Kosnett e Kurti biseduan për procesin e formimit të institucioneve të shtetit

Prishtinë, 29 mars 2021 – Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka pritur sot në takim ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, në Kosovë, Philip Kosnett.

Kabineti i z. Kurti njofton se nw takim wshtw biseduar për zhvillimet e fundit politike në Kosovë.

“Ambasadori Kosnett dhe kryeministri Kurti diskutuan edhe për zhvillimet rreth përmbylljes së konsolidimit të institucioneve shtetërore, bazuar në vullnetin e qartë qytetar të zgjedhjeve të 14 shkurtit”, thuhet nw njoftim.

Ambasadori Kosnett e ka uruar kryeministrin Kurtin për marrjen e detyrës dhe ka shprehur kënaqësinë për arritjen e 24 mijë vaksinave kundër Covid-19 në Kosovë.

Ndwrkaq Kryeministri Kurti e ka falënderuar ambasadorin për vizitën dhe për rolin e SHBA-së në sigurimin e kontingjentit të pare tw vaksinave kundwr koronavirusit.

“Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë dhe mbesin partner i pazëvendësueshëm për Republikën e Kosovës dhe popullin e saj, përballë sfidave me të cilat ballafaqohet”, citohet tw ketw thwnw Kurti gjatw takimit me ambasadorin Kosnett.

Ambasadori i SHBA-së në Kosovë është takuar sot edhe me ushtruesin e detyrës së Presidentit të Kosovës, Glauk Konjufca, për të biseduar pikërisht për procesin e rrumbullakësimit të procesit të krijimit të institucioneve të reja shtetërore.

(r.m.)