BOTË - ILLYRIA - Page 3 BOTË - ILLYRIA - Page 3

Qindra mercenarë të Wagnerit po varrosen në heshtje

“Nuk e kam ditur që ai ka vdekur”, ka thënë Nadezhda Skaleyush, pasi e ka kuptuar që varri i babait... »

Irani ekzekuton dy persona të akuzuar për blasfemi

Teheran, 8 maj 2023 – Irani ka ekzekutuar dy burra që ishin dënuar me vdekje pasi kishin përdorur rrjetet sociale... »

Nju Jork Tajms mbi lidhjet e dyshuara të Vuçiqit me krimin e organizuar

Revista javore e gazetës Nju Jork Tajms, ka botuar sot një artikull të gjatë, ku zbulon lidhje të pretenduara të... »

Anketimi shtang demokratët: Po të bëheshin zgjedhjet sot, Trump do të dilte fitues

Sipas një anketimi të kryer nga gazeta e njohur “Washington Post” dhe televizioni kombëtar “ABC News” nëse zgjedhjet presidenciale amerikane... »

Anija kozmike misterioze kineze kthehet në Tokë pas 276 ditësh

Pekin, 8 maj 2023 – Një anije eksperimentale kozmike e Kinës është kthyer në Tokë më 8 maj, pasi qëndroi... »

NYT e “kryqëzon” Vuçiçin, publikon dëshminë e huliganit serb: “Bashkë dhunuam shqiptarët …”

Gazeta amerikane NewsYork Times, ka publikuar një investigim të hollësishëm të jetës para angazhimit në politikë dhe më pas në... »

Rivali i Erdoganit kërkoi mbështetje për rrëzimin e “autoritarizmit” në Turqi

Stamboll, 7 maj 2023 – Një javë para zgjedhjeve më të rëndësishme në dekadat e fundit në Turqi, një bllok... »

Britania një ditë pas kurorëzimit të Mbretit Çarls III

Londër, 7 maj 2023 – Në Mbretërinë e Bashkuar po vazhdojnë ceremonitë e kurorëzimit të Mbretit Çarls III. Ndërsa mediat... »

Të paktën 8 të vrarë nga të shtënat në një qendër tregtare në Teksas

Allen (Texas), 7 maj 2023 – Një person i armatosur qëlloi dhe vrau tetë persona dhe plagosi të paktën shtatë... »

Wagner nuk do të tërhiqet nga Bahmuti, Moska i premtoi municione

Moskë, 7 maj 2023 – Shefi i grupit mercenar rus, Wagner, Yevgeny Prigozhin, ka folur të dielën për anulim të... »

OKB paralajmëron për rrezikun në zonën rreth centralit bërthamor të Zaporizhias

Vjenë, 7 maj 2023 – Kreu i agjencisë së OKB-së për energjinë bërthamore paralajmëroi se situata rreth centralit bërthamor në... »

Ukraina e akuzon Rusinë për përdorim të bombave të fosforit në Bahmut

Kiev, 6 maj 2023 – Ukraina e ka akuzuar Rusinë se ka kryer sulme me fosfor në qytetin e Bahmutit.... »

Prigozhin kritikon ashpër drejtuesit ushtarakë rusë

Moskë, 6 maj 2023 – Udhëheqësi i grupit mercenary rus “Wagner’, Yevgeny Prigozhin, publikoi të premten një video ku i... »

Ukraina rrëzon një raketë hipersonike ruse “Kinzhal”

Kiev, 6 maj 2023 – Të shtunën, forcat ajrore ukrainase njoftuan se kanë rrëzuar një raketë hipersonike ruse mbi Kiev,... »

Ceremonia e kurorëzimit të mbretit Çarls III

Londër, 6 maj 2023 – Mbreti Çarls III u kurorëzua në Kishën “Westminster Abbey”, duke marrë kurorën e Shën Eduardit... »

Gjithçka gati për kurorëzimin e Mbretit Charles III

Londër, 5 maj 2023 – Gjithçka është bërë gati tashmë për kurorëzimin e Mbretit Charles III dhe bashkëshortes së tij... »

Forcat ruse evakuojnë banorët e 18 vendbanimeve të rajonit të Zaporizhjas

Moskë, 5 maj 2023 – Forcat pushtuese ruse po përgatiten të evakuojnë banprët e zonave që gjenden në frontet e... »

Një tjetër vrasje masive në Serbi, vriten 8 e plagosen 14 persona, të gjithë të rinj

Beograd, 5 maj 2023 – Një tjetër vrasje masive ka ndodhur në Serbi të enjten rreth mesnatës. Ministria e Punëve... »

Shtëpia e Bardhë kërkon mbrojtjen e publikut nga inteligjenca artificiale

Uashington, 5 maj 2023 – Shefat e teknologjisë janë thirrur në Shtëpinë e Bardhë dhe janë këshilluar që ta mbrojnë... »

Prigozhin paralajmëroi tërheqjen e forcave të Wagnerit nga Bahmuti

Moskë, 5 maj 2023 – Yevgeny Prigozhin, themeluesi i grupit paraushtarak rus ‘Wagner’, në një njoftim të papritur, të premten,... »

Dy nga nxënësit e plagosur në sulmin në shkollën e Beogradit janë në gjendje kritike

Beograd, 4 maj 2023 – Dy nga nxënësit e plagosur në sulmin e armatosur në shkollën fillore “Vladislav Ribnikar” në... »

Tri gazetaret e burgosura në Iran fitojnë çmimin më të lartë të OKB-së

Paris, 4 maj 2023 – Kombet e Bashkuara njoftuan se çmimi më i lartë për lirinë e shtypit iu dha... »

Policia thotë se sulmi në shkollën e Beogradit ishte planifikuar një muaj

Beograd, 3 maj 2023 – Policia e Serbisë tha i dyshuari për sulmin në një shkollë fillore në Beograd e... »

Rusia akuzon Ukrainën se tentoi ta vrasë Putinin me një sulm me dronë

Moskë, 3 maj 2023 – Autoritetet ruse e akuzuan Ukrainën të mërkurën, më 3 maj, se gjatë natës kishte tentuar... »

Tetë nxënës dhe një roje vriten në një sulm me armë në një shkollë të Beogradit

Beograd, 3 maj 2023 – Tetë nxënës dhe një pjesëtar i sigurisë janë vrarë të mërkurën në një sulm me... »

SHBA: Në Bahmut janë vrarë mbi 20.000 luftëtarë rusë

Uashington. 2 maj 2023 – Shtëpia e Bardhë beson se më shumë se 20.000 luftëtarë rusë janë vrarë në betejën... »

Investimet e një gjiganti gjerman mund të jenë duke ushqyer ushtrinë ruse

Fushat siberiane të hidrokarbureve, në bashkëpronësi të gjigantit gjerman të naftës dhe gazit, Wintershall, dhe Gazpromit të Rusisë, mund të... »

SHBA-ja mund të mbetet pa para pas një muaji

Uashington, 2 maj 2023 – Sekretarja amerikane e Thesarit, Janet Yellen, paralajmëroi se SHBA-ja mund të mbetet pa para deri... »

Mbyllet banka “First Republic”, dështimi i dytë më i madh bankar në historinë e SHBA

Uashington, 2 maj 2023 – Rregullatorët konfiskuan bankën “First Republic” mëngjesin e së hënës dhe gjithë depozitat dhe pasuritë e... »

Zvicra merr kryesimin e Këshillit të Sigurimit të OKB-së

Nju Jork, 1 maj 2023 – Zvicra mori për herë të parë kryesimin e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të... »