HOMEPAGE - Shkence (1) - ILLYRIA HOMEPAGE - Shkence (1) - ILLYRIA

Bota mund të ngrohet më shumë se 1.5 gradë Celsius deri më 2027

Bota mund të thyejë limitin kyç të temperaturës për herë të parë, kanë parashikuar shkencëtarët. Hulumtuesit kanë thënë se ekziston... »

Inteligjenca artificiale krijon zëra për filma dhe për reklama

Një numër gjithnjë e më i madh kompanish po përdor inteligjencën artificiale për të imituar zërat njerëzorë. Korrespondenti i Zërit... »

Mira Murati – Shqiptarja në krye të shpikjeve që kanë shokuar botën teknologjike

Nga Modeli DALL-E 2 të ChatGPT dhe produkte te tjera të Sistemeve të Inteligjencës Artificiale Rafaela Prifti Mira Murati eshte... »

Lamtumirë Edi Shukriu, e para grua arkeologe shqiptare

Shkrimtarja dhe historiania, anëtare e Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës, Edi Shukriu, vdiq sot, në moshën 73 vjeçare... »

Raport i ri i OKB-së, shtresa e ozonit po ripërtërihet

Denver, 9 janar 2023 – Shtresa mbrojtëse e ozonit po ripërtërihet ngadalë, por dukshëm me një ritëm që do ta... »

SHBA pritet të njoftojë një arritje të madhe në fushën e energjisë

Uashington, 13 dhjetor 2022 – Departamenti i Energjisë i Shteteve të Bashkuara pritet të njoftojë të martën se shkencëtarët amerikanë... »

Një ilaç për Alzheimerin konsiderohet si zbulim i rëndësishëm

San Francisko, 30 nëntor 2022 – Shkencëtarët e kanë konsideruar si tejet të rëndësishëm zbulimin e një ilaçi që besohet... »

Sonda e re e NASA-s “Artemis” nis anijen kozmike “Orion” drejt Hënës

Uashington, 16 nëntor 2022 – Sonda e re e NASA-s Artemis, nisi fluturimin debutues për në Hënë, të mërkurën herët,... »

Tre shkencëtarë e fitojnë çmimin Nobel për kimi

Stokholm, 5 tertor 2022 – Tre shkencëtarë u nderuan të mërkurën me çmimin Nobel të këtij viti në kimi, për... »

Tre shkencëtarë fitojnë çmimin Nobel në fizikë, për arritjet e tyre në teknologjinë kuantike

Stokholm, 4 tetor 2022 – Tre shkencëtarë fituan të martën çmimin Nobel të këtij viti në fizikë për punën e... »

Suedezi Svante Paabo e fiton Çmimin Nobel për Mjekësi

Stokholm, 3 tetor 2022 – Shkencëtari suedez Svante Paabo u nderua me çmimin Nobel në Mjekësi këtë vit për zbërthimin... »

Sonda e NASA-s përplaset me sukses me astereoidin

Uashington, 27 shtator 2022 – NASA përplasi me sukses një sondë në një astereoid, gjatë një prove të paprecedentë për... »

NASA shpreson të nisë së shpejti raketën drejt Hënës

Uashington, 18 shtator 2022 – NASA deri më tani nuk ka qenë në gjendje të nisë raketën e parë për... »

NASA e shtyn sërish nisjen e raketës rreth Hënës

Cape Canaveral (Florida), 3 shtator 2022 – Raketa që NASA pritet ta dërgojë për një mision rreth Hënës ka pësuar... »

NASA do të provojë sërish të shtunën të nisë raketën drejt Hënës

Cape Canaveral, Florida, 31 gusht 2022 – NASA do të përpiqet përsëri të shtunën të nisë raketën e saj të... »

Shtyhet nisja e raketës së NASA-s drejt Hënës

Uashington, 29 gusht 2022 – Një problem me motorin e ka detyruar NASA-n të shtyjë lëshimin e raketës së re... »

Shërohet pacienti i katërt me HIV. Ai ishte i sëmurë prej vitit 1988

Mjekët e një spitali në Kaliforni thonë se një burrë që ishte i infektuar me HIV që nga vitet ‘80... »

Një epokë e re në eksplorimin e hapësirës

Uashington, 24 korrik 2022 – Astronomët dhe shkencëtarët nga mbarë bota kanë filluar të reagojnë ndaj imazheve të reja që... »

NASA publikon fotot e marra nga teleskopi më i fuqishëm hapësinor

Agjencia Hapësinore amerikane (NASA) publikoi sot grupin e plotë të fotografive të para me ngjyrë, të realizuara nga teleskopi hapësinor... »

Kamionët pritet të jenë automjetet e para pa shoferë në rrugë

Kamionët pa shoferë ndoshta do të jenë në autostrada shumë më herët se njerëzit që udhëtojnë me makina të vogla,... »

Çfarë zbulon zëri për personin?

Kur dërgjojmë zërin e një personi, krijojmë automatikisht edhe përshtypjen për karakterin e tij. Çfarë zbulon në të vërtetë zëri?... »

Rama për satelitët: Vonesat s’janë në dorën time, thjesht durim, po zotimit s’i ndahem jo!

Në tetor 2021 kryeministri paralajmëroi se mars dhe në qershor të këtij viti Shqipëria do të lëshonte në hapësirë dy... »

Shkencëtarët australianë zbulojnë një objekt “të frikshëm” në Rrugën e Qumështit

Curtin (Australi), 27 janar 2022 – Shkencëtarët australianë thanë se kanë zbuluar një objekt rrotullues të panjohur në Rrugën e... »

Kirurgu që e transplantoi zemrën e derrit te njeriu rrëfen në Euronews Albania

Tiranë, 17 janar 2022 – Pacienti të cilit iu transplantua zemra e derrit është në gjendje shëndetësore stabile. Kështu deklaroi... »

SHBA: Zemra e një derri transplantohet me sukses te një njeri

Nju Jork, 11 janar 2022 – Kirurgët amerikanë kanë transplantuar me sukses zemrën e një derri të modifikuar gjenetikisht në... »

Teleskopi i NASA-s niset në misionin historik

Uashington, 25 dhjetor 2021 – Administrata Kombëtare amerikane e Aeronautikës dhe Hapësirës (NASA) lansoi më 25 dhjetor teleskopin e vlefshëm... »

Vaksina Pfizer/BioNTech neutralizon Omicron-in me tre doza

Kompania amerikane Pfizer dhe partneri i saj gjerman BioNTech thanë të mërkurën se një regjim me tri doza i vaksinës... »

Aeroplani elektrik i “Rolls-Royce” arrin shpejtësinë rekorde, 623 kilometra në orë

Kompania “Rolls-Royce” njoftoi se aeroplani i saj elektrik “Spirit of Inovation” e ka arritur shpejtësinë rekorde, 623 kilometra në orë.... »

Tromboza e lidhur me pacientët me koronavirus me simptoma të buta

Sipas një studimi evropian, pacientët me COVID-19 të cilët nuk kanë simptoma të rënda, përballen me një rrezik të shtuar... »

Ç’thonë studiuesit për efektet afatgjata të COVID-19?

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) këtë javë lëshoi një përkufizim për “COVID-in e zgjatur”, një term i përdorur për të... »