Rama mbron Open Balkan në Kuvendin e Serbisë: S’mund të presim më BE-në!

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, deklaroi sot se Shqipëria, Serbia dhe Maqedonia e Veriut kanë vendosur për nismën “Ballkani i Hapur”, pasi nuk mund të presin më premtimet nga Bashkimi Evropian.

Në një fjalim online në një panel politik në konferencën “Open Balkans” në Kuvendin e Serbisë, Rama tha se ekonomitë e rajonit e kanë pritur prej kohësh këtë iniciativë dhe se kjo do të mundësojë një zhvillim më të shpejtë ekonomik të të treve përmes kufijve të hapur për mallrat, shërbimet, njerëzit dhe kapitalet.OraNews

Comment

*