OP-ED - (2-30) - ILLYRIA - Page 20 OP-ED - (2-30) - ILLYRIA - Page 20

Spiralizmi, lëvizja e re letrare shqiptare

Spiralizmi (Lat. Spiralismo), është një lëvizje letrare e lindur në Shqipëri pas rënies së diktaturës komuniste në fillim të viteve... »

Prishtina më europiane se katakombet parapolitike të Shkupit

Pse Kosova arriti të bëjë marrëveshje me Beogradin dhe pse këtë nuk mund ta bëjë Maqedonia me Greqinë? Të gjithë... »

Pse jemi të vonuar për vizat me SHBA

Në shkurt të këtij viti, gjatë takimeve në Mëngjesin e Lutjeve në Washington, pas kërkesës gjithëpërfshirëse të ambasadorit tonë në... »

Mali i Zi e do Plavë e Gucinë pa shqiptarë

1. Në tokën arbnore të krahinës komunare të Plavë-Gucisë shqiptarët etnikë (të vetëdeklaruar si të tillë) renditen të dytët për... »

Rezoluta Çame u tradhëtua për herë të dytë

Ndal, zotёrinj deputetё tё PDIU-sё !… Keni deklaruar, nёqoftёse nuk do tё aprovohej Rezoluta Çame, ju do tё largoheshit nga... »

Kush duhet t’i kërkojë falje kujt

Tomisllav Nikoliç, kryetar i Serbisë, i shtrënguar nga argumentet e ndërkombëtarëve, më në fund mori guximin dhe në emër të... »

A ka kartelë mjekësore ky njeri?

John McCain me rigorozitetin më të madh, në lartësinë e politikanit të spikatur, bëri publik rekordet e tij mjekësore para... »

Noel Malcolm: Çamëria, sekreti më i errët i historisë

Shtëpia botuese “IB Tauris” në Londër, në vazhdimësi ka botuar tema që flasin mbi çështjen shqiptare. Së fundi, kjo shtëpi... »

Serbia po përvetëson perandorin Konstandin

                    Nga Dom Nikë Ukgjini   Shkodër, 25 prill – Perandori... »

Perëndimi si orientim elektoral

Me kë janë perëndimoret? Kjo është pyetja që bëjnë sot shumë qytetarë shqiptarë në prag të zgjedhjeve të 23 qershorit,... »

Papa që lajmëroi pranverën

“Lypset me mësue artin e dialogut dhe të dëgjimit edhe kur kjo kërkon mund. Është çmimi i lirisë, sekreti i... »

E majta që kërkon pushtetin

Në arenën ndërkombëtare të futbollit kemi parë lojtarë që kafshojnë veshin e kundërshtarit. Për pasojë, për kanibalizmin e tij përballet... »

Propaganda fetare antishqiptare!

Nuk pranon ta puthë kryqin dhe rrihet e i gërvishtet fytyra me thikë fëmijës 13-vjeçar shqiptar në Shkup, një veprim... »

Fondi për Veriun – buxhet entiteti apo fond zhvillimor

Dreqi fshihet pas detajeve Dreqi fshihet pas detajeve, Ky është çelësi i suksesit në negociata- të dish se pas cilit... »

Kriza e burkave në Philadelphia

Philadelphia, qyteti ku banoj, ngadalë e pa bujë po bëhet kryeqyteti i botës perëndimore përsa i përket shfrytëzimit të veshjeve... »

Në anën e duhur të historisë

Të nderuar bashkatdhetarë, Zonja dhe Zoterinj, është një nder e privilegj i veçante të marr pjesë në këtë ceremoni për... »

Five years of Kosova independence

February 17 marked the fifth anniversary of Kosova’s independence, and the people of Kosova have a great deal of which... »

Frika nga e vërteta

Kur ne, Shqiptarët me krenari të madhe po festonim 100 vjetorin e ngritjes se Flamurit Tonë Kombëtar nga Ismail Bej... »

Kombi është akt besimi

Çfarë do të thotë të jesh pjesëtar i një kombi? E në këtë aspekt, çfarë do të thotë të jesh... »

Një përgjigje shumë e thjeshtë

Shqipëria festoi 100 vjetorin e pavarësisë në muajin nëntor. Ishte koha për të qenë krenarë, një kohë përsiatjeje mbi sukeset... »

Një neonazist “non grata” e të tjerë…

Ndodhi ajo qe edhe pritej. Neonazisti,deputeti grek Kristo Papas eshte shpallur person “non grata” nga Ministria e Jashtme e Republikes... »

Flamuri i Gjergj Kastriotit është flamuri i të gjithë shqiptarëve

Shtetet mund të krijohen me vendime konferencash ndërkombëtare, por kombet i krijon historia.   Shkrimi “Pse nuk pati flamuj të... »

Frank Shkreli: Fryma e Davosit

Takimi më i njohur në botë i udhëheqsve politikë dhe të biznesit — Forumi Ekonomik Botëror 2013 në Davos të... »

Anton Çefa: Liria – kjo nevojë shpirtërore sublime

“Unë e dua lirinë për të shprehur plotësisht personalitetin tim.” Gandhi Liria është atribut i patjetërsueshhëm që lind me njeriun... »

Bujar Nishani: Atdhedashuri, asgjë tjetër

Udhëtuan me qindra kilo metra më këmbë ose mbi kuaj drejt Tiranës dhe Vlorës. U shndërruan në vatra prushi dhe... »

Enkel Demi: Moralisti i natës

Nuk ka gjë më të keqe sesa një gazetar që vendoset në pozicionin e moralistit. Një njeri që punon në... »

Shpërfytyrimi shqiptar e korrektësia amerikane

Para disa kohësh, ne një grup shqiptarësh nga Çamëria, që porsi gur i rrokullisur fati na solli kohët e fundit... »

Nexhmedin Spahiu: Kur të hapen arkivat e Beogradit e Tiranës!

Kosova do ta përjetojë çlirimin e vet të plotë tek atëherë kur të hapen arkivat e Beogradit dhe Tiranës. Këto... »

Eugjen Merlika: Morali i një shkrimi

Jam një lexues i përditshëm i gazetës italiane “Corriere della Sera”. Pa qenë gjithmonë i një mëndje me artikujt e... »

Monarkizimi i politikës në shtetin njëshekullor

2012-ta është një vit i veçantë për shqiptarët dhe veçanërisht për politikanët. Unë i përgëzoj politikanët e ndershëm për çfarë... »