Uncategorized - ILLYRIA Uncategorized - ILLYRIA

Visiting Professorship in the USA

Thomas Simaku has been awarded the 2022-23 Karel Husa Visiting Professor of Composition at the Ithaca College in New York... »

Tahir Curran Kërrnaja – Ushtari i kombit që u akuzua për vrasjen e Qemal Stafës

Dritë mbi një ndër enigmat e zhvillimeve në të majtën shqiptare, gjatë Luftës së Dytë Botërore Nga Veli Haklaj, studjues Një... »

Ukraina: Beteja për Donbasin do të jetë sikurse Lufta e Dytë Botërore

Kiev, 7 prill 2022 – Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba ka thënë të enjten, 7 prill, se luftimet... »

RESTAURANT FOR SALE

(Or rent: $6,000)   CROWNE PLAZA ENGLEWOOD – NEW JERSEY 401 S Van Brunt St. Englewood, NJ 07631    ... »

RESTAURANT FOR SALE

(Or rent: $5,000) HOLIDAY INN NEW YORK CITY – WALL ST. 51 Nassau Street, New York NY 10008 (Restaurant address:... »

Prof. Sami Repishti, misionar i paqës, kontribues në fushën e sociologjisë dhe psikologjisë sociale

(Me rastin e 97-Vjetorit te Lindjes, 6 Prill 1925) Nga Pertefe Leka 30 vjet më parë, kisha publikuar shkrimin, ”Një... »

Zelensky: Ukraina e gatshme për status neutral për të vendosur paqen

Kiev, 28mars 2022 – Ukraina mund të shpallet një shtet neutral, pa armë bërthamore dhe t’i ofrojë garanci të tjera... »

Osmani u takua me të dërguarin special të Presidentit Biden, John Kerry

Doha, 26 mars 2022 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, është takuar në Doha me të dërguarin e posaçëm të... »

Mike Jackson: Nuk mund të përjashtohet rreziku që konflikti në Ukrainë të nxisë Luftën e Tretë Botërore

Londër, 21mars 2022 – Gjenerali britanik në pension, Sir Mike Jackson, ka thënë se invazioni i Rusisë në Ukrainë e... »

INVAZIONI I UKRAINËS, PËRPJEKJA E PUTINIT PËR TË KTHYER PRAPA RROTËN E HISTORISË

Nga Xheladin Zeneli Ndërsa shumica e vendeve në mbarë botën e kanë dënuar ashpër agresionin e Rusisë kundër Ukrainës, ka... »

The angry and true face of the Russian aggression

The question is: Will Russia respect the Court’s Order or will it unplug and cancel itself completely from the International... »

Këshilli i Sigurimit: Shqipëria dhe 5 vende anëtare kërkojnë mbledhje për Ukrainën

Gjashtë vende perëndimore të mërkurën bënë thirrje për një takim të Këshillit të Sigurimit të OKB-së për Ukrainën përpara një... »

Ravesa Bajo, histori suksesi në New York

Shkruar nga Kozeta Turishta Historitë e suksesit të shqiptarëve nëpër botë nuk janë të pakta dhe këtë herë do sjellim... »

Civilians are killed, children are traumatized and women are suffering

In less than two weeks, Russia has managed to create, out of nothing and for no reason, as UNHCR has... »

Times-Gazette (1929) / Giuseppe Falgari, berberi personal i Zogut, ruhet nga dy roje të armatosura kur rruan mbretin

Nga Aurenc Bebja, Francë – 27 Shkurt 2022 “Times-Gazette” ka botuar, të premten e 9 gushtit 1929, në faqen n°7, një shkrim... »

Dënohet me 3,4 vjet qëndrim në burg ish-MB Saimir Tahiri për lidhje me narkotrafikun

GJKKO ka vendosur sot dënim me burg për ish-ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri. Trupa gjykuese ka lënë në fuqi vendimin... »

SHBA-ja u bën thirrje amerikanëve që të largohen nga Ukraina

Kiev, 27 janar 2022 – Ambasada amerikane në Kiev u ka bërë thirrje amerikanëve në Ukrainë që ta shqyrtojnë mundësinë... »

Osmani mirëpret miratimin e rezolutës kundër mbajtjes së referendumit të Serbisë në Kosovë

Prishtinë, 15 janar 2022 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, e ka përshëndetur miratimin e rezolutës kundër mbajtjes së referendumit... »

Gjykimi i rastit Ivanoviq: Dëshmitari konfirmon praninë e grupeve kriminale në veri

Prishtinë, 16 dhjetor 2021 – Në Gjykatën Themelore në Prishtinë, më 16 dhjetor, ka vazhduar gjykimi lidhur me vrasjen e... »

Osmani pret Presidentin Meta

Presidenti Ilir Meta u prit nga homologia e tij, Vjosa Osmani në Prishtinë. Postimi i Osmanit “Sot prita në takim... »

Meta: Lufta e UÇK-së, e drejtë, besojmë në pafajësinë e Thaçit, Veselit dhe të gjithëve

Kreu i Shtetit Ilir Meta është takuar gjatë vizitës në Kosovës edhe me kreun e Partisë Demokratike të Kosovës Memli... »

Berisha konferencë urgjente me gazetarët në orën 19:00

Ish-Kryeministri Sali Berisha do të dalë në një konferencë në orën 19:00. Konferenca do të mbahet tek ambientet e ‘Xheko... »

Sekuestrohen 18 mln euro, kërkohet biznesmeni Rezart Taçi, i arrestohen njerëzit e besuar

Njoftimi nga SPAK-u: Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar Tiranë, mbi bazën e informacioneve dhe verifikimeve kryesisht,... »

VMRO/DPMNE shpall fitoren në shumicën e komunave në Maqedoninë e Veriut

Partia opozitare, VMRO-DPMNE-ja shpalli fitoren në shumicën e komunave në balotazhin për zgjedhjet lokale që u mbajt të dielën (31... »

28-29 nëntor hapet kantieri i aeroportit Vlorë dhe për qarkullim Rruga e Arbrit

Kryeministri Edi Rama ka dhënë dy lajme për qytetarët në fejsbuk: “28 nëntor- Hapet kantieri i aeroportit ndërkombëtar të Vlorës... »

Krasniqi: Mbrojtja e shtetit është përgjegjësi kombëtare

Prishtinë, 25 shtator 2021 – Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, e ka mbështetur vendimin e Qeverisë së... »

Rama me ministrat e rinj betohen te presidenti të shtunë, rreth orës 10

Mësohet se ceremonia e betimit do të nisë në orën 10:00, në Presidencë. Kujtojmë se qeveria “Rama 3” do të... »

Azem, ti je gjallë!

Sali Berisha* Demokrate, tribuni yne sot na therret: Koken Lart! Te dashur miq, sot kombi shqiptar perulet me nderimin me... »

Promovohet në SHBA botimi për seminarin e mësimdhënies në shkollat shqipe në Diasporë

Në selinë qëndrore të Federatës Panshqiptare të Amerikës Vatra në New York, “Albanian-American Dual Language and Culture” dhe Shkolla “Children... »

Më shumë se 700 mln Euro të ardhurat nga turizmi në Malin e Zi

Tashmë është e sigurt se të ardhurat e planifikuara nga turizmi në Mal të Zi do të arrijnë në rreth... »