POLITIKË - ILLYRIA - Page 3 POLITIKË - ILLYRIA - Page 3

Mustafi: Shqiptarët në Luginë të Preshevës po përballen me spastrim etnik

Prishtinë, 29 gusht 2022 – Kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar në Luginë të Preshevës, Ragmi Mustafi, deklaroi se shqiptarët atje... »

Lista Serbe e përshëndet arritjen e marrëveshjes për letënjoftimet

Prishtinë, 27 gusht 2022 – Lista Serbe, partia më e madhe e serbëve në Kosovë, e ka mirëpritur arritjen e... »

Përfaqësues të serbëve në veri miratuan një deklaratë për dalje nga institucionet e Kosovës

Prishtinë, 24 gusht 2022 – Kuvendet e katër komunave të banuara me shumicë serbe, në pjesën veriore të Kosovës, të... »

Ziadin Sela dorëhiqet nga pozita e kryetarit të Aleancës për Shqiptarët

Shkup, 21 gusht 2022 – Ziadin Sela, të dielën më 21 gusht, ka njoftuar dorëheqjen nga drejtimi i partisë opozitare,... »

Lista Serbe tregoi se dëshiron ta rrëzojë Qeverinë Kurti

Prishtinë, 3 gusht 2022 – Partia kryesore e serbëve në Kosovë, Lista Serbe tha se dëshiron që ta rrëzojë nga... »

Berisha: “I.M” në dosjen e Sigurimit nuk është Ilir Meta. Është trillim i Ramës dhe SHISH-it

Tiranë, 29 korrik 2022 – Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha, ka thënë se ish-Presidenti i shtetit, Ilir Meta, e... »

Meta rikthehet në partinë e tij, LSI, e cila u ripagëzua “Partia e Lirisë”

Tiranë, 25 korrik 2022 – Ilir Meta nuk priti as 24 orë nga përfundimi i mandatit të presidentit të Shqipërisë... »

Rada Trajkoviq: Kthimi i Radoiçiqit në Kosovë është mesazh për amerikanët

Beograd, 19 korrik 2022 – Kryetarja e Lëvizjes Evropiane të serbëve të Kosovës, Rada Trajkoviq, ka thënë se nënkryetari i... »

Lista Serbe: Ministri Sveçla drejton akuza të pabaza ndaj Radoiçiqit

Prishtinë, 18 korrik 2022 – Lista Serbe, partia udhëheqëse e serbëve të Kosovës, e akuzoi ministrin e Punëve të Brendshme... »

Ahmeti e quan historik vendimin që i hap rrugë anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në BE

Uashington, 17 korrik 2022 – Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka thënë se miratimi i propozimit francez... »

Tabaku: Partia Demokratike duhet të jetë zgjidhja dhe jo problemi

Uashington, 15 korrik 2022 – Një grup deputetësh të Kuvendit të Shqipërisë ndodhen këto ditë në Uashington për t’u njohur... »

Sondazhi i IRI: Kurti e Osmani – politikanët më të besueshëm në Kosovë

Sipas një sondazhi të kryer nga “Instituti Republikan Ndërkombëtar” (IRI), kryeministri Albin Kurti dhe presidentja Vjosa Osmani janë dy politikanët... »

Çuçi: Të mos kemi kufi me Kosovën, sa më shpejt që të jetë e mundur (audio)

Intervista me ministrin e Brendshëm, Bledi Çuçi Denion Ndrenika, RTK Ministri i Brendshëm i Shqipërisë, Bledi Çuçi thotë se në... »

Mediu: Duhen vendosur vija të kuqe për çështje të interesit kombëtar shqiptar

Në Kuvendin e Shqipërisë, deputeti dhe kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu kërkoi ndjesë nga Serbia për krimet në Kosovë... »

Përfaqësuesit politikë shqiptarë kërkojnë që çështja e Luginës së Preshevës të trajtohet në OKB

Preshevë, 6 qershor 2022 – Përfaqësuesit politikë të shqiptarëve të Luginës së Preshevës po lobojnë në Shtetet e Bashkuara që... »

Një urim për Presidentin e ri të Shqipërisë

Në emrin tim dhe të familjes sime përgëzoj zotin Bajram Begaj për zgjedhjen si Presidenti i ri i Shqipërisë. Presidentit... »

Kamberi kërkon përsëritjen e votimit në Tërnoc

Bujanoc, 30 maj 2022 – Koalicioni i Shqiptarëve të Luginës do të kërkojë anulimin e votave në Tërnoc dhe përsëritjen... »

Kurti paralajmëron rritje të investimeve amerikane në Kosovë

Prishtinë, 29 maj 2022 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, e vlerësoi të frytshme vizitën e tij në shtetet e... »

Për herë të parë që nga 2013, Sali Berisha u rizgjodh kryetar i Partisë Demokratike

Më 22 maj, anëtarësia dha deputetit Sali Berisha 93,45 për qind të votave kundrejt kandidatit Ibsen Elezi me 5,8 për... »

Zgjedhjet për kryetar të PD-së: Sali Berisha pritet të rikthehet në krye

Tiranë, 22 maj 2022 – Të dielën në Shqipëri u mbajtën zgjedhjet për kryetarin e ri të Partisë Demokratike (PD).... »

Meta: Detyrimet e shkruara për eurointegimin djanë të paevitueshme

Presidenti Ilir Meta në një konferencë për gazetarë këtë të shtunë tha se ideja “anëtar i asociuar” për Shqipërinë për... »

Në Shqipëri, dështojnë negociatat pozitë-opozitë për zgjedhjen e presidentit të ri

Tiranë, 20 maj 2022 – Në Shqipëri dështoi edhe një përpjekje për arritjen e një konsensusi për zgjedhjen e Presidentit... »

Rama “kërcënon” kurs të ndryshëm për në BE, Michel kërkon hapjen e negociatave

Konferenca e plotë për gazetarë e kryeministrit Edi Rama dhe Presidentit të Këshillit Europian, Charles Michel në Tiranë Knid Ndrenika... »

Michel e mbështeti “Ballkanin e Hapur”, Rama rishtaz nervoz

Presidenti i Këshillit Europian, Charles Michel mbështeti “Ballkanin e Hapur” kur foli krah kryeministrit Edi Rama në Tiranë Knid Ndrenika... »

Emrat e kandidatëve të mundshëm të PD-së për president të vendit

Tiranë, 19 maj 2022 – Pasi morën garancinë nga maxhoranca se do të kenë ekskluzivitetin për të propozuar kandidatë për... »

Mediu: Opozita të propozojë kandidat të përbashkët për president ose të tërhiqet nga procesi

Tiranë, 19 maj 2022 – Kreu i Partisë Republikane Fatmir Mediu deklaroi në tryezën e sotme për zgjedhjen e presidentit... »

Shqipëri: Raundi i dytë i votimit për president caktohet për 23 maj

Tiranë, 17 maj 2022 – Konferenca e Kryetarëve të grupeve parlamentare në Kuvendin e Shqipërisë ka vendosur të martën që... »

VMRO-DPMNE pritet të ketë edhe kandidatë shqiptarë në zgjdhjet e ardhshme

Shkup, 16 maj 2022 – Partia opozitare maqedonase, VMRO-DPMNE, po shqyrton mundësinë e përfshirjes së kandidatëve shqiptarë në lista zgjedhore.... »

Ibsen Elezi në fushatën për kreun e PD-së: “Jemi parti e djathtë. Brenda saj ka garë”

Tiranë, 15 maj 2022 – Rivali i vetëm i Sali Berishës në zgjedhjet për kryetar të PD-, Ibsen Elezi, ka... »

Berisha: Kjo qeveri nuk ka probleme me Beogradin, por me Prishtinën

Tiranë, 13 maj 2022 – Ish-kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha, ka çelur sot fushatën për kryetar të PD-së në Elbasan.... »