“Der Standard”: “Me sa duket, Borrellit po ia shkruan Beogradi postimet në Twitter”

Vjenë, 15 tetor 2021 – Gazeta autoritative austriake “Der Standard”, në një koment për zhvillimet e fundit në Kosovë, ka shkruar edhe për aksionin e Policisë së Kosovës kundër kontrabandës së mallrave.

Gazeta e kritikon reagimin e Përfaqësuesit të Lartë të Bashkimit Evropian për Punë të Jashtme dhe Politika të Sigurisë, Josep Borrell, i cili e cilësoi operacionin si të njëanshëm.

“Der Standard” shpreh habinë që Borrell, në vend se të refuzojë përpjekjet e Serbisë për destabilizimin e Kosovës po e përkeqëson më shumë atë. Ajo shkruan se postimet e Borrellit në Tëitter duket sikur diktohen nga Beogradi.

“Përballë këtyre përpjekjeve të koordinuara për destabilizim, BE nuk reagon me refuzim të qartë, por po e përkeqëson situatën edhe më keq. Përfaqësuesi i Jashtëm i BE -së Josep Borrell, nuk e mbështeti sundimin e ligjit në Kosovë, por kritikoi policinë kosovare për gjoja “masa të pakoordinuara”. Me sa duket postimet e tij në Twitter po ia dikton Beogradi dhe ai po beson se është kompetent për mbrojtjen e kriminelëve. (Adelheid Wölfl, 15 tetor 2021)”.

“Incidentet e dhunshme në veri të Kosovës duhet të ndalen menjëherë. Veprimet e njëanshme dhe pakoordinuara që rrezikojnë stabilitetin janë të papranueshme”, ka shkruar Borrell në Twitter, pas aksionit policor të 13 tetorit.

Kjo deklaratë e shefit të diplomacisë evropiane hasi në reagime të ashpra, jo vetëm në Kosovë. Në shumicën e reagimeve u shpreh habi se si Borrell reagon ndaj përpjekjeve për sundimin e ligjit në Kosovë, në vend se t’i mbështesë ato.

Të mërkurën, më 13 tetor, Policia e Kosovës ndërmori një aksion kundër kontrabandës memallra në rajonin e Prishtinës, Pejës, Mitrovicës Jugore dhe Mitrovicës Veriore. Ky aksion u kundërshtua ashpër nga një grup serbësh në Mitrovicën Veriore dhe në Zveçan, të cilët u përleshën me policinë dhe vendosën barrikada në rrugë.

Sipas Policisë sëKosovës, gjatë përleshjeve të protestuesve me policinë në Mitrovicën Veriore u lënduan dhjetë policë dhe dhjetë qytetarë. Pesë persona të dyshuar për kontrabandë me mallra janë arrestuar dhe janë dërguar në paraburgim, kurse dhjetë të tjerë janë shpallur në kërkim.

(r.m.)

Comment

*