Uncategorized - ILLYRIA Uncategorized - ILLYRIA

Rama me ministrat e rinj betohen te presidenti të shtunë, rreth orës 10

Mësohet se ceremonia e betimit do të nisë në orën 10:00, në Presidencë. Kujtojmë se qeveria “Rama 3” do të... »

Azem, ti je gjallë!

Sali Berisha* Demokrate, tribuni yne sot na therret: Koken Lart! Te dashur miq, sot kombi shqiptar perulet me nderimin me... »

Promovohet në SHBA botimi për seminarin e mësimdhënies në shkollat shqipe në Diasporë

Në selinë qëndrore të Federatës Panshqiptare të Amerikës Vatra në New York, “Albanian-American Dual Language and Culture” dhe Shkolla “Children... »

Më shumë se 700 mln Euro të ardhurat nga turizmi në Malin e Zi

Tashmë është e sigurt se të ardhurat e planifikuara nga turizmi në Mal të Zi do të arrijnë në rreth... »

Të mbrojmë shqiptarët nga Ali Ahmeti

Dritan Goxhaj* Në vitin 2010 publicisti dhe shkrimtari i mirënjohur Kim Mehmeti pati bërë një shkrim me titull: Si ta... »

Classified Ads

Place your ads and notices here – Place your ads and notices here – Place your ads and notices here... »

KM Edi Rama: Javën tjetër shpallim qeverinë e re

Kryeministri Edi Rama mbajti fjalën përmbyllëse të mandatit të dytë qeverisës 2017-2021 Knid Ndrenika https://www.facebook.com/edirama.al/videos/345306550658146/ “Qeveria e re do të... »

SPAK dërgon në gjyq dy të arrestuar me 788 kg.kokainë dhe 1,250,000 mln euro të sekuestruara

Dy shtetasit e arrestuar në Spanjë akuzohen për “Falsifikim të dokumentave”, “Trafikimi i narkotikëve”, “Pastrimi i produkteve të veprës penale”,“Grupi... »

Grabomi është pika e re kufitare e hapur ndërmjet Shqipërisë dhe Malit të Zi

Knid NdrenikaSipas kryeminstrit Edi Rama, qëllimi është gjithashtu që “njerëzit tanë të ndihen dhe të jenë të lirë si në... »

BRONZI I SHQIPTARIZMËS

Nga Visar Zhiti Kthehet në Kolonjën e tij në bronz legjendari Sali Butka. Jeta e tij është histori, pjesë e... »

Kthimi i një miku të harruar

Njeriu që i prezantoi shqiptaro-amerikanët me kandidatin Bill Clinton, në 1992, u bën thirrje tani që të votojnë për Presidentin... »

Ismail Kadare: Libri i Vehbi Bajramit, një “libër total” për mërgatën e Amerikës

PARATHËNIE Nga Ismail Kadare Kur të bie në dorë një libër si “Shqiptarët e Amerikës”, i Vehbi Bajramit, dhe pasi... »

Arrest me burg për 8 të arrestuar lidhur me tenderin e uniformave të policisë

Tiranë, 12 korrik 2021 – Gjykata Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka lënë në fuqi masën e arrestit për... »

Kanada: 36-vjeçari kosovar vdiq pas një aksidenti me motoçikletë, gruaja e tij në gjendje kritike 

    Beqir SINA – New York     Kreshnik Cermjani, 36-vjeçar nga Kosova, ka vdekur pasi u aksidentua me... »

Community Calendar: Unveiling of Father Arthur’s portrait

SAINT GEORGE ALBANIAN ORTHODOX CATHEDRAL South Boston, Massachusetts June 26, 2021 12:00 – 3:00 PM Very Reverend Arthur E. Liolin... »

Kosova përfitoi miliarda euro nga remitencat

Prishtinë, 16 qershor 2021 – Për 13 vjet, Kosova ka pranuar afër nëntë miliardë euro remitenca. Këto mjete financiare që... »

Kandiq: Serbia nuk do t’i hapë arkivat e periudhës së luftës

Beograd, 8 qershor 2021 – Natasha Kandiq nga Fondi për të Drejtën Humanitare në Serbi, thotë se nuk beson që... »

Kurti: Do të përgatisim padi ndaj Serbisë për gjenocid në Kosovë

Prishtinë, 7 maj 2021 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha të premten se qeveria e tij ka filluar punën... »

New York: Vaksinimi për komunitetin shqiptar në Qendrën Kulturore Islamike Shqiptare në Staten Island

Një nga 18 pikat e vaksinimit të instaluara nga shteti do të hapet të enjten në Qendrën Kulturore Islamike Shqiptare... »

Lirohet pjesërisht anija e bllokuar në Kanalin e Suezit

Kairo, 29 mars 2021 – Anija masive që ka ngecur për disa ditësh në Kanalin e Suezit, thuhet se është... »

Lirohet pjesërisht anija e bllokuar në Kanalin e Suezit »

Vota më e mirë për partitë e vogla

Nëse nuk je militant e adhurues i ndonjë prej dy partive kryesore shqiptare është normale të jesh i pavendosur për... »

Piktori Abaz Hado, një ekspozitë kushtuar Çamërisë

Një ekspozitë kushtuar Çamërisë qendron e hapur prej ditësh në Tiranë. Janë 30 punime me përmasa të mëdha që trajtojnë... »

Kosova radical Islamists in new political offensive

Kosova, the Albanian-majority Balkan republic, is probably best known for its fervent pro-Americanism, understandable given the role of U.S.-led NATO... »