES TETORIT TË LETRAVE

– Migjeni, Pano Taçi, Dritëro Agolli – Nga Visar ZHITI Tetori në traditën tonë të re është tashmë dhe Muaji... »

APEL I MËRGATËS SHQIPTARE NË BOTË PËR MBËSHTETJE TË LIGËS QYTETARE SHQIPTARO-AMERIKANE

Të nderuar motra dhe vëllezër mërgimtarë, Jemi dëshimtarë të një epoke kohore të lavdishme të popullit Shqiptar, posaçërisht të çlirimit... »

Rilindja shpirtërore dhe kishtare në Kosovë

Dodë Gjergji, KTHIMI, Rrëfim,  1, 2, 3, DRITA  Prishtinë – 55 Tiranë, 2021 Sot jemi në Tiranë për paraqitjen, promovim... »

NJERIU ME TIPARET NATYRORE DHE NDËRGJEGJËSORE

Nga Thanas L. Gjika           Kur shikojmë bimët dhe qeniet e tjera të gjalla që jetojnë mbi tokë, nën ujë... »

Kufizimet e udhëtimit nga COVID-19, në marrjet e vizave dhe hyrjen në SHBA

Përjashtimet në emër të interesit kombëtar: (NIE) Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both Administrata e presidentit Biden ka... »

Kosova – mes reciprocitetit dhe sovranitetit

Në Prishtinë do të vazhdojë të kritikohet marrëveshja e fundit për mbulimin e simboleve shtetërore në targat e automjeteve të... »

5 Tetor, Dita Botërore e Mësuesit

Nga Keze Kozeta Zylo BETIMI I MËSUESIT Do ta kryej detyrimin tim me ndërgjegje dhe krenari. Nxënësit e mi nuk... »

Emigracion: Ja pse nuk është marrë ende vendim për çështjen tuaj

Vonesat nga USCIS-i vazhdojnë të mbeten në nivele krize Nga Avokati Kiran Both Pse nuk është marrë ende vendim për... »

Për tradhtarët e dëshmorëve,që s’patën dot forcë t’i tregojnë vendin Dritan Dajtit e vrasësit të Xhulio Prelës

Elton Qyno   Ekzekutimi nga një 21 vjeçar me dy plumba pistolete “TT”, i nën/komisar, Saimir Hoxha, ishte si një... »

AFGANISTANI, PËRPLASJE QYTETËRIMESH

Rilind Gërvalla “…Talebanët tani pretendojnë se kanë nën kontroll rreth 90% të territorit afgan me mbi 50 mijë luftëtarë, më... »

SERBIZIMI I UNIVERSITETIT TË PRISHTINËS (1990-1998)

Universiteti i Prishtinës ka qenë halë në fyt e terr në sy për politikën ultranacionaliste e shoviniste serbe kundër shqiptrëve.... »

Të gjithë në krah të Kosovës! Ndal menjëherë agresionit serb!

Nga Harry Bajraktari Gjendja e rrezikshme e krijuar në kufirin mes Kosovës dhe Serbisë ka vetëm një fajtor, Beogradin dhe... »

Kemi vetëm dy zgjidhje

O ta braktisim Kurtin e t’i përkulemi Vuçiçit, o të dëshmojmë se meritojmë atdhe e shtet! Kim Mehmeti Albin Kurti... »

Për idiotët shqiptarë, që e quajnë sportin vetëm sport

Ambasador Shaban Murati Rrjeti botëror televiziv “Al Jazzera” njoftonte në 21 shtator nga Sarajeva se ylli serb i tenisit ndërkombëtar... »

Mesazhet e reja të Ambasadores Yuri Kim

Bledian Koka   Shefja e diplomacise amerikane ne Tirane e mbajti frymen e pare pas kthimit nga SHBA ne seline... »

Pyetje nga lexuesit – Green Card-at dhe Nënshtetësia

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both Erdha në Shtetet e Bashkuara me vizë turisti për të parë djalin... »

Ç’bën Edi Rama në “West Point”?

Misioni i Akademisë Ushtarake të Shteteve të Bashkuara në West Point është “të edukojë, trajnojë  e frmyëzojë korpuset e kadetëve... »

PËR ARKIVAT E UÇK-së

Dritan Goxhaj   Më datë 12 qershor 1999 Shtabi i Përgjithëshëm i UҪK-së lëshon një qarkore të gjitha komandave të... »

Diçka për Salih Mustafën, Hagën, Rugovën, Kosovën…

Muhamet Mavraj, botues i gazetës “Epoka e Re”   Per tre vjet, 1996-99 banoja ne nje perdhese perballe shtepise se... »

Një letër plot dashuri për Shqipërinë në “The New York Times”

Nga Ruben Avxhiu Një profesor i njohur amerikan, studjues për gati gjysëmshekulli i Holokaustit, është frymëzuar nga një shkrim i... »