SHOW/BIZ - ILLYRIA SHOW/BIZ - ILLYRIA

“Nuk jam lakuriq, ky fustan është vizatim i trupit tim”

Festivali i Sanremos, nostalgjia jonë, dhe monologu i Chiara Ferragnit Nga Këze Kozeta Zylo “Të jesh grua nuk është kufizim,... »

DJ Fati: DJ i preferuar i shqiptarëve në New York

(Botuar fillimisht në anglisht nga revista “Imprint” – Origjinalin mund ta lexoni këtu: https://imprintent.org/dj-fati-new-yorks-niche-albanian-dj/) Fatmir Doda, i njohur gjerësisht me... »

Dua Lipa po ndërton në Sarandë rezidencë miliona dollarëshe

Këngëtarja e famshme shqiptare, Dua Lipa, po ndërton një rezidencë miliona dollarëshe në Sarandë, raporton Page Six. Një burim i... »

“Cold Heart”, e kënduar nga Dua Lipa dhe Elton John, kënga më e kërkuara në Shazam në vitin 2022

Apple Music publikoi listën e këngëve më të dëgjuara për vitin 2022. Kënga “Stay” e Kid Laroi dhe Justin Bieber... »

Dua Lipa e “ndez” Sheshin “Skënderbej” në Tiranë, në 110-vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë

Tiranë, 28 nëntor 2022 – Festimet e 28 Nëntorit, Ditës së Pavarësisë së Shqipërisë, kanë kulmuar me festivalin e këngëtares... »

Dua Lipa merr nënshtetësinë shqiptare

Presidenti Bajram Begaj i dha shtetësinë shqiptare Dua Lipës, këngëtares me origjinë shqiptare, të famshme tashmë në të gjithë botën.... »

Rita Ora në pullat postare të Kosovës

Prishtinë, 25 nëntor 2022 – Këngëtarja kosovare me famë botërore, Rita Ora, është bërë pjesë e thesarit të pullave postare... »

Bebe Rexha nominohet në Grammy Awards 2023

Artistja shqiptare me famë botërore, Bebe Rexha, ka shënuar një arritje kulminante në karrierën e saj. Ajo është nominuar për... »

Miss Ukraina 2018 e falënderon popullin e Kosovës për mbështetjen e popullit ukrainas

Forcat ruse më 24 shkurt nisën pushtimin e Ukrainës. Që nga ajo kohë, është raportuar për mijëra persona të vrarë,... »

Shqiptarja Marinela Shpati është fituese e “Mrs Michigan America 2022”

Ka “Miss America” por ka edhe “Mrs America”! Në këtë konkursin e dytë, që mbahet që prej gati gjysëmshekulli marrin... »

Ema Uka, aktorja kosovare që po bën karrierë si modele në New York

Aktorja Ema Uka, e njohur në Kosovë si Lyra e serialit televiziv “O sa mirë”, jeton prej disa vitesh në... »

Dua Lipa ia mëson shqipen mikeshës së saj (Video)

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Dua Lipa, është shprehur gjithmonë krenare me origjinën e saj dhe këtë e tregon kudo... »

Kënga e Dua Lipës në listën e këngëve më të preferuara të Sekretarit Blinken

Sekretari amerikan i shtetit, Antony Blinken, e ka shpërndarë në Spotify një listë të këngëve të tij më të preferuara... »

Ronela Hajati do ta përfaqësojë Shqipërinë në Eurovizion 2022

Tiranë, 29 dhjetor 2021 – Këngëtarja ekspresive Ronela Hajati u shpall fituese e Festivalit të Këngës në RTSH, të mërkurën... »

Bebe Rexha u blen prindërve shtëpi të re

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Bebe Rexha, po kthehej në shtëpinë e prindërve të saj, në New York, kur u... »

ABBA rikthehet me album të ri pas katër dekadash

Stokholm, 5 nëntor 2021 – Supergrupi suedez i popit, ABBA, bëri një rikthim të shumëpritur të premten me albumin e... »

Shqiptarja Nensi Dojaka fiton çmimin më lakmuar për stilistët e rinj në industrinë e modës

Nga Ruben Avxhiu Nensi Dojaka, një stiliste shqiptare 28-vjeçare është fituese e Çmimit “2021 LVMH” për talentet e reja. Ky... »

Aktori i njohur turk vallëzon me flamurin shqiptar

Burak Yoruk është një nga aktorët më të kërkuar në Turqi. Ai ka luajtur në disa seriale të njohura televizive,... »

Dua Lipa bën shenjën e shqiponjës në Kalanë e Krujës

Prej disa ditësh në Shqipëri ndodhet artistja e njohur me famë botërore Dua Lipa. Ajo mbetet një yll botëror, dhe... »

Ermal Meta do të mbajë në Shqipëri koncertin e tij të parë pas pandemisë

Tiranë, 25 qershor 2021 – Këngëtari shqiptar me famë ndërkombëtare në Itali, Ermal Meta, ka zgjedhur që koncertin e tij... »

Anxhela Peristeri në finale e “Eurovisionit”, pret mbështetjen e të gjithë shqiptarëve

Prishtinë, 22 maj 2021 – Në Rotterdam të Holandës të shtunën në mbrëmje mbahet nata finale e festivalit “Eurovision”. Në... »

Dy këngëtarë shqiptarë në mbrëmjen finale të “Eurovisionit”

Dy këngëtarë shqiptarë janë kualifikuar për mbrëmjen finale të festivalit të këngës “Eurovision”. Këngëtarja shqiptare Anxhela Peristeri e përfaqëson Shqipërinë,... »

Dua Lipa fiton dy çmime “Brit Awards”

Londër, 12 maj 2021 – Artistja shqiptare Dua Lipa është shpallur fituese e dy çmimeve “Brit Awards”. Ajo e ka... »

Taylor Swift nderohet me çmimin “Global Icon”

Londër, 10 maj 2021 – Të marën, më 11 maj, në Londër do të zhvillohet ceremonia e ndarjes së çmimeve... »

Rita Ora mrekullohet me muralin e saj në Ferizaj

Këngëtarja kosovare me famë botërore, Rita Ora, e ka shpërndarë në Instastory fotografinë e një ndërtese në Ferizaj, ku është... »

DMX, artisti i njohur muzikës rap, i bashkohet valles në dasmën shqiptare (VIDEO)

DMX, një këngëtar i muzikës rap, i njohur për muzikën, aktrimin në filma si dhe për Vdiq sot në moshën... »

Pamje mahnitëse të Shqipërisë në videon e re të Shkurte Fejzës

Shkurte Fejza ka publikuar projektin e saj më të ri muzikor. Bilbili i këngës shqipe vazhdon të jetë shumë aktive... »

Dua Lipa fiton çmimin Grammy për Albumin Më Të Mirë, në muzikën pop

Artistja e njohur shqiptare, Dua Lipa, është padyshim njëra ndër më të suksesshmet tashmë. Gjatë mbrëmjes së djeshme (e e... »

Lista e plotë e fituesve në “Golden Globes 2021″

Drama “Nomadland” dhe komedia “Borat Subcendent Moviefilm” fituan çmimet e nderit në Golden Globes të dielën në një ceremoni kryesisht... »

Një Eurovizion për inat të Putinit – fiton këngëtarja trans nga Austria

Fishkëllehet Rusia, duartrokitet Ukraina dhe vërshojnë mesazhet në mbështetje të tolerancës dhe lirisë Festivali Eurovizionit është më shumë politikë se... »