KULTURË - ILLYRIA KULTURË - ILLYRIA

Në Shkup kujtohet gazetari e publicisti Qani Mehmedi

Shkup, 17 mars 2023 – Me një pjesë nga simfonia IX e Bethovenit – “Oda e gëzimit” (Hymni i Evropës),... »

Zejnullah Rrahmanit i jepet çmimi për vepër jetësore në letërsi

Prishtinë, 15 mars 2023 – Në Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit të Kosovës u bë dorëzimi i çmimit kombëtar... »

Edukata bilinguale: Si rriten fëmijët mes dy ose më shumë gjuhëve?

Gjithnjë e më shumë fëmijë i mësojnë dy ose më shumë gjuhë njëkohësisht. Si funksionon edukimi shumëgjuhësh? Pse ai nuk... »

Në pritje të ceremonisë së ndarjes së Çmimeve Oscar

Të dielën mbahet ceremonia e ndarjes së çmimeve Oscar për filmat më të mirë të Hollivudit. Siç njofton korrespondenti i... »

Tropoja përcjell për herë të fundit poetin e saj të dashur, Hamit Aliaj- Mjeshtër i Madh

 Me 8 mars 2023, me nderime të larta shtetërore, qytetare e familjare, poeti i shquar Hamit Aliaj- Mjeshtër i... »

Na ishte dikur… “Turizmi i  Skelës”

    Dihet se simbolet vendore me ngarkesë historike të një qyteti caktohen me vendime të pushtetit qëndror ose lokal, ato... »

(Poezi nga Gena Morina Bajrami)

PRISHTINË   Prishtinë Sonte nuk kemi gjumë As ti, as unë Gjumin e ëmbël na e rrëmbyen lugetërit qëmoti Të... »

Shqipëri: Edhe një libër për vuajtjet e grave në komunizëm

Tiranë, 26 shkurt 2023 – 83 vjeçarja Fatbardha Saraçi-Mulleti u nderua dy ditë më parë në konkursin kombëtar “At Zef... »

NË KONTINENTIN TJETËR, POEZIA E VISAR ZHITIT NË KINË

TRE PYETJE… Nga Andreas DUSHI Është botuar në Kinë poezia e shkrimtarit tonë Visar Zhiti, një përmbledhje e gjerë, e... »

“Biri i Fotografit”, një libër për Holokaustin dhe mikpritjen shqiptare

Uashington, 22 shkurt 2023 – Botimi në gjuhën angleze i librit “Biri i Fotografit” solli sërish në kujtesë historinë e... »

Berlinale 2023: Steven Spielberg nderohet me Ariun e Artë

Berlin, 22 shkurt 2023 – Berlinale është rikthyer në format të plotë. Pas dy vjet kufizimesh pandemie Potsdamer Platz sërish... »

New York: Ekspozita “15 shkrepje për 15 vjet shtet” nga artisti dhe fotografi Arben Llapashtica

Nga Beqir SINA –  Video link: https://youtu.be/1vfwmbVa2LM NEW YORK Një ekspozitë e titulluar “15 shkrepje për 15 vjet shtet”, kushtuar... »

Projekti më i dëshiruar i komunitetit, VENDI IM (Edicioni i 5-të)

…as imazhet e shkrepura, nuk arrijn’ ta pasqyrojn’ atmosferën elektrizuese qe përjetuan performuesit dhe audienca, me datë 17 Shkurt në... »

JULIA GJIKA: CIKËL POETIK KUSHTUAR KOSOVËS

GEZIMI I FITORES Mezi e pe ditën, mezi e ndave nga nata e gjatë, mezi erdhi fitorja. S’ ishin pak... »

Shteti i dytë shqiptar në Ballkan do ta ndryshojë rrënjësisht dhe për mirë gjithë kombin shqiptar

Intervistë e shkrimtarit Ismail Kadare dhënë botuesit të gazetës “Illyria”, Vehbi Bajrami, ditën e shpalljes së pavarësisë në Kosovë, në... »

Fryma e Bjeshkëve të Kosovës në Filarmoninë e Berlinit

Nëse ka një gjë që jo vetëm shqiptarëve u mungon më së shumti në Berlin janë malet, fryma magjike që... »

Për ty, dashuria ime

    Jacques Prevert   Shkova në tregun e shpezëve Dhe bleva shpezë Për ty Dashuria ime.   Shkova në... »

Sorokin: Të gjithë ne rusët jemi fajtorë, jo vetëm Putini e ekipi i tij

Vladimir Sorokin është një nga autorët më të famshëm rusë të 50 vjetëve të fundit, një postmodernist, veprat e të... »

Nga Dante Aligieri dhe piktori i famshëm italian Mariotto Albertinelli tek djali i Drenicës përndjekur nga genocidi serb

Histori suksesi nga më interesantet Nga Keze Kozeta Zylo Artistët e Rilindjes dhe të famshmit si pronari i parë Albertinelli,... »

Një urim ndryshe për Kadarenë

DY FJALË HYRËSE Më 28 janar 2023 është 87-vjetori i shkrimtarit tonë të madh, Ismail Kadare. Është kënaqësi dhe detyrim... »

Takimi me trombistin Lekë Negri në New York

Denion Ndrenika NEW YORK Ka qenë diku viti 1995 kur një djalosh i ri dhe unë përshëndeteshim rrugëve të Tiranës.... »

DJ Fati: DJ i preferuar i shqiptarëve në New York

(Botuar fillimisht në anglisht nga revista “Imprint” – Origjinalin mund ta lexoni këtu: https://imprintent.org/dj-fati-new-yorks-niche-albanian-dj/) Fatmir Doda, i njohur gjerësisht me... »

“Everything Everywhere All at Once”, me më së shumti nominime për Oskar

Los Anxhelos, 24 janar 2023 – Të martën në mëngjes u shpallën kandidatët për çmimin prestigjioz Oskar, përpara ceremonisë së... »

Francis Ford Coppola nuk foli shqip

Ruben Avxhiu Një lajm që po qarkullon për shkak të një interviste që regjizori i shquar i triptikut “Godfather” ka... »

BURRI ME KARAKTER TË FORTË

Tregim nga Luan Çipi               Maliq Riza Hajron, ta shihje edhe në moshë të madhe, të linte mbresë: me atë... »

Cilat janë gjuhët më të përdorura në SHBA, pas anglishtes?

Në Shtetet e Bashkuara, numri i njerëzve që flasin një gjuhë tjetër në familje, përveç anglishtes, u trefishua mes viteve... »

13-vjeçari Andi Ismaili – kampion bote në vallëzimin modern

“Kur vallëzoj ndihem i lirë, jam vetvetja”, kështu e nis rrëfimin për Radion Evropa e Lirë, kampioni i botës në... »

Murali “Perceptimi 2,0” në Tiranë – ndër 100 më të mirët në botë për 2022

Një prej muraleve të Tiranës është përzgjedhur ndër 100 muralet më të mira në botë për vitin 2022 dhe është... »

50 vjet të librit poetik “Njeriu vdes i ri” të Sabri Hamitit

Muhamet HAMITI Sabri Hamiti ka botuar librin e vet të parë poetik para 50 vjetësh. Libri “Njeriu vdes i ri”... »

Barbara

Jacques Prevert A të kujtohet Barbara Atë ditë mbi Brest binte shi pandërprerë E ti ecje e qeshur E shndritur,... »