SPORT - (1) - ILLYRIA SPORT - (1) - ILLYRIA

Vrioni, “Lojtari i Ditës”, në kampionatin amerikan të futbollit

Xhakomo Vrioni, një futbollist shqiptar, është shpallur Lojtari i Ditës, në kampionatin amerikan të futbollit, MSL. Dy golat e tij... »

Ekipi rus i basketbollit përjashtohet nga Lojrat Olimpike

Mies (Zvicër), 19 prill 2023 – Rusia do të vazhdojë të jetë e përjashtuar nga ndeshjet ndërkombëtare të basketbollit, pasi... »

Përndreu: Ëndërroj të vishem kuqezi

28-vjeçari pukjan, kapiten i ekipit qipriot shpreh dëshirën për të luajtur me Kombëtaren e Shqipërisë Nga Nderim GOCI Klenton Përndreu... »

Distria Krasniqi e fiton medaljen e artë në Grand Slamin e Parisit

Paris, 4 shkurt 2023 – Xhudistja kosovare, Distria Krasniqi, e ka fituar medaljen e artë në Grand Slamin që po... »

FIFA e dënon Serbinë, për fyerjen e shqiptarëve në ndeshjen Zvicër – Serbi në Katar

Cyrih, 13 janar 2023 – Komiteti Disiplinor i Federatës Ndërkombëtare të Futbollit (FIFA) e ka dënuar Federatën e Futbollit të... »

Turma të mëdha admiruesish i japin lamtumirën yllit të futbollit Pele

Santos, 3 janar 2023 – Presidenti i Brazilit, Luiz Inacio Lula da Silva ishte në mesin e 230,000 të pranishmëve... »

Bisedë me PELEN e Brazilit, legjendën e futbollit botëror (Edson Arantes do Nascimento)

Nga Gjekë Marinaj, Texas Më 23 tetor të vitit 1940, Tres Coracoes, fshat i vogël ky në shtetin Brazilian të... »

Ndahet nga jeta Pele, legjenda e futbollit brazilian

Sao Polo, 29 dhjetor 2022 – Legjenda e futbollit brazilian, Pele, ka ndërruar jetë në moshën 82-vjeçare Lajmin e trishtë... »

Legjenda e futbollit, Pele, në gjendje të rëndë në spital

San Paulo (Brazil), 24 dhjetor 2022 – Familjarët e lojtarit të famshëm brazilian të futbollit, Pelé, janë mbledhur në spitalin... »

Argjentina fiton Kupën e Botës pas një finaleje dramatike me Francën

Argjentina fitoi Kupën e Botës ndaj Francës, pas një ndeshjeje dramatike që u përcaktua me penallti. Me fitoren e së... »

Kroacia siguron vendin e tretë në Botërorin “Katar 2022”

Kroacia mposht Marokun me rezultatin 2-1 dhe siguron vendin e tretë në Botërorin e Katarit, teksa lojtarët do të rikthehen... »

FIFA e gjobit Federatë Serbe të Futbollit, për mesazhet politike lidhur me Kosovën

Cyrih, 7 dhjetor 2022 – Federata serbe e Futbollit është gjobitur me 20.000 franka nga FIFA, për shkak të shfaqjes... »

FIFA inicion edhe një procedurë disiplinore ndaj Serbisë

Cyrih, 5 dhjetor 2022 – Federata Botërore e Futbollit (FIFA) ka nisur procedura disiplinore ndaj Federatës së Futbollit të Serbisë,... »

Zvicra e Xhakës dhe Shaqirit i bëri shqiptarët të festojnë

Zvicra e Granit Xhakës dhe Xherdan Shaqiri kaloi në fazën finale të Kampionatit Botëror të futbollit në Katar, ndërsa e... »

Kampionati Botëror i Futbollit: SHBA e mund Iranin, kalon në fazën eliminatore

Doha (Katar), 29 nëntor 2022 – Ndeshja mes kombëtareve të futbollit të Shteteve të Bashkuara dhe Iranit në Kampionatin Botëror... »

Gazmend Çaçi dhe Gjergj Ruli nderohen me çmimin “Urdhri Olimpik”

Tiranë, 31 tetor 2022 – Komiteti Olimpik Kombëtar Shqiptar (KOKSH) ka ndarë të shtunën titullin “Urdhri Olimpik”. Ky vlerësim iu... »

Shqipëria me futbollistë të kampionatit vendas barazon me Arabinë Saudite 1-1

Në stadiumin “Al Nahyan Stadium” të Abu Dabit në Emiratet e bashkuara Arabe, kuqezinjtë e mbyllën pjesën e parë në... »

Lamtumirë legjendë e futbollit kombëtar Bashkim Muhedini

Nga Qemal Zylo Me shumë hidhërim e mora lajmin e ndarjes së parakohshme nga jeta, nga mbesa e tij Floriana... »

Flamuri shqiptar lartësohet në Beograd, Abakarov bëhet kampion botëror në mundje

Beograd, 17 shtator 2022 – Flamuri shqiptar është ngritur lart në Beograd, në arenën sportive ku po mbahet Kampionati Botëror... »

Luiza Gega bëhet kampione e Evropës në vrapimin 3000 metra me pengesa

Mynih, 21 gusht 2022 – Atletja shqiptare Luiza Gega është shpallur mbrëmjen e së shtunës kampione e Europës në garën... »

Serbia pamundëson pjesëmarrjen e pingpongistëve të Kosovë në Kampionatin Evropian

Prishtinë, 16 korrik 2022 – Komiteti Olimpik të Kosovës (KOK) njoftoi se Serbia ka pamundësuar pjesëmarrjen e pingpongistëve kosovarë në... »

As 15 vjeç si profesionist, por portieri kuqezi Simon Simoni nuk “fluturon”

14 vjeç, 7 muaj e 9 ditë, kaq i janë dashur Simon Simonit për të shkelur në fushën e blertë... »

Policia harton masat e sigurisë dhe rendit për ndeshjen Shqipëri-Izrael

Masat e marra nga Policia e Shtetit konsistojnë në disa plane Knid Ndrenika Policia e Shtetit në Tiranë njoftoi se... »

Skiatorja italiane, Lara Colturi, do ta përfaqësojë Shqipërinë

Tiranë, 26 maj 2022 – Skiatorja e re italiane, Lara Colturi, është pajisur me pasaportë shqiptare. Ministri i Brendshëm, Bledi... »

“Mirësevini në Tiranë”, UEFA promovon ndeshjen finale të Ligës së Konferencës (VIDEO)

Faqja zyrtare e UEFA-s për Ligën e Konferencës ka postuar të hënën në Twitter një videospot nga Tirana, ku do... »

Policia paralajmëron ndalimhyrjen në Tiranë, por thotë se nuk ka panik

Policia e Shtetit u lut qytetarëve që të mos udhëtojnë drejt Tiranës në datën 25 maj 2022 për shkak të... »

Veliaj dha porosi dhe këshilla përpara eurofinales Roma-Fejënord

Kryebashkiaku Erion Veliaj dha porosi dhe këshilla paraditen e kësaj të shtune për grupin bashkërendues organizator si dhe për qytetarët... »

Vdiq Xhevdet Peci, ikonë e boksit kosovar

Prishtinë, 9 maj 2022 – Ka vdekur të hënën Xhevdet Peci, ish boksier i klubit “Prishtina”, një prej boksierëve të... »

Gjimnasti rus i sjell Shqipërisë medalje nga kampionati botëror në Baku

Baku, 4 prill 2022 – Matvei Petrov ka arritur një tjetër rezultat fantastik në gjimnastikë dhe ia ka sjellë Shqipërisë... »

Boksieri shqiptar Florian Marku ruan titullin botëror dhe kërkon sfidën e radhës

Boksieri shqiptar Florian Marku ka dalë fitues mbrëmë duke ruajtur titullin e Kampionit të Federatës Ndërkombëtare të Boksit (IBF) për... »