SHKENCE - ILLYRIA SHKENCE - ILLYRIA

FDA: Doza e tretë e Pfizer-it rrit imunitetin, por vaksinat aktuale ende efektive

Në një dokument të lëshuar të mërkurën nga Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave thuhet se doza e tretë e... »

Shkencëtarët izraelitë thonë se kanë zbuluar dy ilaçe që e shërojnë COVID-19

Jerusalem,22 korrik 2021 – Shkencëtarët e Universitetit Hebraik në Jerusalem thonë se i kanë identifikuar disa ilaçe që mund të... »

Studiuesit po mësojnë se si koronavirusi e manipulon sistemin imunitar

Uashington, 11 korrik 2021 – Që nga viti 2019 kur filloi pandemia e koronavirusit, kemi mësuar më shumë rreth virusit,... »

Sensorët nuk do të lejojnë nisjen e makinës nga një i dehur

Uashington, 10 korrik 2021 – Një shpikje e rëndësishme në parametrat e sigurisë për makinat synon të shpëtojë pothuajse 10... »

CDC: Vaksinat e Pfizerit dhe Modernës mund të shkaktojnë miokardi

Uashington, 24 qershor 2021 – Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) njoftuan të mërkurën se ekziston një... »

Nisin provat e vaksinës kundër COVID-19 me spërkatje në hundë

Brisbane (Australi), 19 qershor 2021 – Hulumtuesit në Australi po fillojnë provat klinike të një lloji të ri të vaksinës... »

Helikopteri i NASA-s kryen fluturimin e parë në Mars

Uashington, 19 prill 2021 – Agjencia amerikane e hapësirës, NASA, njoftoi se helikopteri i saj robot Ingenuity kreu të hënën... »

Pfizer: Vaksina ka efikasitet të lartë edhe gjashtë muaj pas imunizimit

Nju Jork, 1 prill 2021 – Kompania amerikan, Pfizer thotë se vaksina që ka prodhuar kundër koronavirusit, në bashkëpunim me... »

Ekspertët: Mos zgjidhni mes vaksinave, merrni cilëndo që u jepet

Ekspertët thonë se në garën globale kundër varianteve të reja të koronavirusit, është e domosdoshme të arrihet me shpejtësi imuniteti... »

Fundi i syzeve të leximit?

Administrata e Ushqimit dhe Barnave në SHBA (FDA) është duke shqyrtuar një ilaç që hidhet me pikatore në sy dhe... »

“Hekurudhë” deri në Hënë

Charles Recknagel 26.12.2012 Herën e fundit, njeriu kishte qenë në Hënë para më se 40 vjetësh. Tash një kompani private... »

Gratë duhanpirëse, të rrezikuara sa burrat

Antoine Blua Gratë duhanpirëse janë të rrezikuara më shumë se kurdoherë nga sëmundjet që ndërlidhen me duhanpirjen, si: kanceri i... »

SHBA: Kthesë e madhe në klonimin njerëzor

Claire Bigg Raportohet se shkencëtarët e Shteteve të Bashkuara thonë se kanë arritur sukses në prodhimin e embrionit të hershëm... »

Shpimet për gaz dhe ndotja

Greg Flakus 01.05.2013 Përdorimi në rritje i shpimit horizontal dhe thyerjes së shkëmbinjve me anë të presionit të ujit –... »

Avionët pa pilot shkelin të drejtën ndërkombëtare

Sisteme armësh pa pilot po bëhen gjithnjë e më tepër pjesë e arsenaleve ushtarake. Për përdorimin e tyre në Gjermani... »

Nivelet e plumbit tek orizi

Gjetja e substancave të dëmshme tek orizi po shkakton përsëri shqetësime për fermerët dhe konsumatorët. Një studim i ri nga... »

Kurs gjuhësh të huaja përmes Skype

Të mësosh një gjuhë të huaj me mësues privatë kushton shtrenjtë, por edhe të ndjekësh kurse është e vështirë për... »

Gjigandi i teknologjisë nxjerr Xbox ONE

Kompania Mikrosoft ka shpalosur për publikun Xbox ONE, një sistem argëtimi që përfshin të brenda kutisë magjike internetin, kanalet televizive,... »

Teknikë për akumulimin e nxehtësisë së përftuar nga mbeturinat

Nga gazrat e depozitave të plehrave përftohet nxehtësi që kthehet në rrymë. Pishinat, shkollat dhe spitalet përfitojnë nga koncepti i... »

Stavridis: Siguria kibernetike, sfidë

Al Pesin 14.05.2013 Sulmet kibernetike ndaj korporatave dhe qeverive nuk janë më të pazakonta. Personat e dyshuar dhe komjuterët e... »

Heqja e gjinjve si masë parandaluese

Ylli i Hollivudit, Angelina Jolie hoqi me operacion të dy gjinjtë nga frika e sëmundjes nga kanceri. Amputimi si masë... »

Kapsula ​​Soyuz mbërrin në Tokë

Misioni i tre astronautëve ndërkombëtarë ishte ekspedita e 35-të në bordin e stacionit të hapësirës   Zëri i Amerikës 14.05.2013... »

Çfarë të ardhmeje kanë kërkimet bërthamore në Gjermani?

Nga Deutsche Welle   Gjermania do t’i japë fund shfytëzimit të energjisë bërthamore. Deri tani ajo kryeson në botë në... »

Asteroidët premtues, por edhe kërcënues

Suzzane Presto Asteroidët, të vegjël dhe të mëdhenj që shpërthejnë dhe shpërndahen në sistemin tonë diellor, janë premtues për zbulimet... »

Red Bull në qendër të kritikave për sportet e rrezikshme në reklama

Me video të sporteve ekstreme koncerni austriak Red Bull bën reklamë me për limonadën të tij. Por kjo strategji e... »

Fermerët të parët që ndjejnë efektet e klimës

Fermerët janë të parët që ndjejnë efektet e ndryshimeve të klimës. Për shumë prej tyre në vendet në zhvillim, drithërat... »

Divani që zbuloi të panjohurën – Muzeu i Siegumnd Freudit në Londër

Johana Impey / Amarildo Topi Është një prej mobiljeve më të famshme në botë, por divani që qëndronte në zyrën... »

Shtohen rastet e fruthit në Evropë

Për shkak të rritjes së jashtëzakonshme të infeksioneve me këtë sëmundje mjekët kritikojnë ata që janë skeptikë apo kundër vaksinimit... »

Zbulohen planete që mund të kenë kushte për jetë

Suzzane Presto   Astronomët vazhdojnë kërkimet për planete që mund të kenë ngjashmërri me Tokën përsa i përket madhësisë dhe... »

Raketa Antares drejt Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës

Në një moment tjetër të rëndësishëm për programin amerikan të hapësirës, në epokën pa anije hapësinore, një raketë tregëtare që... »