POLITIKË - (1) - ILLYRIA POLITIKË - (1) - ILLYRIA

Kurti e fton, Rama premton të shkojë shpejt në Prishtinë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti pavarësisht mospjatimeve e ftoi Edi Ramën të vizitojë Kosovën për të realizuar projekte të cilat... »

Rama: I takon Prishtinës të vendosë për “Open Balkan”, Kosova nxitet nga Tirana

Pjesë nga fjala e Kryeministrit Edi Rama për programin qeverisës https://www.facebook.com/edirama.al/videos/194514776107286/ Ballkani i Hapur nuk është për të përfituar Serbia.... »

Programi i qeverisë “Rama 3”: Lobojmë për njohjen e Kosovës, e çojmë përpara nismën “Ballkani i Hapur”

Tiranë, 15 shtator 2021 – Një nga prioritetet në programin e qeverisë “Rama 3” është politika e jashtme dhe imazhi... »

Pesë kolona të programit qeveritar “Rama 3”

Agjencia “BalkanWeb” raportoi se thelbi është rimëkëmbja e ekonomisë prej tërmetit, pandemia dhe mirëqenie për të gjithë Programi me me... »

Pozita është për shtyrjen e zgjedhjeve, opozita është kundër

Prishtinë, 13 shtator 2021 – Pozita dhe opozita kanë qëndrime të ndryshme  lidhur me rekomandimin e Institutit Kombëtar të Shëndetësisë... »

Berisha: Rama je i pashpresë, mund të blesh e shesësh Bashën, por kurrë PD-në!

Mesazh video në fejsbuk nga dy herë-ish preisdenti dhe dy herë ish-kryeministri Sali Berisha Knid Ndrenika https://www.facebook.com/SaliBerisha/videos/404429911101413 Me një video... »

79 deputetë votuan Lindita Nikollën kryetare të re të Kuvendit

Socialistja Lindita Nikolla u votua nga 79 deputetë si Kryetare e re e Kuvendit. Socialistët në mandatin e tretë qeverisës... »

Kuvendi i ri konstituohet me vëmendjen te Berisha

Në Tiranë u mbajt seanca hapëse e Kuvendit të ri. Në 25 prill Partia Socialiste fitoi 74 deputetë për mandatin... »

Ambasada amerikane: Vendim i vështirë, Basha meriton respekt

Ambasada e Shteteve të Bashkuara ka përkrahur vendimin e kryetarit të Partisë Demokratike për të lënë jashtë grupit parlamentar ish-kryeministrin... »

Berisha në “Opinion”: Basha iu nënshtrua kërcënimeve, më mirë të dorëhiqej, PD u bë satelite e Ramës (video)

Kryeministri Sali Berisha ka reaguar pas përjashtimit nga Grupi Parlamentar i PD. Në një intervistë në emisionin ‘Opinion’, ai tha... »

Bislimi: Serbia nuk është e interesuar të bisedojë seriozisht me Kosovën

Prishtinë, 9 shtator 2021 – Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi, tha se pala serbe nuk është e interesuar të vazhdojë... »

Sali Berisha përjashtohet nga Basha prej grupit të deputetëve të PD-së

Kryetari Lulzim Basha tha se Sali Berisha nuk do të jetë në deputet në grupin demokrat opozitar derisa të sqarohet... »

Hoti: Lajçakut i ofruam qasje të plotë në arkivat shtetërore të Kosovës

Kryetari i delegacionit të Kosovës për bisedime për çështje e personave të zhdukur, Andin Hoti, ka dhënë detaje rreth vizitës... »

Kuvendi i ri nis punimet me dyer të mbyllura për median, gazetarët në oborr

Presidenti Ilir Meta e dekretoi në 1 shtator thirrjen e seancës hapëse të Kuvendit për Legjislaturën X Knid Ndrenika Kuvendi... »

Camaj: Çështja shqiptare duhet të shtrohet në tryezë të bisedimeve

Kryetari i LDSH, z. Nikollë Camaj, gjatë një interviste eksluzive dhënë të përditshmes “Dan”, deklaroi se besimi ndaj Qeverisë nuk... »

Edi Rama deklaroi emrat e ministrave dhe kryekuvendarit të ri

Kryeministri Edi Rama, si kryetar i Partisë Socialiste në Asemblenë Kombëtare kërkoi angazhim më të madh dhe lënie pas krahëve... »

KM Edi Rama në Asamblenë e PS-së në prag të shpalljes së qeverisë së re (live)

Kryeministri Edi Rama https://www.facebook.com/edirama.al/videos/396974135400275/ Rama:” Përmirësimet kanë qenë gjithnjë të pamjaftueshme dhe fatkeqësisht rezultatet janë në lartësinë e duhur, janë... »

Presidenti thërret Kuvendin e ri më 10 shtator

Dekreti thotë se të 140 deputetët duhet të jenë në slalë në datën 10 shtator në orën 10:00 për seancën... »

PS mbledh Asamblenë në 2 shtator për qeverinë e re

Mesazhi i kryetari të deputetëve socialistë Taulant Balla Të nderuar anëtarë të AK!     Ju njoftojmë se ditën e... »

Rama: Duhet të jemi shumë më të pranishëm në Prishtinë

Gjatë mbledhjes me grupin e ri dhe të vjetër parlamentar kryeministri socialist Edi Rama është shprehur se ‘Ballkani i Hapur’... »

KM Edi Rama mbledh deputetët e rinj dhe të vjetër (live)

https://www.facebook.com/edirama.al/videos/209531024525891/ Kryeministri Edi Rama, njëherësh kreu i PS-së, ka mbledhur këtë mbrëmje grupin e vjetër parlamentar dhe atë që u... »

“Zgjedh opozitën ndaj pushtetit”, dorëhiqet deputeti Mark Marku

Pse s’do shkoj në Këshillin Kombëtar të PD-së dhe as në Kuvendin e Shqipërisë   Mark Marku nuk do të... »

Shqipëria nuk e di kur do t’i vijnë 4 mijë afganët

“Po shtyhet ardhja e tyre për shkak të logjistikës dhe fluturimeve, e spekullimeve të fluturimeve”-tha sot paradite kryeministri Edi Rama... »

Qeveria miraton Task-Forcën për afganët

Task-Forca kryesohet nga ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme Knid Ndrenika Qeveria socialiste e Shqipërisë miratoi një vendim që... »

KM Edi Rama: Javën tjetër shpallim qeverinë e re (fjala video, tekst)

Kryeministri Edi Rama mbajti fjalën përmbyllëse të mandatit të dytë qeverisës 2017-2021 Knid Ndrenika https://www.facebook.com/edirama.al/videos/345306550658146/ “Qeveria e re do të... »

Rama: Pavarësisht “Ballkanit të Hapur”, faqe e re bashkëpunimi me Kosovën

Sipas kryeministrit Edi Rama, për jetësimin e katër europarimeve të lëvizjes së lirë të njerëzve, kapitaleve, mallrave dhe shërbimeve nuk... »

Shërbimi Informativ raporton se sulmet terroriste janë të mundshme në Shqipëri

Kërcënimi terrorist në Ballkanin Perëndimor (BP) dhe vendin tonë, gjatë vitit 2020, ka variuar nga i ulët në të mesëm,... »

Presidenti Meta: Nëse harrojmë historinë, tragjeditë përsëriten

Mesazhi në facebook  nga presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta Dita Europiane e Përkujtimit të Viktimave të Stalinizmit dhe Nazizmit na... »

SHBA mbështesin krijimin e një tregu të përbashkët rajonal në Ballkan

Shtetet e Bashkuara mbështesin fuqimisht vijimin e përpjekjeve në Ballkanin Perëndimor për të thelluar dhe forcuar integrimin gjithëpërfshirës rajonal, në... »

Edi Rama nuk “pajtohet” me Kosovën

Kryeministri Edi Rama shtjelloi në facebook mendimet e tij lidhur me Kosovën dhe kritikat ndaj saj për kundërshtimin që ia... »