BOTË - ILLYRIA - Page 2 BOTË - ILLYRIA - Page 2

Montana bëhet shteti i parë amerikan që e ndalon TikTok-un

Helena (Montana, US), 18 maj 2023 – Montana është bërë shteti i parë amerikan që e ka ndaluar aplikacionin kinez... »

Salman Rushdie paralajmëron për rrezikun ndaj lirisë së shprehjes

Londër, 17 maj 2023 – Shkrimtari i njohur Salman Rushdie mbajti një fjalim publik, nëntë muaj pas sulmit me thikë,... »

Elon Musk: “Tesla” do t’i reklamojë makinat e saj, për herë të parë

Austin (Texas, US0, 17 maj 2023 – Shefi i kompanisë Tesla, Elon Musk, ka thënë se do të nisë reklamimin... »

Shefi i ChatGPT kërkon vendosjen e rregullave për inteligjencën artificiale

Sam Altman, shef ekzekutiv i kompanisë OpenAI, që ka në pronësi ChatGPT, u tha ligjvënësve amerikanë se vendosja e rregullave... »

Serbia rrezikon liberalizimin e vizave

Bruksel, 16 maj 2023 – Komisioni Evropian ka pranuar se është i shqetësuar për ekzistimin e disa procedurave të lehtësuara... »

BE mbështet aktivitetet për kontrollin e armëve në Ballkanin Perëndimor

Bruksel, 16 maj 2023 – Në Bruksel po zhvillohet një takim për kontrollin e armëve të zjarrit në rajonin e... »

Të paktën tre të vrarë në një sulm me armë në Nju Meksiko

Farmington (Nju Meksiko), 16 maj 2023 – Të paktën tre persona u vranë dhe shumë të tjerë u plagosën të... »

Erdogan i bindur për fitore, por e pranon mundësinë e balotazhit

Ankara, 15 maj 2023 – Presidenti Recep Tayyip Erdogan, i cili e ka udhëhequr vendin 20 vjet, po përballet me... »

Franca premton më shumë ndihmë ushtarake për Ukrainën

Paris,15 maj 2023 – Franca premtoi ndihmë ushtarake shtesë për Ukrainën të dielën, duke përfshirë tanke, automjete të blinduara, trajnime... »

Garë e ngushtë në zgjedhjet presidenciale Turqi

Ankara, 14 maj 2023 – Mbështetja e votuesve për presidentin turk, Recep Tayyip Erdogan, ka rënë nën shumicën e kërkuar... »

Rusia njoftoi se dy komandantë të saj janë vrarë në lindje të Ukrainës

Moskë, 14 maj 2023 – Rusia njoftoi se dy komandantë të saj ushtarakë janë vrarë në luftimet afër qytetit lindor... »

Ukraina e falënderon Serbinë për ndihmën humanitare, por kërkon edhe armë

Beograd, 12 maj 2023 – Ambasadori i Ukrainës në Serbi, Volodymyr Tolkach, tha se Ukraina i është mirënjohëse Serbisë për... »

Kina do të dërgojë përfaqësuesin e e saj të posaçëm në Ukrainë dhe në Rusi

Pekin, 12 maj 2023 – Kina do të dërgojë përfaqësuesin e saj të posaçëm për çështjet euro-aziatike në Ukrainë e... »

Vuçiq lë të kuptohet se Serbia nuk dëshiron të vendosë sanksione ndaj Rusisë

Beograd, 11 maj 2023 – Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka lënë të kuptohet se vendi i tij nuk dësnhiron... »

Në Serbi arrestohen 13 të dyshuar për kontrabandë të gjashtë tonëve kokainë

Beograd, 11 maj 2023 – Prokuroria e Serbisë për krim të organizuar (TOK) njoftoi se është arrestuar një grup personash... »

Trump përsërit qëndrimin për zgjedhjet e 2020-ës, minimizon dhunën e 6 janarit, refuzon të shprehet qartë për luftën në Ukrainë

Uashington, 11 maj 2023 – Ish-presidenti Donald Trump këmbënguli në qëndrimin e tij për zgjedhjet e vitit 2020, minimizoi dhunën... »

Moska paralajmëron forcimin e lidhjeve me Republikën Sërpska

Moskë, 11 maj 2023 – Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov ka paralajmëruar forcimin e lidhjeve ndërmjet Rusisë dhe Republikës Sërpska,... »

Izraeli njofton për vrasjen e 4 komandantëve të militantëve palestinezë në Gaza

Gaza, 11 maj 2023 – Dhuna në Rripin e Gazës ka vazhduar edhe sot ndërsa Izraeli njoftoi vrasjen e komandantit... »

Intensifikohen luftimet mes Izraelit dhe palestinezëve

Gaza, 11 maj 2023 – Militantët palestinezë hodhën qindra raketa nga Rripi i Gazës në drejtim të Izraelit të mërkurën,... »

Çfarë ndodh pas vendimit për abuzim seksual ndaj ish-presidentit Trump?

Uashington, 10 maj 2023 – Një juri në Manhattan arriti të martën në përfundimin se ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara,... »

Zgjedhjet e së dielës mund ta ndryshojnë drejtimin e Turqisë

Ankara, 10 maj 2023 – Në vitin kur Republika turke shënon 100-vjetorin, shteti po vëzhgohet nga afër nëse opozita e... »

Zvicra thotë se mban mbi 8 miliardë rezerva të Bankës Qendrore të Rusisë

Bernë, 10 maj 2023 – Më se 8.3 miliardë dollarë rezerva dhe asete të Bankës Qendrore të Rusisë janë të... »

Shefja e USAID-it, Samantha Power, u takua me Vuçiqin, në Beograd

Beograd, 10 maj 2023 – Administratorja e Agjencisë Amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar, Samantha Power, u takua të mërkurën me presidentin... »

Verdikti i jurisë: Trump ka abuzuar seksualisht me shkrimtaren E. Jean Carroll

Nju Jork, 9 maj 2023 – Donald Trump ka abuzuar seksualisht me ish-gazetaren dhe shkrimtaren E. Jean Carroll në vitet... »

Në Beograd, fshihet murali i kriminelit të luftës, Ratko Mlladiq

Beograd, 9 maj 2023 – Një mural i të dënuarit për krime lufte në Bosnje dhe Hercegovinë, gjeneralit serb Ratko... »

Vuçiç: Teksti i “New York Times” është shkruar në Serbi

Beograd, 9 maj 2023 – Presidenti serb Aleksandar Vuçiç i cilësoi gënjeshtra pohimet e ngritura në një shkrim të revistës... »

Arrestohet ish-kryeministri i Pakistanit, Imran Khan

Islamabad, 9 maj 2023 – Ish-kryeministri i Pakistanit, Imran Khan, u arrestua nga oficerë paraushtarakë jashtë Gjykatës së Lartë në... »

SHBA i jep Ukrainës një pako të re ndihme, me vlerë 1.2 miliardë dollarë

Uashington, 9 maj 2023 – Shtetet e Bashkuara do të ofrojnë një pako të re ndihmash ushtarake për Ukrainën me... »

Dhjetëra mijëra qytetarë protestuan në Serbi kundër dhunës e pasigurisë

Beograd, 8 maj 2023 – Dhjetëra mijëra serbë u mblodhën të hënën në Beograd, për të kërkuar më shumë siguri,... »

Rusia e akuzon për terrorizëm të dyshuarin për sulmin ndaj shkrimtarit Zakhar Prilepin

Moskë, 8 maj 2023 – Hetuesit rusë e kanë akuzuar për kryerje të veprave terroriste të dyshuarin për kryerjen e... »