OP-ED - (2-30) - ILLYRIA - Page 3 OP-ED - (2-30) - ILLYRIA - Page 3

HOMAZH NGUSHËLLIMI HISTORIK PËR LUFTËTARIN E KOMBIT SHQIPTAR AGRON HARADINAJ

  Shoqata e Veteranëve të Luftës së UÇK-ës Tiranë, në njoftimin e sajë mortor njofton, se sipas lajmërimit mediatik të familjes... »

Tirania e shumicës, përçarja e opozitës dhe fati i demokracisë shqiptare

Nga Rafael Floqi Tirania e shumicës është një koncept në shkencën politike dhe filozofinë që i referohet situatës në të... »

Viza tre-vjeçare – A mund të qëndroj në SHBA gjatë të gjithë periudhës tre-vjeçare

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both Pyetje nga lexuesi: Sapo kam mbërritur në Shtetet e Bashkuara me një... »

Zemërimi që vret gra

Një reflektim pas tragjedisë më të fundit shqiptare .. Nga Lindita Komani Tiranë – Emocioni i zemërimit mund të shfrytëzohet... »

“Aleanca” Kinë-Rusi: Dyfishimi i rreziku apo Partneriteti i Kufizuar?

Nga Rafael Floqi Lufta e Ukrainës po tregon se ndërsa partneriteti strategjik ‘pa kufij’ Pekin-Moskë ka kufij, ai mbetet kërcënues... »

Në Ballkan gjithë shtetet janë më multi-etnikë se Kosova, por s`kanë Bashkësi të komunave Etnike

Shkruan: Refik HASANI Bashkësia që  shumë flitet në instanca tona e deri në Bruksel është i dëmshëm dhe paraqet një... »

REAGIM LIDHUR ME AKTIN E DHUNSHËM TË POLICISË MALAZEZE NDAJ SHTETASIT SHQIPTAR NË PIKËN KUFITARE NË SUKUBINË

1. Nuk e dijmë se cila eshtë më e turpshme, heshtja e kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama dhe e qeverisë... »

SHBA: Udhëzime të reja për fëmijët që e kalojnë moshën për t’u përfshirë në vizat e emigrimit

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both Llogaritja e moshës në bazë të Dekretit për Mbrojtjen e Statusit të... »

PISTAT E AFERËS MCGONIGAL – RAMA

Analizë e shtypit amerikan nga Rafael Floqi FBI përbëhet nga dy pjesë. Një pjesë lufton krimin; pjesa tjetër e kryen... »

E ardhmja e Kosovës është mbi interesat partiake e personale

Secila parti që vjen në pushtet përpiqet ta ndërtojë narrativin e vet mbi procesin e shtetndërtimit të Kosovës dhe kjo... »

Roli i Diasporës Shqiptare në SHBA për çështjen kombetare!

Ambasador Flamur Gashi – Drejtor për Çështjet e Rajonit dhe Diasporën në Bordin e Drejtorëve të Këshillit të Ambasadorëve Shqiptare – Kumtesë... »

Me shumë meritë: Jim Xhema përjetësohet me emrin e një rruge në Prishtinë

Nga Harry Bajraktari NEW YORK Urime mikut tim Jim Xhema për nderimet e bukura dhe të merituara që iu bënë... »

O, moj Shqypni

Në stilin e Vaso Pashës Nga dr. Sadik Elshani O, moj Shqypni, e mjera Shqypni Mjera ti për këta faqezi... »

“SKA MË RUSI – Vladimir Putin ka kryer Misionin e tij në këte jetë!”  Një interpretim!

Shkruan: Leonid Y. Gozman Ridgefield, CT. Kuptimi i titullit të masipërm “…Ai, Putin, mendon se misioni i tij është të... »

Frika, si metodë

Astrit Lulushi Nga pikëpamja filozofike, asgjë nuk duket befasuese kur shihet lehtësia me të cilën të shumtët qeverisen nga të... »

Emigrimi në SHBA nëpërmjet biznesit

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both Lexuesit tanë na pyesin shpesh nëse mund të fitojnë status të ligjshëm... »

“Nuk jam lakuriq, ky fustan është vizatim i trupit tim”

Festivali i Sanremos, nostalgjia jonë, dhe monologu i Chiara Ferragnit Nga Këze Kozeta Zylo “Të jesh grua nuk është kufizim,... »

Kulla e famshme e Martin Frangut, i Vllaznisë Junçaj, të Hotit

Përgatiti: Prof. Gjon Frani Ivezaj Hoti ka qenë gjithmonë krenaria e Malësisë. I pari ndër të parë, në Kuvende, në... »

Momenti që drejtësia në Shqipëri të tregojë se sa është e pavarur

Dita e shpalljes së padisë për zyrtarin e lartë të FBI-së në SHBA ishte një ditë e trishtuar për Shqipërinë... »

GJASHTË KUSHTET E KRYEMINISTRIT KURTI JANË TË ARSYESHME

–  Kërcënimet e diplomatëve perëndimorë për të krijuar Asociacion të pastër etnik janë të padrejta, jodiplomatike, jodemokratike, të parealizueshme dhe... »

Pentagoni godet dhe balonën ‘spiune’ kineze. Po tani?

  Analizë nga Rafael Floqi Shtetet e Bashkuara rrëzuan të shtunën balonën kineze në brigjet e Karolinës së Jugut, një... »

MISIONI I VATRAVE SHQIPTARE NË SHBA.

NË VEND TË NJË URIMI… Nga Visar Zhiti “U themelua dega më e re e Vatrës në Çhicago, në 4... »

Aksioni për Mbledhjen e Armëve në Sllovi, në dimrin 1955-56

Shkruan Ismail Gashi Sllovia  Sllavët që nga ardhja e tyre në trojet kosovare në fill të shekullit 11-të, dhunën ndaj... »

A e di Ali Ahmeti që fati i rinisë është në duart e matrapazëve partiakë?

Fëmijët e milionerëve partiakë sot e luajnë rolin e bossave në sytë e të rinjëve, duke shetitur me vetura të... »

Përgjithmonë mirënjohës: Si kujtuam Senatorin Dole, në përvjetorin e parë të vdekjes

Nga Harry Bajraktari Ishte nder që mora pjesë, me komunitetin tonë dhe ish-kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj, në homazhet me... »

Vonesa në shqyrtimin e aplikimit për green card – Çfarë të bëj? 

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both Që prej më shumë se tre vjetësh jam në pritje të shqyrtimit... »

Kurti, hidhe topin në fushën e Serbisë!

Këshilltari i Departamentit të Shtetit Chollet dhe Zëvendës Ndihmës Sekretari Escobar i bënë Kosovës një thirrje të fortë publike që... »

Asosacioni i rrezikshëm, inati në Prishtinë dhe heshtja në Tiranë

Denion Ndrenika Korrespondent i “Report TV” në SHBA Marrëveshjet e Kosovës me Serbinë si përherë për faj të serbëve, zvarriten... »

KOMUNAT SERBE – KTHIM I SERBISË NË KOSOVË

Decentralizimi diku…! Shkruan : Ismail Gashi Sllovia             Kuptimësia e termit decentralizim nuk përkon me zhvillimet praktike e procesit politik... »

Është koha për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian i kanë vënë theks të ri integrimit të Ballkanit Perëndimor në familjen... »