BOTË - ILLYRIA - Page 94 BOTË - ILLYRIA - Page 94

Në Izrael, merr fund epoka e Netanyahut

Jerusalem, 13 qershor 2021 – Benjamin Netanyahu e humbi pozitën e kryeministrit të Izraelit, pas 12 vjetësh në pushtet, pasi... »

Përfundon samiti i G-7, Biden e vlerëson “jashtëzakonisht produktiv”

Londër, 13 qershor 2021 – Pas tru ditë bisedimesh, udhëheqësit e gruput G-7 e mbyllën këtë të diel samitin e... »

G7 bën një sërë zotimesh për zgjidhjen e problemeve globale

Londër, 13 qershor 2021 – Në Britaninë e Madhe ka përfunduar samiti i shtatë vendeve më të pasura të botës,... »

Papa Françesku: Mesdheu është bërë varreza më e madhe në Evropë

Romë, 13 qershor 2021 – Papa Françesku gjatë lutjeve të së dielës (13 qershor) tha se Mesdheu është bërë një... »

G-7 i ndarë rreth thirrjes së presidentit Biden për qëndrim të ashpër ndaj Kinës

Londër, 12 qershor 2021 – Udhëheqësit e G-7-ës duket se janë të ndarë lidhur me thirrjen e Presidentit të Shtetet... »

Macron: Me Bidenin, Amerika po rikthehet si vend udhëheqës i botës së lirë

Londër, 12 qershor 2021 – Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, tha se Shtetet e Bashkuara të Amerikës, nën udhëheqjen e... »

Studimi: Reputacioni i Amerikës përmirësohet ndjeshëm me Presidentin Biden

Uashington,10 qershor 2021 – Reputacioni global i Amerikës është përmirësuar ndjeshëm që kur Joe Biden zëvendësoi Donald Trump-in si president,... »

Presidenti Biden thotë se SHBA do të dhurojë 500 miliona doza vaksinash për botën

Londër,10qershor 2021 – Përpara takimit të nivelit të lartë të G-7-ës në Britani, Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden... »

Presidenti Biden mbërrin në Evropë; takime me aleatët dhe Putinin

Uashington,10 qershor 2021 – Presidenti Joe Biden zbarkoi në Evropë të mërkurën në udhëtimin e tij të parë jashtë shtetit... »

BE hap kufijtë për të vaksinuarit, e miraton certifikatën dixhitale

Bruksel, 10 qershor 2021 – Parlamenti Europian e miratoi të mërkurën “Green Pass”, certifikatën dixhitale, që do të lehtësojë udhëtimet... »

Një grua në Afrikën Jugore i lind dhjetë foshnja

Pretoria (Afrikë e Jugut), 9 qershor 2021 – Një grua i ka lindur 10 foshnja në Pretoria, në Afrikën e... »

Presidenti Biden e cilëson historik vendimin e gjykatës për Ratko Mladiqin

Presidenti Biden e cilëson historik vendimin e gjykatës për Ratko Mladiqin Uashington, 8 qershor 2021 – Presidenti i Shteteve të... »

Presidenti Macron goditet me shuplakë në fytyrë, arrestohen dy persona

Paris, 8 qershor 2021 – Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, është goditur me shuplakë në fytyrë nga një person i... »

Sot në Gjykatën e Hagës vendoset për apelin e Mlladiqit

Hagë, 8 qershor 2021 – Gjykata e Kombeve të Bashkuara në Hagë do të vendosë sot mbi apelin e ish-komandantit... »

Biden: Në takimin me Putinin, do të mbështes sovranitetin e Ukrainës

Uashington,8 qershor 2021 – Presidenti amerikan Joe Biden, i tha të hënën Presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskiy se ai do të... »

Në Pakistan, përplasen dy trena ekspres, të paktën 45 të vdekur

Islamabad, 7 qershor 2021 – Autoritetet në Pakistan njoftuan se dy trena ekspres u përplasën me njëri-tjetrin të hënën në... »

Biden: SHBA qëndron përkrah aleatëve evropianë në ballafaqimin me Rusinë

Uashington, 6 qershor 2021 – Shtetet e Bashkuara do të qëndrojnë përkrah aleatëve evropianë në përballjen me Rusinë, zotohet Presidenti... »

G-7 arrin marrëveshje për taksat ndaj gjigantëve të teknologjisë

Londër, 5 qershor 2021 – Grupi i shtatë vendeve me të industralizuara të botës (G-7) ra dakord të shtunën të... »

Departamenti i Drejtësisë nuk do t’i marrë më informacionet e gazetarëve

Uashington, 5 qershor 2021 – Departamenti amerikan i Drejtësisë thotë se nuk do të marrë më në mënyrë të fshehtë... »

Sulm ndaj civilëve në Burkina Faso, vriten rreth 100 vetë

Ouagadougou (Burkina Faso), 5 qershor 2021 – Rreth 100 civilë janë vrarë në një sulm të armatosur në një qytet... »

Turqia thotë se në Detin e Zi ka zbuluar rezerva të mëdha të gazit

Ankara, 5 qershor 2021 – Turqia ka zbuluar rezerva shtesë të gazit natyral në jug të Detit të Zi, njoftoi... »

Pas betejës ligjore 20 vjeçare, shembet kisha serbe e ndërtuar në oborrin e muslimanes

Sarajevë, 5 qershor 2021 – Të shtunën, më 5 qershor, nisi shembja e një Kishe Ortodokse, e cila ishte ndërtuar... »

Facebook-u pezullon për dy vjet llogaritë e ish-Presidentit Trump

Uashington, 4 qershor 2021 – Kompania Facebook tha se do të pezullojë llogarinë e ish-Presidentit Donald Trump për dy vjet... »

SHBA do të ndajë 80 milionë doza të vaksinës për vende tjera

Uashington, 3 qershor 2021 – Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, do të shpallë së shpejti detajet... »

Opozita në Izrael pajtohet për formimin e qeverisë së unitetit

Jerusalem, 3 qershor 2021 – Partitë opozitare në Izrael kanë arritur marrëveshje për formimin e qeverisë së re. Yair Lapid,... »

FBI i akuzon hakerët e lidhur me Rusinë për sulmin kibernetik

Uashington,3 qershor 2021 – Një grup kriminal i hakerëve rusë qëndron prapa sulmit kibernetik që ka shënjestruar kompaninë më të... »

Presidenti Biden nderon viktimat e masakrës së Tulsës

Uashington, 2 qershor 2021 – Presidenti Joe Biden u bë presidenti i parë i Shteteve të Bashkuara që shënon përvjetorin... »

BE planifikon ndryshime në zonën “Schengen”

Bruksel, 2 qershor 2021 – Bashkimi Evropian ka shpalosur planet për të bërë ndryshime në zonën evropiane të lëvizjes pa... »

Shtatë vende të BE-së nisin përdorimin e certifikatave të vaksinimit

Bruksel, 2 qershor 2021 – Greqia, Gjermania, Bullgaria, Republika Çeke, Danimarka, Kroacia dhe Polonia prezantuan të martën një sistem certifikatash... »

Në Rusi, një kritik i Kremlinit nxirret nga aeroplani dhe arrestohet

Shën Petersburg (Rusi),1 qershor 2021 – Ish-drejtori ekzekutiv i lëvizjes pro-demokracisë në Rusi,  Rusia e Hapur, e themeluar nga kritiku... »