Ja shtatë zyrtarët e rinj “të padëshiruar” nga SHBA

Sekretari i Shtetit, Antony Blinken ka publikuar një tjetër listë me shtatë persona që janë shpallur ‘non grata’ nga SHBA.

Ai ka zgjedhur pikërisht 9 dhjetorin, Ditën Ndërkombëtare Kundër Korrupsionit për të publikuar emrat e zyrtarëve në disa vende në Amerikën Qendrore, Afrikë dhe Evropë.

Ata janë një ish-prokuror kolumbian, një ish drejtor në Guatemalë, një këshilltar për sigurinë kombëtare në  Nikaragua,një shefe aktuale në kabinetit qeveritar në  El Salvador.

Ndëshkimi amerikan ka përfshirë edhe zëvendës Ministrin e  Drejtësisë dhe Drejtori i Byrosë së Burgjeve në El Salvador, bashkë me ish-kreun e drejtorisë së  komunikimeve për Presidentin e Angolës.

 Martha Carolina Recinos de Bernal në El Salvador

Martha Carolina Recinos De Bernal shefe aktuale e kabinetit në El Salvador, ishte në krye të një skeme korrupsioni  që përfshinte një shumë miliona dollarëshe në ndërtimin e një spitali, blerje të dyshimta të lidhura me pandeminë, duke përfshirë miliona dollarë maska ​​​​kirurgjikale dhe miliona të tjera në veshje spitalore nga kompani që nuk kishin lidhje me kujdesin shëndetësor ose industritë prodhuese.

Në kuadër të këtij aksioni janë caktuar edhe bashkëshorti i saj Efren Arnoldo Bernal Chevez dhe djali i saj Alfredo Bernal Recinos.

Manuel Victor Martinez Olivet në Guatemala

Manuel Victor Martinez Olivet, ish-Drejtor i Zonës Shëndetësore Santa Rosa në Guatemalë u akuzua për përfshirje në mashtrim dhe abuzim gjatë mandatit të tij si Drejtor i Zonës Shëndetësore Santa Rosa brenda Ministrisë së Shëndetit Publik të Guatemalës. Autoritetet e Guatemalës fillimisht filluan hetimet e tyre mbi aktivitetet e Martinezit pas raportimeve të shtypit që pretendonin se Martinez favorizonte kompani të lidhura me familjen e tij dhe u jepte atyre kontrata drejtpërdrejt pa kaluar në procesin e tenderit publik, duke anashkaluar procesin e rregullt të prokurimit.

‘Non grata’ janë shpallur edhe bashkëshortja e Olivet, Yohanna Massiel Duarte Aguliar dhe fëmija i mitur.

Princi Yormie Johnson në Liberi

Princi Yormie Johnson ( Johnson ) është një ish-komandant lufte dhe anëtar aktual i Senatit Liberian. Ai është ish-kryetar i Komisionit të Senatit për Sigurinë Kombëtare, Mbrojtjen, Inteligjencën dhe Çështjet e Veteranëve. Në vitin 1990, ai ishte përgjegjës për vrasjen e ish-presidentit të Liberisë, Samuel Doe dhe Johnson përmendet në Raportin e së Vërtetës dhe Pajtimit të Liberisë se ka kryer mizori gjatë luftës së parë civile të vendit. Ai është përfshirë në miliona dollarë ryshfet. Non grata janë shpallur edhe bashkëshortja e tij, Ameria Bovidee Johnson dhe fëmija, Blessing Johnson.

Andriy Portnov në Ukraninë

Andriy Portnov ( Portnov ), ish Zëvendës Shefi i Administratës Presidenciale të Ukrainës u jepte rryshfet institucioneve gjyqësor dhe ligjzbatues të Ukrainës.

Portnov u akuzua në mënyrë të besueshme për përdorimin e ndikimit të tij për të blerë akses dhe vendime në gjykatat e Ukrainës dhe për minimin e përpjekjeve për reforma. Që nga viti 2019, Portnov ndërmori hapa për të kontrolluar gjyqësorin ukrainas, për të ndikuar në legjislacionin e lidhur, u përpoq të vendoste zyrtarë besnikë në pozita të larta gjyqësore dhe të blinte vendime gjyqësore.

Leopoldino Fragoso do Nascimento dhe Manuel Helder Vieira Dias në Angola

Leopoldo Fragoso do Nascimento, “Dino”, ish-kreu i komunikimeve për Presidentin e Angolës dhe Manuel Helder Vieira Dias, “Kopelipa”, ish-gjenerali angolan, për përfshirjen e tyre në korrupsion të konsiderueshëm nëpërmjet përvetësimit dhe shpërdorimit të miliarda dollarëve në fondet shtetërore për përfitim personal. Si pjesë e këtij aksioni, janë caktuar edhe bashkëshortja e Nascimentos, Amelia Maria Coelho da Cruz Nascimento, dhe bashkëshortja e Dias, Luisa de Fatima Giovetty dhe fëmijët Lidiane Rafaela Giovetty dhe Carlos de Ancieto G Vieira Dias Junior. Nascimento, Manuelo Dias dhe Luisa Dias u caktuan gjithashtu nga Departamenti i Thesarit nën Global Magnitsky për rolin e tyre në korrupsion.

Osiris Luna Meza në El Salvador

Osiris Luna Meza, Zëvendës Ministër i Drejtësisë dhe Drejtori i Byrosë së Burgjeve për përfshirje në korrupsion të konsiderueshëm duke shpërdoruar fondet publike dhe duke ndërhyrë në proceset publike për përfitime personale.

Kujtojmë se personi i fundit  të cilit publikisht sekretari Blinken i ndaloi hyrjen në USA ishte ish presidenti dhe kryeministri shqiptar, Sali Berisha.

 Sekretari amerikan i shtetit, Antony Blinken ka vënë theksin në luftën e ashpër me korrupsionin.

Duke bashkëpunuar, sipas tij, të gjithë aktorët e korruptuar në të gjithë botën do të ndëshkohen me transparencë dhe do japin llogari.

Objektiva të tjera të SHBA-ve janë rishikimi dhe rivlerësimi i kritereve për ndihmën e qeverive, duke përfshirë transparencën dhe llogaridhënien, por edhe zgjerimi i asistencës së SHBA-së me fokus anti-korrupsion dhe monitorimi i efikasitetit të kësaj ndihme.

Strategjia organizon përpjekjet e Qeverisë së SHBA për të luftuar korrupsionin nën pesë shtylla që përforcojnë njëra-tjetrën:

Modernizimi, koordinimi dhe dhënia e burimeve të përpjekjeve të Qeverisë së SHBA për të luftuar korrupsionin: Ndërsa Shtetet e Bashkuara kanë qenë prej kohësh një lider në luftën globale kundër korrupsionit, trajtimi i kërcënimit si një imperativ i sigurisë kombëtare kërkon një qasje të përditësuar. Kjo do të përfshijë:

Kuptim dhe reagim më të mirë ndaj dimensioneve transnacionale të korrupsionit, duke përfshirë si prioritet e mbledhjes dhe analizës së inteligjencës mbi aktorët e korruptuar dhe rrjetet e tyre.

Ngritja e punës kundër korrupsionit si një prioritet ndër-sektorial në departamentet dhe agjencitë kyçe në të gjithë qeverinë federale, duke përfshirë organet koordinuese në Departamentin e Shtetit, Thesarit dhe Tregtisë, dhe Agjencinë e SHBA për Zhvillim Ndërkombëtar (USAID).

Rritja e burimeve të zbatimit të ligjit dhe forcimi i shkëmbimit të informacionit midis komunitetit të inteligjencës dhe zbatimit të ligjit.

Kjo strategji vjen menjëherë pas urdhrit ekzekutiv të presidentit Biden për të futur në listën e zezë të gjithë zyrtarët që cenojnë stabilitetin në botë.

Sekretari amerikan i shtetit, Antony Blinken është shprehur se SHBA-të po punojnë për të zgjeruar hartën dhe kriteret e vendosjes së sanksioneve ndaj individëve dhe organizatave që përfshihen në korrupsion dhe krim të organizuar.

Duke shpallur luftën kundër korrupsionit si një prioritet i sigurisë kombëtare të Shteteve të Bashkuara, administrata Biden duket se është përgatitur të mbajë ndaj individëve, që beson se përfshihen në akte madhore korrupsioni dhe që minojnë shtetin ligjor, të njëjtin qëndrim si ndaj atyre që kanë rrezikuar paqen në botë.

Sekretari amerikan i shtetit, duke iu referuar urdhrit të fundit të presidentit amerikan Joe Biden ka theksuar se SHBA-të po mundohen të zgjerojnë hartën e sanksioneve në Ballkanin Perëndimor, ku krahas atyre që rrezikojnë paqen, tani edhe ndaj individëve që destabilizojnë rajonin, duke minuar institucionet demokratike dhe shtetin ligjor ose që shkelin të drejtat e njeriut.

Sipas tij, për të goditur edhe më mirë rrjetet e korrupsionit në Ballkanin Perëndimor, urdhri ekzekutiv tani përfshin edhe Shqipërinë.

Si pjesë të kësaj strategjie, Sekretari i Departamentit Amerikan të Shtetit, Antony Blinken shpalli ish-kryeministrin shqiptar Sali Berisha dhe familjen e tij si persona “non grata”, duke deklaruar përmes një postimi në Tëitter se ky vendim u mor nga Uashingtoni zyrtar “për akte korruptive që cenojnë demokracinë në Shqipëri”.

Ai theksoi se Departamenti Amerikan i Shtetit do të vazhdojë të përdorë autoritete si këto për të promovuar llogaridhënien e personave të korruptuar në rajon dhe globalisht.

Deklarata e plotë: 

Korrupsioni është një kancer brenda trupit të shoqërive – një sëmundje që ushqehet me besimin e publikut dhe aftësinë e qeverive për të ofruar për qytetarët e tyre. Efektet e dëmshme të korrupsionit ndikojnë pothuajse në të gjitha aspektet e shoqërisë. Ajo përkeqëson pabarazinë dhe polarizimin social, politik dhe ekonomik; pengon aftësinë e shteteve për t’iu përgjigjur krizave të shëndetit publik ose për të ofruar arsim cilësor; degradon mjedisin e biznesit dhe mundësitë ekonomike; nxit konfliktin; dhe minon besimin në qeveri. Ata që abuzojnë me pozitat e pushtetit për përfitime private vjedhin jo vetëm pasurinë materiale, por dinjitetin dhe mirëqenien njerëzore.

Duke njohur aftësinë e korrupsionit për të gërryer demokracinë, më 3 qershor 2021, Presidenti Biden vendosi luftën kundër korrupsionit si një interes thelbësor të sigurisë kombëtare të SHBA. Prandaj, ai drejtoi ekipin e tij të sigurisë kombëtare që të drejtonte krijimin e një strategjie gjithëpërfshirëse që, kur të zbatohej, do të përmirësonte aftësinë e qeverisë së SHBA për të parandaluar korrupsionin, për të luftuar në mënyrë më efektive financimin e paligjshëm, për t’i mbajtur më mirë përgjegjës aktorët e korruptuar dhe për të forcuar kapacitetin e aktivistëve. gazetarë investigativë dhe të tjerë në vijën e parë të ekspozimit të akteve korruptive.

Sot, në përputhje me udhëzimet e Presidentit, administrata Biden-Harris po publikon Strategjinë e parë të Shteteve të Bashkuara Kundër Korrupsionit. Strategjia përshkruan një qasje të gjithë qeverisë për ngritjen e luftës kundër korrupsionit. Ajo vë theks të veçantë në kuptimin më të mirë dhe përgjigjen ndaj dimensioneve transnacionale të kërcënimit, duke përfshirë marrjen e hapave shtesë për të reduktuar aftësinë e aktorëve të korruptuar për të përdorur sistemet financiare të SHBA dhe ndërkombëtare për të fshehur pasuritë dhe për të pastruar të ardhurat e akteve korruptive.

Për të udhëhequr zbatimin, Strategjia organizon përpjekjet e Qeverisë së SHBA për të luftuar korrupsionin nën pesë shtylla që përforcojnë njëra-tjetrën:

1 -Modernizimi, koordinimi dhe dhënia e burimeve të përpjekjeve të qeverisë amerikane për të luftuar korrupsionin:

Ndërsa Shtetet e Bashkuara kanë qenë prej kohësh lider në luftën globale kundër korrupsionit, trajtimi i kërcënimit si një imperativ i sigurisë kombëtare kërkon një qasje të përditësuar. Kjo do të përfshijë:

Kuptimi dhe reagimi më i mirë ndaj dimensioneve transnacionale të korrupsionit, duke përfshirë prioritizimin e mbledhjes dhe analizës së inteligjencës mbi aktorët e korruptuar dhe rrjetet e tyre.

Ngritja e punës kundër korrupsionit si një prioritet ndërsektorial në departamentet dhe agjencitë kryesore në të gjithë qeverinë federale, duke përfshirë organet koordinuese në Departamentin e Shtetit, Thesarit dhe Tregtisë, dhe Agjencinë e SHBA për Zhvillim Ndërkombëtar (USAID).

Rritja e burimeve të zbatimit të ligjit dhe forcimi i shkëmbimit të informacionit midis komunitetit të inteligjencës dhe zbatimit të ligjit.

2- Frenimi i financave të paligjshme: Aktorët e korruptuar dhe lehtësuesit e tyre mbështeten në dobësitë në Shtetet e Bashkuara dhe sistemet financiare ndërkombëtare për të errësuar pronësinë e aseteve dhe për të pastruar të ardhurat e aktiviteteve të tyre të paligjshme. Si ekonomia më e madhe në botë, Shtetet e Bashkuara mbajnë përgjegjësi për të adresuar boshllëqet në sistemin tonë rregullator dhe për të punuar me aleatët dhe partnerët tanë për të bërë të njëjtën gjë. Kjo nënkupton adresimin e mangësive.

3- Mbajtja përgjegjëse e aktorëve të korruptuar: Ndërsa qeveria e SHBA-së mbulon boshllëqet rregullatore dhe punon me partnerët dhe aleatët për të bërë të njëjtën gjë, ne gjithashtu do të mbajmë përgjegjës ata që zgjedhin të përfshihen në korrupsion

4- Ruajtja dhe forcimi i arkitekturës shumëpalëshe kundër korrupsionit: Qeveria e SHBA-së është e përkushtuar të forcojë arkitekturën ndërkombëtare kundër korrupsionit, e cila përfshin nisma, angazhime dhe standarde shumëpalëshe që i shtyjnë vendet të bëjnë përmirësime reale në luftën kundër korrupsionit. Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të ruajnë dhe forcojnë këtë arkitekturë jetike

5- Përmirësimi i angazhimit diplomatik dhe shfrytëzimi i burimeve të ndihmës së huaj për të arritur qëllimet e politikës kundër korrupsionit: Angazhimi diplomatik dhe ndihma e huaj, duke përfshirë ndihmën e sigurisë, janë jetike për përpjekjet e Shteteve të Bashkuara për të luftuar korrupsionin. Të marra së bashku, këto përpjekje mund të forcojnë kapacitetin dhe vullnetin e qeverive partnere për të luftuar korrupsionin dhe për të mbështetur shoqërinë civile dhe të tjerët të përfshirë në avokim dhe veprim. Për të mbrojtur dollarët e ndihmës nga mbështetja e padashur e aktorëve të korruptuar, Shtetet e Bashkuara do të përmirësojnë proceset e menaxhimit të rrezikut dhe do të kuptojnë më mirë dinamikat lokale politike, ekonomike dhe sociale.

https://www.whitehouse.gov/briefing-room/statements-releases/2021/12/06/fact-sheet-u-s-strategy-on-countering-corruption/

Top Channel