POLITIKË - (2-30) - ILLYRIA POLITIKË - (2-30) - ILLYRIA

Faton Bislimi dorëhiqet nga Kryesia e LDK-së: Kjo nuk është LDK-ja që e zgjedh dhe e dua

Prishtinë, 24 maj 2023 – Anëtari i Kryesisë së Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Faton Bislimi, ka njoftuar se ai... »

Një trëndafil urimi i një kryebashkiaku socialist për kandidatin demokrat të fitores në Memaliaj

Nga Keze Kozeta Zylo Edhe pse jemi në Maj lulesh, kemi një stinë të nxehtë sharjesh, me pesticide helmesh që... »

Lista Serbe: Prej 1 qershorit do t’i mbrojmë me të gjitha mjetet vatrat tona

Prishtinë, 19 maj 2023 – Partia më e madhe e serbëve të Kosovës, Lista Serbe, paralajmëroi “rezistencë” ndaj përpjekjeve të... »

Alibeaj jep dorëheqjen nga drejtimi i PD-së, pas humbjes në zgjedhje

Tiranë, 17 maj 2023 – Në Shqipëri, drejtuesi i komanduar i Partisë Demokratike Enkelejd Alibeja njoftoi sot pasdite dorëheqjen, pas... »

Meta: Do të nisim procesin e kontestimit ligjor të rezultatit të zgjedhjeve

Tiranë, 17 maj 2023 – Ilir Meta duket se nuk e ka ndërmend të dorëzohet përballë humbjes së thellë në... »

Pjesëmarrje e ulët – sipas KQZ-së morën pjesë 1.1 milion votues

Pothuajse në të gjitha bashkitë ka përfunduar procesi i votimit dhe sipas shifrave nga KQZ numri i votuesve ka qenë... »

Abdixhiku: Me draft-statutin e Ekipit Menaxhues Asociacioni është “shtet brenda shtetit”

Prishtinë, 9 maj 2023 – Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lumir Abidxhiku, ka reaguar ashpër pas publikimit të... »

Kurti: Ekipi menaxhues për hartimin e statutit të Asociacionit e ka përfunduar punën e vet

Prishtinë, 7 maj 2023 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka deklaruar të dielën se ekipi menaxhues për hartimin e... »

Rama fajësoi deputetët për moszbatimin e vendimit për rritjen e pagave

Tiranë, 5 maj 2023 – Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, deklaroi dje në Kukës se projektligji për rritjen e pagave... »

Themelohet Dega e Partisë Demokratike në New York

Përshëndet nga Tirana, ish-kryetari i PD-së Lulzim Basha – Mbledhja hapet me një minutë heshtje për qëndrestarin Nebil Çika Një... »

Koalicioni “Bashkë Fitojmë” çel fushatën zgjedhore në Tiranë

Tiranë, 15 prill 2023 – Koalicioni “Bashkë Fitojmë” çeli sot fushatën elektorale për zgjedhjet vendore të 14 majit në stadiumin... »

PS çel fushatën për zgjedhjet lokale, Rama i sulmon ashpër liderët e opozitës

Tiranë, 12 prill 2023 – Partia Socialiste e ka çelur ndryshe fushatën zgjedhore për vendoret e 14 majit. Në përmbyllje... »

Haradinaj: Implementimi i marrëveshjes së Ohrit, hap perspektivën e Kosovës drejt BE-së

Prishtinë, 30 mars 2023 – Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka pritur sot në takim shefin... »

Fatmir Humolli e braktis Grupin Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje

Prishtinë, 22 mars 2023 – Deputeti i Kuvendit  të Kosovës Fatmir Humolli e ka braktisur Grupin Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje... »

Marrëveshja Kosovë – Serbi nuk e bind Listën Serbe të marrë pjesë në zgjedhjet lokale

Prishtinë, 20 mars 2023 – Lista Serbe, partia më e madhe e serbëve në Kosovë, nuk do të marrë pjesë... »

Abdixhiku për marrëveshjen: “Mashtrim dhe humbje e një mundësie historike”

Prishtinë, 19 mars 2023 – Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lumir Abdixhiku, ka shprehur qëndrim shumë kritik për... »

PDK: Propozimi evropian është i pamjaftueshëm

Prishtinë, 17 mars 2023 – Partia më e madhe opozitare në Kosovë, Partia Demokratike e Kosovës (PDK), tha se propozimi... »

Haradinaj: Marrëveshja e sponsorizuar nga BE-ja e forcon subjektivitetin ndërkombëtar të Kosovës

Prishtinë, 14 mars 2023 – Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka pritur sot në takim... »

Krerët e LDK-së takohen me ambasadorin Hovenier, diskutojnë për propozimin evropian

Prishtinë, 14 mars 2023 – Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lumir Abdixhiku, dhe nëkryetarët Lutfi Haziri e Kujtim... »

Lista Serbe humb mbështetje të konsiderueshme

Prishtinë, 14 mars 2023 – “Politika e keqe në dhjetë vjetët e fundit” dhe “barrikadat në veri të Kosovës” janë... »

LDK: Vetëm marrëveshja me njohje të ndërsjellë garanton normalizim të marrëdhënieve midis Kosovës e Serbisë

Prishtinë, 10 mars 2023 – Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, bashkë me bashkëpunëtorë, është takuar të premten... »

PDK ia shpreh Lajçakut rezervat ndaj propozimit evropian

Prishtinë, 10 mars 2023 – Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, takoi të premten të dërguarin e Bashkimit... »

AAK shpreson se më 18 mars do të nënshkruhet marrëveshja e dakorduar në Bruksel

Prishtinë, 10 mars 2023 – Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) ia ka shprehur mbështetjen e saj emisarit të BE-së... »

Haradinaj: Kushdo që e kundërshton propozimin evropian i bën dëm vendit

Prishtinë, 9 mars 2023 – Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj e ka ripërsëritur edhe një herë se Aleanca e mbështet... »

PD e Berishës do të marrë pjesë në zgjedhjet lokake me koalicion

Tiranë, 6 mars 2023 – Mbledhja e Këshillit Kombëtar e Partisë Demokratike që e udhëheq Sali Berisha, e zhvilluar ditën... »

Haradinaj i shpreh përkrahje Kurtit: Pranimi i planit evropian – e arritur e madhe

Prishtinë, 28 shkurt 2023 – Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, e ka përshëndetur dakordimin me... »

“Alternativa” kërkon asociacion të komunave shqiptare në Maqedoninë e Veriut

Shkup, 26 shkurt 2023 – Partia Alternativa në Maqedoninë e Veriut po kërkon asociacion të komunave shqiptare, ashtu siç kërkojnë... »

Opozita protestë para Kryeministrisë, Berisha dhe Meta: Rama s’i shpëton llogaridhënies

TIRANË, 11 shkurt/ATSH-Maela Marini/ Opozita po zhvillon protestën e paralajmëruar në kryeqytet, ndërsa kryetari i PD-së, Sali Berisha e ka... »

Mediu: Rasti “Gërdeci” rikthehet në debatin politik sa herë ka zgjedhje

Tiranë, 9 shkurt 2023 – SPAK njoftoi më 8 shkurt se kishte mbyllur hetimet dhe ka dërguar për gjykim çështjen... »

PD njofton policinë për protestën e 11 shkurtit, parashikon 100 mijë protestues

Tiranë, 9 shkurt 2023 – Partia Demokratike (PD) e ka dorëzuar në polici njoftimin për mbajtjen e protestës më 11... »