OP-ED - (2-30) - ILLYRIA - Page 18 OP-ED - (2-30) - ILLYRIA - Page 18

Përditësime nga Emigracioni – Rihapen zyrat, por duhen ndjekur protokollet

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both Zyrat e azilit dhe filialet e USCIS-it kanë rinisur shërbimet jo-urgjente ku... »

Gabimet

Nga Astrit Lulushi Ambicja për t’ia kaluar diktatorit, në krime, bëri që shumë udhëheqës ranë në kurthin e tij, dhe... »

Urime Kosovës, për qeverinë e re

Nga Harry Bajraktari Konstituimi i Kuvendit te Kosoves dhe formimi e Qeverise se re, u pershkua nga nje proces demokratik,ashtu... »

Të mos ndihemi inferiorë (më të ulët) e të kompleksuar

Vlerat janë arma më e fortë për t’i luftuar urrejtjen dhe paragjykimet Nga Sadik Elshani Në bisedat tona të përditshme... »

Mitet e festës kombëtare greke të 25 Marsit 1821

Nga Arben LLALLA* Çdo 25 mars Greqia organizon paradë ushtarake dhe parakalim të nxënësve të shkollave ku bien në sy... »

Mësonjëtorja e parë e Korçës është pasuri kombëtare dhe jo lokale

Nga Keze Kozeta Zylo Me shqetësim dhe dhimbje gjer në eshtër e mora lajmin e ndryshimit të emërtimit nga “Mësonjëtore... »

Albin Kurti ka nevojë për një shumicë shqiptare në parlamentin e Kosovës

Përfshirja e AAK-së në koalicionin qeveritar do të siguronte kuorumin e nevojshëm sa herë që nevojitet për vendime me rëndësi... »

Brukselizmit i ka zënë rrota bishtin me Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Në mbështetje të analizës së nacionalistit Gjok Dabaj Prof.dr. Eshref Ymeri Në numrin e sotëm të Portalit “Fjala e Lirë”,... »

PANDEMIA COVID-19: FUNDI PO AFROHET

Shkruan: Dr. Pashko R. Camaj, Doktor i Shkencave të Shëndetit Publik * Teksa i afrohemi një vjetorit të shpërthimit të... »

ÇLIRIMI I DYTË I KOSOVËS! – GËZUAR PAVARËSIA E KOSOVËS POPULLI SHQIPTAR!

MA AGIM ALIÇKAJ Sot kemi përse të festojmë. Fitorja e Vetëvendosjes me liderët Albin Kurti dhe Vjosa Osmanin, krijon mundësinë... »

KËSHTU E GJETËM SHQIPËRINË E ENVER HOXHËS DHE TË RAMIZ ALISË, 30-VJET MË PARË

Kronikë me fotografi nga Frank Shkreli Ishte fillimi i dekadës së ndryshimve të1990-ave Vetëm disa javë na ndajnë nga 30-vjetori... »

VOTA PËR NDRYSHIME E FORCON MIQËSINË ME AMERIKËN

-Presidentët amerikan nuk deklarohen, por Biden do të preferonte Zonjën Osmani dhe Zotin Kurti në qeverisje të Kosovës MA. AGIM ALIÇKAJ                                           LETRA... »

KOSOVËS I DUHET NJË QEVERI E SHUMICËS SHQIPTARE

Harry Bajraktari Zgjedhjet e parakohshme parlamentare që mbahen më 14 shkurt në Kosovë, duhet të nxjerrin një qeveri stabile dhe... »

Rikthehet 21 Janari, vijon saga e mashtrimit, krimi do të zbulohet kur të zbardhet 2 prilli dhe Gërdeci

Përgatiti: Eneida Jaçaj Më 21 janar 2011, plot 10 vjet më parë, shënohet një nga ngarjet më të errëta, një... »

EDHE UNË ÇAM JAM — PËR TË MOS E HARRUAR KURRË ÇAMËRINË!

Nga Frank Shkreli Megjithëse kaluan disa javë nga dita që shënoi 30-vjetorin e themelimit të Shoqatës Patriotike “Çamëria”, më 10... »

Kosova nuk u ka palestinezëve asnjë borxh

Nga Ruben Avxhiu Gjëja e fundit që dua të dëgjoj sot, kur Kosova dhe Izraeli vendosin marrëdhëniet diplomatike, është punë... »

Frika u “vra”. Amerika dha leksione shprese

Nga Shefqet Meko             Acari i Janarit nuk mundi të “ngrinte” fuqinë vepruese të ndërrimit të pushteteve në Uashington DC.... »

NGA HISTORIA E KOMUNITETIT SHQIPTARO-AMERIKAN DHE MARRËDHËNIET SHQIPTARO-KINEZE

Nga Frank Shkreli Ishte fillimi i 1970-ave. Bota ishte e ndarë në dy kampe politiko-ushtarake, atë të komunizmit lindor dhe... »

Batakçinjtë e Tiranës dhe Vuçiqi famëmadh

Denion Ndrenika Fitorja e Aleksandër Vuçiqit, president i Serbisë, në zgjedhjet e së dielës së 21 qershorit 2020, prej shumëkujt... »

Amerika nuk e përkrah ndarjen

Nga Martin Vulaj Amerika është një fenomen i veçantë në evoluimin politik të njerëzimit. Baballarët e kombit, në fillimet e... »

NJË RAJON, DY STANDARDE

Shqiptarët e Medvegjës dhe Luginës mbetën të huaj si në vendlindje ashtu edhe në Kosovë Nga Muharrem Salihu Gjatë dhe... »

Për çka po protestoni se po dukeni vërtetë qesharakë?

Nga Çun Lajçi Për çka po protestoni? S’deshta, o s’deshta me shkrua, se dashtë e kam ma shumë se ju,... »

Të rrosh a të mos rrosh në Toronto

Nga Jeta Toçila Dedja Sapo kisha dalë nga një prej auditoreve të Ryerson University. Fakulteti i Shkencave Sociale kishte organizuar... »

I mbijetuari i genocidit të Çamërisë, Sali Bollati i përgjigjet kryetarit të OSBE-së

Letër publike dërguar OSBE Shkëlqesi Miroslav Laiçak Kryetar i OSBE Këshillit të OSBE / OSCE Wallnerstrasse 6 Viena 1010 Austria,... »

Në Shqipëri, mungesa e shoqërisë civile është fatale

“Studioni historinë, studioni historinë. Në histori gjenden të gjithë sekretet e qeverisjes së mirë.” (Winston Churchill, 1953) Nga Sami Milloshi... »

Në gjurmët e një kërcënimi të dikurshëm për Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Puthadori shembullor i presidentit Putin Nga Prof.dr. Eshref Ymeri Një gazetar i njohur rus, Dmitri Kiselovi (1954), gati pesë vjet... »

KUSH ESHTE SHQIPTAR

Krishtëlindja është Festë Fetare që shpreh me gjuhën e popullit Respekt, Paqe dhe Harmoni midis njerëzve. Në këtë Amerikën e... »

Skënderbeu i Shqiptarëve

Nga Altin Zaloshnja Te nderuar miq, Zonja dhe zoterinj, Arsyeja per te cilen jemi mbledhur ketu sot, shkon pertej te... »

Miku i shqiptarëve, Eliot Engel, në krye të politikës së jashtme të Kongresit Amerikan

Nga Harry Bajraktari Përmbysja më e madhe në zgjedhjet e 6 Nëntorit 2018 ishte vendosja përsëri nën kontrollin e Partisë... »

Ndërroi jetë “Kosovari” nga Gjirokastra

Nga Frank Shkreli Komuniteti shqiptaro-amerikan humbi edhe një  prej aktivistëve më të dalluar të tij dhe më të dedikuar ndaj... »