OP-ED - (2-30) - ILLYRIA - Page 8 OP-ED - (2-30) - ILLYRIA - Page 8

HASHIM THAÇI DHE SHOKËT ETIJ TË UÇK PËRBALLË PSEUDO-DREJTËSISË  HAGIANE PËR AKUZAT E HARTUAR NË BEOGRAD

Reagim i Shoqatës të Veteranve të Luftës së UÇK-së Tiranë         Kosova u çlirua nga rregjimi kolonial i Beogradit nacionalist... »

Gjergj Kastrioti – Skënderbeu, “Moisiu arbëror” 

Kush është për ne Shqiptarët Gjergj Kastrioti – Skënderbeu?  Kaluan 554 vite pas vdekjes së tij. Shumçka ka shkruar historiografia... »

Medvegja – laboratori i projekteve serbe të pastrimit etnik

Krejt Serbia e Jugut i ngjan një stacioni ikjeje për shqiptarët, si në kohët e vështira të golgotave shekullore. Beogradi... »

Zgjedhjet pa sens të 6 marsit

  Nga Afrim Krasniqi Më 6 mars do të ketë zgjedhje të pjesshme në 6 bashki. Bazuar në Kushtetutë dhe... »

Si po shkërmoqet së brendshmi faktori politik shqiptar në Maqedoni?

Integriteti i kërcënuar i përfaqësimit dinjitoz të shqiptarve në institucionet e RMV ka bërë që fuqia vendimarrëse e partive shqiptare... »

ADEM GLLAVICA, JETA DHE VEPRIMTARIA ATDHETARE

Në 22-vjetorin e përjetësimit  Personaliteti madhor intelektual, menquria tipike atdhetare e Adem Gllavicës, reflektoi gjysmëshekulli atdhetari shqiptare mbi bllokadën komuniste,... »

Çështje të Emigracionit: Nënshtetësia (Natyralizimi)

Nga Avokati Kieran Both Pyetje nga lexuesi: Në të kaluarën, kam patur disa probleme me ligjin. A do të më... »

KASH mbështet sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës.

Tiranë, 2 Shkurt 2022 Kënaqësi të kishim mes nesh sot të ftuar Ambasadorin e Ukrainës Sh.T.Z. Volodymyr Shkurov me të... »

Dy fjalë lamtumirëse për Pjetër Gjon Balaj (19.1.1929-28.1.2022)

Sot, familja e madhe Balaj në New York, pëcjell të zotin e shpisë në pushimin e mbram. Zakonisht thuhet se... »

TASHMË NË NJË LIBËR VEPRIMTARIA E LIGES QYTETARE SHQIPTARO- AMERIKANE DHE ISH- KONGRESISTIT JOSEPH. J DIOGUARDIT

Të gjithë bashkë le të bëjmë thirrjen për t’i ngritur një monument në Prishtinë e Tiranë për z.Joseph DioGuardi dhe... »

Ukraina si trysni psikologjike për të mbjellë panik

Rusi-Ukrainë një betejë armësh ende larg Nga Azem PARLLAKU  Lëvizje masive e trupave, dërgesa të armëve, kërcënime reciproke, raunde të... »

A mund të më vijë më shpejt karta e punësimit? Kam frikë se humbas vendin e punës

Çështje të Emigracionit: Përgjigjet Avokati Kieran Both Po. Ata që gëzojnë përfitime nga imigracioni mund të kërkojnë që USCIS (Shërbimet... »

PUSHTIMI RUS I UKRAINËS- NJË HAP DREJT NJË LUFTE TË III-TË BOTËRORE

Analizë nga Rafael Floqi Në 1917, Presidenti i Woodrow Wilson fliste “për një botë më të sigurt, për demokracinë” në... »

Çfarë do të thotë për sigurinë rajonale ndërtimi i një baze të re amerikane në Shqipëri?

Vendimi amerikan pasqyron rëndësinë strategjike të Shqipërisë dhe paqëndrueshmërinë në rritje në Ballkan. Nga Hamza Karcic – “TRT World” Më... »

Lamtumirë Nanë Gjela e Mirditës! *

Nga Dom Gjergj Meta, Ipeshkv i Dioqezës së Rrëshenit E dashtuna nanë Gjela apo babë Gjela, sikurse të kanë thirrë... »

Kompromisi i Kosovës duhet të ketë garancën amerikane

Pas interesimit të shtuar të SHBA për të mbyllur çështjet e hapura në mes të Kosovës dhe Serbisë, qëndron një... »

ÇAMERIA DHE PIRRO JANE SHQIPTARË

Nga Sali Bollati Një shkrim nga A. Lulushi për identitetin grek të Pirros së Epirit injoron fakte me rëndësi. Çamëria... »

Procesi europian i mirëkuptimit – çelës i afrimit mes Shkupit e Sofjes

Vend për hezitim dhe humbje kohe nuk ka, prandaj Maqedonia e Veiut dhe Bullgaria duhet sa më parë të bëhen... »

Pirro i Epirit

Astrit Lulushi A ishte Pirro ilir apo grek? Kjo është pyetje e vjetër, por diçka e rëndësishme duhet thënë. Burimi... »

Putini sillet si ari, Europa si hienë

Nga Azem Parllaku Që nga mbarimi i Luftës së Ftohtë, bota perëndimore ka bërë një rrugë të gjatë për sigurimin... »

LETËR E HAPUR SHTETEVE TË QUINT-it (SHBA, BRITANI E MADHE, GJERMANI, FRANCË, ITALI) DHE BE-së

Për sa kohë që BE dhe SHBA janë të gatshme të vazhdojnë me përkdheljen e Serbisë, nuk do të ketë... »

Ibrahim Rugova – profili i liderit politik

(Ribotohet me rastin e 16 vjetorit të vdekjes së liderit e presidentit historik të Kosovës, Ibrahim Rugova)   Njerëzit e... »

Në ditën e lindjes

Betim Zihni Muço (21.01.1949 – 15.01.2015)   Shkencëtar, shkrimtar dhe përkthyes Në sa e sa festivale të muzikës së lehtë... »

E VËRTETA DO T’JU BËJË TË LIRË!

Nga Sami Repishti, Ph.D. Ridgefield CT.- “Veritas vos liberadit!”, nji thanje e huazueme nga Bibla: “E verteta do të ju... »

KUR E BËNË SKËNDERBEUN KOMUNIST…

Nga Ilir Seci …Ne vitin 1968 ishte 500 vjetori i vdekjes se heroit tone kombetar Gjergj Kastrioti- Skenderbeu dhe makina... »

JETA DHE VEPRIMTARIA ATDHETARE E AVDI KELMENDIT

Në 70 vjetorin e lindjes e 26 vjetorin e vdekjes (21 dhjetor 1951-18 janar 1996) Shkruan : Ismail Gashi-Sllovia Vetëm... »

Cila ka qenë feja e Skënderbeut?

Nga Rafael Floqi Duke qenë një fisnik i rangut jo të lartë më i pari i familjes Kastrioti, Kostandin Kastrioti,... »

PËR SHTYPIN, GAZETARIN DHE SHTETIN KUNDËR

VERI TALUSHLLARI Këto ditë të ndërrimit të viteve kam pas në duar disa libra nga dhe për Beratin. Lexova v2... »

Reçaku, ndërgjegja e vrarë e (pa)drejtësisë

Raportet në mes të Kosovës dhe Serbisë nuk mund të normalizohen përderisa në Beograd ka ende zyrtarë të politikës aktuale... »

Aleksandar Vulin dëshmon se Serbia nuk është shkëputur nga e kaluara e saj kriminale

Mohimi i masakrës së Reçakut ku u vranë brutalisht 45 shqiptarë civilë po ndodh një ditë para mbajtjes së referendimit... »