POLITIKË - ILLYRIA - Page 2 POLITIKË - ILLYRIA - Page 2

Primaret në PD për Tiranën: Belind Këlliçi dhe Ilir Alimehmeti shkojnë në balotazh

Tiranë, 5 dhjetor 2022 – Dje Partia Demokratike zhvilloi zgjedhjet për Primaret, nga ku do të dalin dhe kandidatët për... »

Opozita i kërkon Kurtit më shumë transparencë për dialogun

Prishtinë, 24 nëntour 2022 – Partitë opozitare në Kosovë e kanë mirëpritur arritjen e marrëveshjes me Serbinë për targat ilegale... »

Trajkoviq: Targat ’KM’ do të jenë në qarkullim vetëm derisa të skadojnë

Beograd, 24 nëntor 2022 – Kryetarja e Lëvizjes Evropiane të Serbëve nga Kosova, Rada Trajkoviq, ka komentuar marrëveshjen ndërmjet Kosovës... »

Lista Serbe: Targat KM mbeten në përdorim

Prishtinë, 24 nëntor 2022 – Lista Serbe ka mirëpritur marrëveshjen e arritur në Bruksel, dhe ka thënë se targat KM... »

Abdixhiku: Zgjidhja për tensionet në veri – në koordinim me partnerët

Uashington, 18 nëntou 2022 – Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, tha se përqëndrimi tek çështje teknike apo... »

Krasniqi në takim me Escobarin: Koordinimi me SHBA-të, alternativë e vetme e Kosovës

Uashington, 17 nëntor 2022 – Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Memli Krasniqi, është pritur në Departamentin Amerikan të... »

Abdixhiku pritet nga Escobar në Departamentin e Shtetit: Aleanca me SHBA-të është jetike për Kosovën

Uashington, 15 nëntor 2022 – Ditën e parë të vizitës së tij në SHBA, kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, është... »

Rama për protestën e opozitës: “Një protestë partish për pushtet”

Tiranë, 15 nëntor 2022 – Kryeministri i Shqiërisë, Edi Rama, ka reaguar për herë të parë sot në lidhje me... »

Të gatshëm për të marrë mandatet e deputetëve, në vend të deputetëve të dorëhequr

Prishtinë, 15 nëntor 2022 – Përfaqësuesit e subjekteve politike nga radhët e komunitetit serb që morën pjesë në zgjedhjet e... »

Abdixhiku: Plani franko-gjerman nuk është ai që po qarkullon në media

Prishtinë, 11 nëntor 2022 – Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, ka thënë se plani franko-gjerman, për marrëveshjen... »

Abazi: Qeveria ka qasje të gabuar ndaj kërkesave të ndërkombëtarëve

Prishtnë, 11 nëntor 2022 – Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Haki Abazi, i cili është kryetar i Komisionit për Punë të... »

Opozita: Qeveria t’i bashkërendojë veprimet me aleatët për tejkalimin e krizës në veri të Kosovës

Prishtinë, 8 nëntor 2022 – Udhëheqësit e partive politike opozitare në Kosovë i kërkuan të martën qeverisë që të bashkërendojë... »

Në Shqipëri, opozita e quan buxhet elektoral projekt-buxhetin e vitit 2023

Tiranë, 8 nëntor 2022 – Shoqata e Bashkive të Shqipërisë tha të hënën se buxheti për bashkitë për vitin 2023... »

Në Kosovë, liderët e opozitës i kërkojnë Kurtit koordinim të plotë me partnerët ndërkombëtarë

Prishtinë, 8 nëntor 2022 – Liderët opozitarë në Kosovë i kanë kërkuar kryeministrit Albin Kurti, që të ketë koordinim të... »

Programi i vizitës në Tiranë të presidentes së Komisionit Europian, fon der Lajën

Në orën 16.30 është përcaktuar konferenca për gazetarë ndërmjet Kryeministrit Edi Rama dhe zonjës fon der Lajën. Knid Ndrenika Qeveria... »

Blinken dhe Xhaçka rikonfirmojnë partneritetin strategjik SHBA-Shqipëri

I mbajtur në Departamentin e Shtetit, ky ishte takimi më i rëndësishëm i marrëdhënies politike mes dy vendeve, përkatësisht dialogu... »

Zhvillohet dialogu strategjik SHBA-Shqipëri në Uashington

Dialogu zhvillohet në kuadër të veprimtarive të përvjetorit të 100-të të marrëdhënieve diplomatike ndërmjet Shteteve të Bashkuara dhe Shqipërisë Knid... »

Shqipëri: Me shumicë votash parlamenti miraton ndryshimet për hapjen e dosjeve

Në Shqipëri, parlamenti votoi mesnatën e së enjtes, disa ndyshime në ligjin për “Të drejtën e informimit për dokumentat e... »

Ja deputetët e PD-së që votuan pro ligjit për hapjen e dosjeve

Kuvendi miratoi me 94 vota pro dhe 2 abstenim projektligjin “Për një ndryshim në ligjin nr.45/2015 “Për të Drejtën e... »

Mesila Doda, thirrje kryeparlamentares Nikolla: Kërko hapjen e dosjeve për 140 deputetë

Deputetja e PDIU, Mesila Doda, ndërsa fliste nga foltorja e Kuvendit theksoi se edhe pse pas 32 vitesh përshëndeste momentin... »

Berisha: Rama po përgatit vjedhjen e zgjedhjeve

Sipas kryetarit të PD-së opozitare Sali Berisha, qeveria po mbledh certifikatat personale të shtetasve për të garantuar votat e sigurta.... »

Berisha mbi financimin e PD-së nga Rusia: Të nisë një hetim i plotë, për të larguar çdo dyshim

Tiranë, 16 shtator 2022 – Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha, ka deklaruar se do të ngrihet një komision auditi... »

Kamberi: Nënkryetarja e Parlamentit të Serbisë kërkoi arrestimin tim

Beoogad, 15 shtator 2022 – Deputeti i vetëm shqiptar në Parlamentin e Serbisë, Shaip Kamberi, ka thënë se nënkryetarja e... »

Hoti: BE duhet të thotë qartë se synim i dialogut Kosovë-Serbi është njohja reciproke

Uashington, 15 shtator 2022 – Ish-kryeministri dhe deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Avdullah Hoti, thotë se Evropa duhet të... »

Meta në protestën para Inceneratorit të Tiranës: Ora e drejtësisë po afron

Tiranë, 13 shtator 2022 – Në Shqipëri, Partia e Lirisë, ish Lëvizja socialiste për Integrim, e drejtuar nga ish presidenti... »

Sot në Tiranë, protestë kundër qeverisë Rama, e ftuar nga Partia e Lirisë

Tiranë, 13 shtator 2022 – Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta, ka thirrur për sot (e martë) protestën e... »

Arifi refuzon të takohet me Bislimin e Nagavcin, i gjen tri arsye

Preshevë, 5 shtator 2022 – Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi, njëherit udhëheqës I ekipit negociator të Kosovës ne bisedimet me... »

Abdixhiku: Kurti duhet të shkojë në dialog për marrëveshje finale, me njohjen reciproke në thelb

Prishtinë, 30 gusht 2022 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, u takua të martën me Kryetarin e Lidhjes Demokratike të... »

Haradinaj: Kurti të kërkojë zyrtarisht që çështja e dialogut të kalojë te presidenti Biden

Prishtinë, 30 gusht 2022 – Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka thënë se kryeministri Albin... »

PD: “Pasaporta e artë” i hap rrugë personazheve me kapacitete financiare kriminale

Tiranë, 30 gusht 2022 – Zëdhënësja e Partisë Demokratike Floriana Garo, denoncoi projektin e qeverisë Rama për “pasaportat e arta”... »