RUBEN AVXHIU - ILLYRIA RUBEN AVXHIU - ILLYRIA

Kur shovinisti flet në emër të viktimave të imperializmit

Nga Ruben Avxhiu Rusia dje aneksoi edhe katër territore të tjera të Ukrainës, një akt politik që nuk ka asnjë... »

Referendumi rus si një prelud i përshkallëzimit të luftës në Ukrainë?

Nga Ruben Avxhiu Katër territore të pushtuara nga Rusia në Ukrainë kanë shpallur “referendum” për të ardhmen e tyre, në... »

Një votë në OKB, Samiti i Samarkandit, dhe perspektivat e konfliktit

Nga Ruben Avxhiu Për herë të parë në historinë e OKB-së një udhëheqës shteti do ta mbajë fjalimin e tij... »

Demokratët vendosin ta mbajnë kongresistin Jamaal Bowman

Vota e ndryshimit mbetet e përçarë, dëmton kandidatin shqiptar Vedat Gashi Nga Ruben Avxhiu Kongresisti Jamaal Bowman është zgjedhur për... »

Na e sulmuan një mik të Kosovës, një hero të lirisë

Nga Ruben Avxhiu Salman Rushdie e ka mbështetur gjithmonë Kosovën dhe më ka bërë përshtypje që e ka dalluar dhe... »

Krimet kundër njerëzimit në Ballkan u frymëzuan dhe justifikuan nga Kisha Serbe

Nga Ruben Avxhiu Në Batajnicë, në rrethinat e Beogradit, gati 20 vjet më parë u gjendën tri varre masive, me... »

Gjykata Supreme: Aborti nuk është më një e drejtë kushtetuese për amerikanët

Ligji në Mississippi që ndalon abortin pas 15 javësh hap rrugën për kufizime të ngjashme të procedurësh kirurgjike që mundëson... »

Me kapele në dorë, në derë të Europës

Nga Ruben Avxhiu Një tregues është gati absolut në përshkrimin e një vendi. A është ky një vend në të... »

Rama mbron Beogradin: Duhet ta kuptoni Serbinë, është e pamundur për momentin t’i vendosë sanksionet Rusisë

Nga Ruben Avxhiu Në një intervistë për Politico-Europë, kryeministri i Shqipërisë Edi Rama e arsyetoi ngurrimin e Serbisë për t’i... »

Shqipëria, presidente e Këshillit të Sigurimit për një muaj

Me këtë rast si kryeministri Edi Rama ashtu edhe ministrja e Jashtme e Shqipërisë, Olta Xhaçka, kanë udhëtuar në New... »

Iku duke shkruar

Nga Ruben Avxhiu Me Dalip Grecën kam punuar së pari në redaksinë e gazetës “Republika”, në Tiranë, në vitet 1998-1999.... »

Për presidentin dhe demokracinë shqiptare

Nga Ruben Avxhiu Ikja e Ilir Metës nga posti i presidentit është një moment shqetësues por edhe shpresëdhënës për demokracinë... »

Mirënjohje për një akt guximi qytetar

Nga Ruben Avxhiu Dy shqiptaro-amerikanë bënë bujë këtë javë kur ndërhynë për të shpëtuar një grua aziatiko-amerikane nga një përpjekje... »

Amerika zgjedh anëtaren e re të Gjykatës Supreme – një proces që nuk më zhgënjen asnjëherë

Nga Ruben Avxhiu Demokracia amerikane është vënë në sprovë si rrallë ndonjëherë në histori për gati një dekadë, megjithëse disa... »

Kur hija e luftës zgjatet deri në Ballkan

Nga Ruben Avxhiu   Nuk është për t’u shpërfillur që në pak paragrafe të agjensisë shtetërore ruse të lajmeve TASS... »

Duke numëruar të vrarët

Nga Ruben Avxhiu Ministria ruse e Mbrojtjes ka pranuar për herë të parë se ka ushtarë rusë të vrarë në... »

Kur paqja nuk është në dorën tonë

Nga Ruben Axhiu Levizjet e ushtrise ruse sipas Ministrise se Mbrojtjes se Mbreterise se BashkuarKijivi eshte shume afer kufirit bjellorus,... »

Arkitekt i izolimit të vet

Nga Ruben Avxhiu Pezullimi i Rusisë nga FIFA dhe UEFA është vazhdim i masave të mëdha të marra kundër saj... »

Misteri i Putinit të distancuar

Nga Ruben Avxhiu Pse mban Putini kaq distancë nga këshilltarët, gjeneralët dhe zyrtarët me të cilët bashkëbisedon? Madje edhe në... »

“Zot na ruaj nga fitorja në luftë”

Nga Ruben Avxhiu Ka arsye të forta se pse vendet nuk pushtojnë më njëra-tjetrën në kohën moderne. Në kohën tonë... »

Dëgjoni zemrën tuaj, zërin e arsyes. Populli i Ukrainës do paqe

Pjesë nga fjalimi i fundit i Presidentit të Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy: Kur të na sulmoni do të shihni fytyrat tona,... »

Aspak si Kosova

Nga Ruben Avxhiu Ashtu si në 2008, kur Rusia aneksoi dy krahina të Gjeorgjias, që u vetëshpallën “shtete”, Abkhazia dhe... »

Vedat Gashi kandidon për vendin e Eliot Engelit në Kongresin Amerikan

Ligjvënësi i Kontesë Westchester sfidon kongresistin Jamaal Bowman që rrëzoi Engelin, në 2020 Nga Ruben Avxhiu Në 8 shkurt, ligjvënësi... »

Francë: Një i ri me origjinë serbe prezanton Marine LëPenin në debatin presidencial rinor

Nga Ruben Avxhiu Një kanal televiziv francez (LCI) ka organizuar një debat presidencial përpara zgjedhjeve në Francë. Por, nuk do... »

Rikthimi i fantazive me ekstremistë islamikë në Tiranë

Nga Ruben Avxhiu Disa vite më parë, kur Sali Berisha ishte kryeministër, e mbrojta në mënyrë të përsëritur nga kundërshtarë... »

Ishte pranë nesh në kohët më të vështira prandaj nuk do ta harrojmë kurrë

Lamtumirë Robert Dole – ish-kryetari i Shumicës në Senatin Amerikan dhe kandidati për president ndërroi jetë në moshën 98-vjeçare  ... »

KEMI NJË FESTË ZYRTARE, POR MJERË KUSH NA E URON

Nga Ruben Avxhiu Sa të veshë brekët e vërteta, gënjeshtra i ka rënë botës rretheqark, thotë pak a shumë shprehja... »

Një 8 Nëntor për të djathtën shqiptare

Nga Ruben Avxhiu Plot 80 vjet më parë u themelua Partia Komuniste (pastaj e Punës dhe tani Socialiste) e Shqipërisë.... »

Rikthimi i republikanëve

Nga Ruben Avxhiu Një numër demokratësh amerikanë paguan dje me humbje zgjedhore pakënaqësitë në rritje ndaj administratës së presidentit Joe... »

DCAA, një shtëpi e përbashkët për demokratët shqiptaro-amerikanë

Themelohet në SHBA Këshilli Demokratik Shqiptaro-Amerikan – synon angazhimin e shqiptarëve në politikën amerikane, mbështetjen e kandidatëve demokratë, dhe forcimin... »