OP-ED - (2-30) - ILLYRIA - Page 17 OP-ED - (2-30) - ILLYRIA - Page 17

Në takimet ndërkombëtare udhëheqesit e Kosovës t’i masin e t’i zgjedhin fjalët mirë

Si është vendi bëhet kuvendi Në biseda, në takime të ndryshme e sidomos ato zyrtare vendore e ndërkombëtare, udhëheqësit e... »

SHTETËSIA DHE GJUHA SHQIPE!

Nënshtetësisë, sipas ligjit aktual, i jepen atribute monoetnike, ku maqedonizmi shpërfaqet si shtyllë shtetësie, kurse shqiptarët paraqiten si fasadë e... »

Volteri – ilaç kundër të keqes dhe një shkollë sesi duhet të mbjellim kopshtin tonë

Ndue Ukaj Sapo e lexova romanin e Volterit, “Kandidi ose optimizmi”, një roman filozofik, ku, shkrimtari dhe filozofi gjenial flet... »

Selajdin GASHI – “Zëri i frymëzimit dhe zemrës”

In memoriam  Nga Don Lush Gjergji Më 20 shtator 2020 ishte përcjellja për pushimin në amshim e mikut dhe bashkëpunëtorit... »

Agim Karagjozi – patriot që i kapërcen kufijt e një kohe dhe të një shteti

Sot u bënë 3 vite që kaloi në jetën e pasosur z. Agim Karagjozi, nacionalisti, patrioti i spikatur, atdhetari i... »

GREVA E URISË NË BURGUN E QAFË BARIT ËSHTË PËR SHQIPËRINË

– Kërkesa nr. 9, vulnerabile, si plaga e nëntë e Gjergj Elez Alisë – Nga Visar Zhiti Që një grup... »

VOTA PËR NDRYSHIM NË SHQIPËRI E FORCON KOMBIN SHQIPTAR DHE MIQËSINË ME AMERIKËN!

Kryeministri i deritanishëm Edi Rama është fatkeqësi kombëtare Nga MA. AGIM ALIÇKAJ *          Të gjithë ata që ja duan... »

Shkupi, modeli i një suksesi dhe krahasimi në mjekësi

Nga Kosova vazhdojnë të vijnë pacientë në Shkup, për arsye se nuk mund të gjejnë trajtim adekuat mjekësor në vendlindje.... »

A ka Kosova strategji shtetërore efikase?

Nga Mehmet PRISHTINA Efikasititeti i strategjisë shtetërore të Kosovës  varet nga disa faktorë, por dy janë më të rëndësishmit: domosdoshmëria... »

DHUNA MESJETARE SËRBE NË TREVËN E LYPJANIT

Në 22 vjetorin e barbarisë sërbe Këtu, gjatë dy ofensivave 1998 e 1999, u vranë 167 civilë e 18 luftëtarë... »

Pas rënies së komunizmit, shqiptarët i drejtohen ksenocentrizmit, vlerësojnë modelin shoqëror të popujve të tjerë

Shkruan: Eneida Jaçaj Çdo popull karakterizohet nga traditat, zakonet, kultura, gjuha, të cilat përfaqësojnë etalonin dhe modelin unik të një... »

Zgjedhjet e 25 Prillit në Shqipëri dhe pritshmëria e shqiptarëve në Mal të Zi

Nga Xheladin Zeneli Ashtu si zgjedhjet e tjera që janë mbajtur në të kaluarën në Shqipëri, edhe zgjedhjet e  25 Prillit  të... »

Leja e punës për ata që po bëjnë kërkesë për strehim politik

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both Po kërkoj strehim politik në SHBA për shkak se kam qenë i... »

Plani slloven dhe Prizreni me Vlorën

Denion Ndrenika Nëse ka një plan slloven për rishikimin e kufijve në Ballkan me shanse të mëdha të afrimit të... »

In memoriam: Anton SERREQI

“Njeri i komunikimit dhe bashkëpunimit”  Ditët po kalojnë, koha po rrjedh, festat e Pashkëve erdhën, në këtë kohë pandemie, ku... »

Dimensionet historike e politike të Qendrës Përkujtimore “Bllaca 99”

Nga Mehmet PRISHTINA Në brezin ndërkufitar Kosovë-Maqedoni të shtunën u  inaugurua Qendra Përkujtimore “Bllaca 99”, në kuadër të së cilës... »

PSE AGRON GJEKMARKAJ E KA TE SIGURTE KARTONIN E DEPUTETIT?

Nga Zeqir Lushaj -Per ata qe edhe pertojne me lexue shume faqe,  po ua jap pergjigjen te shkurter qe ne... »

Kardinali Ernest Simoni, martiri i gjallë i Kombit Shqiptar

(65-vjetori i meshtarisë së parë dhe mesazhi i tij për zgjedhjet e 25 prillit në Shqipëri)  Në një bisedë në... »

TË VOTOJMË PA TIFOZËRI TË SËMURË!

Thanas L. Gjika Midis ne shqiptarëve bie në sy një tipar jo i mirë, madje i keq: na pëlqen vetja.... »

Refleksione për shkrimin “ Edhe unë jam Çam”

Shkruan Pertefe Leka Krenaria  kombëtare e publicistit të mirënjohur Zotit Frank Shkreli  në një shkrim “ Edhe unë jam Çam”, më bën... »

KUR FORCA E SË DREJTËS, SHPËTON KRIMIN KUNDËR NJERËZIMIT

Në 22-vjetorin e Eksodit. Ismail Gashi Memorandum I ASSHA (SANU) për dëbimin e shqiptrëve nga trojet e tyre etnike, në... »

“Kampionët e Reformës në Drejtësi” të Shqipërisë

Nga Frank SHKRELI Shqiptarë, flini rehat! Jeni në duar të sigurta, të pakën sa i përket reformës në drejtësi, dua... »

Bllaca e 1999-tës, trajektorja e një gjeopolitiketë re

Nga Dr. Skender ASANI Para 22 viteve, pikërisht këtu ku ndodhemi sot, gjeopolitika po shkruante një kapitull të ri në... »

Departamenti Amerikan i Shtetit: Përditësim mbi Statusin e Shërbimit të Dhënies së Vizave

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both Këto ditë, Departamenti i Shtetit të SHBA-së (DOS) ka lëshuar deklaratën e... »

SI E SHKROVA NJË DRAMË PËR FËMIJË QË NUK DO ISHTE SHKRUAR KURRË

(Lenini Mes Fëmijëve)  Naum Prifti Fati i dramave është tekanjoz. Por kurrë nuk do besoja se do hyja në historikun... »

Dita e shtunë

Nga Sadik Elshani Ditët janë të njejta për një sahat (orë), por jo për një njeri – Marcel Proust (1871... »

Letër Presidentit për kthim dekorate

I burgosuri politik Gëzim Peshkëpia i kthen Presidentit Meta dekoratën Zoti President, Mora vesh per dhenien nga ana tuaj te... »

U ZGJODH KRYESIA E RE E SHOQATËS SË SHKRIMTARËVE SHQIPTARO-AMERIKANË

(Mëhill Velaj u rizgjodh kryetar, dr. Yllka Filipi nënkryetare dhe Veneta Çallpani sekretare e Shoqatës së Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë) Nga Adnan Mehmeti, Presidenti... »

NË KUJTIM TË 4 DËSHMORËVE TË LIRISË – TË 2 PRILLIT, 1991 NË SHKODËR

Nga Frank Shkreli Ishte 2 Prilli i vitit 1991.  Dy ditë më parë me 31 mars, ishin mbajtur zgjedhjet e... »

Qeveria Krivokapiq-Abazoviq po diskriminon Diasporën

Nga Naser Nika Me shumë vëmendje po ndjekim situaten në vendlindje dhe me politikën e re të Qeverisë së re... »