BOTË - ILLYRIA BOTË - ILLYRIA

Gjigandi bankar zviceran “UBS” blen bankën rivale “Credit Suisse”

Bernë, 20 mars 2023 – Gjigandi bankar zviceran “Union Bank of Switzerland” (UBS) ra dakord të blejë bankën rivale “Credit... »

Xi Jinping arrin për vizitë në Rusi

Moskë, 20 mars 2023 – Presidenti i Kinës, Xi Jinping, ka nisur vizitën në Moskë të hënën, ku pritet të... »

Analistët: Vizita e Putinit në Krime dhe Mariupol mesazh për Perëndimin dhe popullin rus

Uashington, 19 mars 2023 – Vizitat e fundit të Presidentit rus Vladimir Putin në Krime dhe Mariupol u përzgjodhën për... »

Raportohet se Koreja Veriore e ka testuar një raketë balistike me rreze të shkurtër

Tokyo, 19 mars 2023 – Koreja Veriore e ka lëshuar një raketë balistike me rreze të shkurtër në ujërat lindorë... »

Putin në vizitë të papritur në qytetin e pushtuar ukrainas Mariupol

Moskë, 19 mars 2023 – Media shtetërore ruse ka raportuar se presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, e ka realizuar një... »

Trump thotë se pret të arrestohet, bën thirrje për protesta

Nju Jork, 18 mars 2023 – Ish-presidenti amerikan, Donald Trump, ka thënë se pret të arrestohet të martën, bazuar, sipas... »

Putin e vizitoi Krimenë të shtunën, në nëntëvjetorin e aneksimit

Moskë, 18 mars 2023 – Presidenti rus, Vladimir Putin, ka arritur të shtunën në Krime, në një vizitë për të... »

Gjykata Ndërkombëtare e Krimeve lëshon urdhër arresti për Vladimir Putinin

Sipas aktpadisë të ngritur nga ICC drejtuesit rusë janë përgjegjës për krime lufte, në veçanti për deportimin në Rusi të... »

Pentagoni publikon pamjet e incidentit të avionëve luftarakë rusë dhe dronit amerikan

Uashington, 16 mars 2023 – Pentagoni publikoi sot pamjet e incidentit të dy avionëve luftarakë rusë Su-27 me një dron... »

Koreja e Veriut lëshon raketë balistike në prag të takimit Kore e Jugut-Japoni

Seul, 16 mars 2023 – Koreja e Veriut lëshoi një raketë balistike në det midis gadishullit Korean dhe Japonisë të... »

Në Libi zhduken 2.5 tonë uranium natyror

Vjenë, 16 mars 2023 – Rreth 2.5 ton uranium natyror që ndodheshin në një depo në Libi janë zhdukur, tha... »

Uashingtoni dhe Moska përplasen për rrëzimin e dronit amerikan në Detin e Zi

Shtetet e Bashkuara kanë fajësuar Rusinë për rrëzimin e dronit amerikan të spiunazhit në Detin e Zi dhe kanë paralajmëruar... »

Mbi 100 eurodeputetë kërkojë përjashtimin e Bjellorusisë nga UEFA

Bruksel, 15 mars 2023 – Më shumë se 100 deputetë të Parlamentit Evropian kanë nënshkruar një letër që ia kanë... »

Pse Rusia dhe Ukraina po luftojnë kaq shumë për Bahmutin?

REUTERS Mbi 90 për qind e banorëve janë larguar, shumica e qytetit është nën rrënoja, dhjetëra mijëra persona janë vrarë,... »

“Gandi” i Turqisë – rivali politik më i madh i Erdoganit

Ankara,15 mars 2023 – Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan përballet me atë që analistët thonë se është sfida e tij... »

Rusia vazhdon presionin në Bahmut, Ukraina e vendosur ta mbrojë qytetin

Kiev, 15 mars 2023 – Rusia vazhdoi sulmet e pandërprera në Bahmut, duke synuar objektivat civile, tha ushtria ukrainase më... »

SIPRI: Europa po armatoset fuqimisht

Stokholm, 14 mars 2023 – Bota në tërësi po çarmatoset, kurse Europa po armatoset, madje fuqimisht. Me këtë formulë mund... »

Berlini lejon larjen topless në pishinat publike

Berlin, 14 mars 2023 – Të gjithë njerëzit e të dyja gjinive do të mund të lahen topless në pishinat... »

Biden u bën thirrje amerikanëve të kenë besim tek bankat

Uashington, 13 mars 2023 – Presidenti Joe Biden tha të hënën se sistemi financiar amerikan është i sigurt, në një... »

Në SHBA, merren masa për të shmangur pasojat e falimentimit të bankës “Silicon Valley”

Uashington, 13 mars 2023 – Autoritetet e Shteteve të Bashkuara po marrin masa urgjente për të forcuar besimin në sistemin... »

Greqi: Arrestohen katër policë për torturë ndaj një të burgosuri shqiptar

Athinë, 13mars 2023 – Ministria e Mbrojtjes së Qytetarëve në Greqi njoftoi arrestimin e katër pjesëtarëve të policisë greke të... »

Kanadaja ndalon importet e aluminit dhe çelikut nga Rusia

Ottawa, 11 mars 2023 – Kanadaja ndaloi të premten importin e të gjitha produkteve ruse të aluminit dhe çelikut, veprim... »

Shtëpia e Bardhë mirëpret marrëveshjen Arabi Saudite-Iran të ndërmjetësuar nga Kina

Uashington, 11 mars 2023 – Megjithë marrëdhënien e paqëndrueshme me Kinën, Shtëpia e Bardhë thotë se mirëpret përpjekjet e Pekinit... »

Finlanda është e gatshme t’i japë Ukrainës avionë luftarakë

Kiev, 11 mars 2023 – Mediat në Finlandë kanë raportuar se kryeministrja Sanna Marin është e gatshme të diskutojë sigurimin... »

Biden e Von der Leyen bisedojnë për subvencionimin e kompanive amerikane

Uashington, 11 mars 2023 – Presidenti i Shteteve të Bashkuara Joe Biden dhe Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der... »

Britania dhe Franca bashkëpunojnë kundër imgracionit të paligjshëm

Paris, 10 mars 2023 – Britania do t’i paguajë Francës 480 milionë paund (577 milionë dollarë) gjatë tre viteve të... »

Kina ashpërson retorikën armiqësore kundër Shteteve të Bashkuara

Uashington, 10 mars 2021 – Mandati i ri i Presidentit Xi Jinping nënkupton mes të tjerash edhe eliminimin e çdo... »

Tetë të vrarë në një objekt të Dëshmitarëve të Jehovait në Gjermani

Hamburg (Gjermani), 10 mars 2023 – Tetë persona janë vrarë dhe disa tjerë janë plagosur në një sulm me armë... »

Në Serbi, arrestohen tre kroatë që tentuan të fusnin “material radioaktiv”

Beograd / Zagreb, 7 mars 2023 – Tre shtetas kroatë u arrestuan në pikën kufitare Bezdan, midis Kroacisë dhe Serbisë,... »

Kina dhe Rusia rrisin bashkëpunimin për dezinformim dhe propagandë

Pas një viti luftë në Ukrainë, Kina dhe Rusia janë afruar më shumë në hapësirën e informacionit, shpesh duke përsëritur... »