POLITIKË - (2-30) - ILLYRIA - Page 15 POLITIKË - (2-30) - ILLYRIA - Page 15

Të gjithë e synojnë pushtetin në komunën e Preshevës

Preshevë, 30 mars 2021 – Partia Alternativa për Ndryshim që dhëhiqet nga kryetari aktual i komunës, Shqiprim Arifi, fitoi bindshëm... »

Kryesia e LDK-së është pro pjesëmarrjes në seancën e votimit për President

Prishtinë, 29 mars 2021 – Kryesia e Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK) është pro pjesëmarrjes së deputetëve të kësaj partie... »

Lista Serbe i drejtohet Gjykatës Kushtetuese për Qeverinë e re të Kosovës

Prishtinë, 29 mars 2021 – Lista Serbe paraqiti të hënën një ankesë në Gjykatën Kushtetuese të Kosovës, për, siç tha,... »

Debatet rreth censusit në Maqedoninë e Veriut

Embed share Debatet rreth censusit në Maqedoninë e Veriut Embed share The code has been copied to your clipboard. width... »

Intervista e 2012/ Dritëro Agolli: Përse firmosa Rezolutën Çame

Ishte vitit 2012, viti i 100 vjetorit të pavarësisë së Shqipërisë dhe në Kuvend shkonte Rezoluta për Çamërinë. Ashtu si... »

MM: S’e bëjmë dot policimin ajror, pasi kushton miliona euro (zë)

Intervistë e ministres së Mbrojtjes, Mimi Kodheli dhënë gazetës “Illyria” të komunitetit shqiptaro-amerikan në Shtetet e Bashkuara (Pjesa 6) Bisedoi:... »

Kodheli: Avionët e drogës nuk kapen pasi mungojnë radarët primarë (zë)

Intervistë e ministres së Mbrojtjes, Mimi Kodheli dhënë gazetës “Illyria” të komunitetit shqiptaro-amerikan në Shtetet e Bashkuara (Pjesa 5) Bisedoi:... »

Terrorizmi, Kodheli: Fatkeqësisht trevat shqiptare janë burim i luftëtarëve të huaj (zë)

Intervistë e ministres së Mbrojtjes, Mimi Kodheli dhënë gazetës “Illyria” të komunitetit shqiptaro-amerikan në Shtetet e Bashkuara (Pjesa 4) Bisedoi:... »

MM: Shqipëria monitoron, as i shet, as i fal armë Kosovës, kurse për kurdët e kërkoi SHBA (zë)

Intervistë e ministres së Mbrojtjes, Mimi Kodheli dhënë gazetës “Illyria” të komunitetit shqiptaro-amerikan në Shtetet e Bashkuara (Pjesa 3) Bisedoi:... »

Kodheli: Rusia rrezik, kurse Shqipëria e shqiptarët garant të paqes në Ballkan (zë)

Intervistë e ministres së Mbrojtjes, Mimi Kodheli dhënë gazetës “Illyria” të komunitetit shqiptaro-amerikan në Shtetet e Bashkuara (Pjesa 2) Bisedoi:... »

Kodheli: NATO-ja nuk e vendos mbrojtjen raketore në Shqipëri (zë)

Intervistë e ministres së Mbrojtjes, Mimi Kodheli dhënë gazetës “Illyria” të komunitetit shqiptaro-amerikan në Shtetet e Bashkuara (Pjesa 1) Bisedoi:... »

Çipa: Ligji për Kufirin, kyç për kontrollin e krimit dhe terrorizmit (zë)

Intervistë e zëvendësministrit të Brendshëm, Stefan Çipa dhënë gazetës “Illyria” të komunitetit shqiptaro-amerikan në Shtetet e Bashkuara Ministria e Brendshme... »

KM Isa Mustafa: Çështjet me Serbinë t’i zgjidhim me dialog (zë)

Intervista me Kryeministrin e Kosovës, Isa Mustafa për gazetaën “Illyria” të komunitetit shqiptaro-amerikan në SHBA Bisedoi: Denion Ndrenika Kryeministri Isa... »

Amb.Dinosha tregon si u përmirësuan marrëdhëniet shqiptaro-malezeze dhe ndihmën amerikane (zë)

Intervistë e ambasadorit të Malit të Zi në Shqipëri, Ferhat Dinosha dhënë gazetës “Illyria” të komunitetit shqiptaro-amerikan në Shtetet e... »

Deputetë e PD-së në protestë kërkojnë dorëheqjen e Ramës, Ristani: Eskobari jonë të largohet

Deputetë e PD-së janë vendosur kështu në krye të protestës së opozitës duke i bërë thirrje kryeministrit Rama të dorëhiqet... »

Protesta e opozitës, Meta ndërpret seancën dhe mbledh Konferencën e Kryetarëve

Nenin 98 i rregullores së kuvendit ku parashikohet procedura e ndryshimit të rendit të ditës do të jetë pika në... »

Nis seanca kuvendore, Paloka: Edi Rama të japë dorëhejqe

Paloka tha se ngjarja e Divjakës vërtetoi akuzat e opozitës për praninë e trafikut galopant të drogës dhe përfshirje të... »

Tirana: Shqiptarët në rajon janë agresivë ndaj njëri-tjetrit

Një raport i ministrisë së Jashtme tregon me shqetësim marrëdhëniet ndërmjet shqiptarëve ne Ballkan. Përveçse pohoi gjendjen e tensionuar të... »

Bushati: Politikë e re, aktive dhe me zgjidhje për shqiptarët në rajon dhe integrimin e Shqipërisë

Intervistë e Ministrit të Punëve të Jashtme të Shqipërisë, z. Ditmir Bushati dhënë gazetës “Illyria” të Komunitetit shqiptaro-amerikan në Shtetet... »

Meta: Rama kryeministër, zotohemi për bashkëpunim

I propozuar për kryetar Kuvendi, Ilir Meta premtoi bashkëpunim të ngushtë me Partinë Demokratike si opozita e re – Kryetari... »

EULEX nis hetimet mbi dëshmitë për djegien e trupave të shqiptarëve

Prishtinë, 28 qershor 2013 – Misioni i BE-së për sundimin e ligjit në Kosovë EULEX ka nisur procedimin e dëshmisë... »

Një zyrtar i Qeverisë së Serbisë shpërfill Marrëveshjen e Brukselit

Prishtinë, 27 qershor 2013– Zëvendësdrejtori i Zyrës së Qeverisë së Serbisë për Kosovën, Kërstimir Pantiq, ka shpërfillur të enjten parimet... »

“Vetëvendosja” përdori edhe forcën për të penguar ratifikimin e Marrëveshjes së Brukselit

Anëtarët dhe simpatizantët e Lëvizjes ‘Vetëvendosje’ janë përpjekur të pengonin hyrjen e deputetëve dhe të ambasadorëve të disa shteteve perëndimore... »

Kuvendi i Kosovës ratifikoi Marrëveshjen e Brukselit

Marrëveshja e Brukselit u miratua në një atmosferë të tensionuar, me kundërshtime,  akuza, fyerje e etiketime, madje edhe me akte... »

VMRO fajëson zëvendës-kryeministrin Fatmir Besimi

Pas deklaratës së zëvendëskryeministrit Fatmir Besimi, se përgjegjës për dështimin në samitin e BE-së janë institucionet shtetërore të Maqedonisë, pasi... »

SHBA, OSBE: Zgjedhjet mbaruan, palët të punojnë me konstruktivitet

Diplomati i SHBA-së në OSBE vlerëson zgjedhjet e 23 qershorit. Ambasadori Kelly: Reformat për në BE të bëhen në rrugë... »

Sali Berisha pranon humbjen e zgjedhjeve, dorëhiqet nga PD

Rreth orës 20 të së mërkurës Sali Berisha pranoi humbjen në zgjedhje dhe u tërhoq nga detyrat në Partinë Demokratike.... »

SHBA dëshiron tranzicion të butë, ka pritshmëri e lartë pas zgjedhjeve

Uashingtoni garanton mbështetjen për Shqipërinë dhe qeverinë e ardhshme – Ambasadori amerikan Aleksandër Arvizu bisedoi me fituesit e zgjedhjeve të... »

Koha ditore: Nenad Gjuriq është bashkëpuntor i Zvonko Veselinoviqit

Prishtinë, 26 qershor 2013 – Gazeta “Koha ditore” shkruan se ushtruesi i detyrës së komandantit të Drejtorisë së Policisë së... »

I hapet rrugë fillimit të negociatave për MSA me Kosovën

Bruksel, Prishtinë, 25 qershor 2013 – Ministrat e Jashtëm të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian (BE) kanë rekomanduar nisjen e... »