Lajçak: Jemi afër një marrëveshjeje mes Kosovës e Serbisë për disa çështje

Bruksel, 23 shkurt 2022 – Përfaqësuesi special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak ka thënë se Kosova e Serbia janë afër arritjes së një marrëveshjeje për disa tema.

Megjithatë, ai është shprehur i rezervuar për shkak se, siç është shprehur, “shpesh, hapi i fundit është më i vështiri”.

“Pas 11 orë bisedimesh të vështira dje, jemi afër të arrijmë marrëveshje për disa dokumente. Por, siç ndodh shpesh, hapi i fundit është më i vështiri. Puna vazhdon”, ka shkruar Lajçak në Twitter.

Lajçak u takua të martën ndaras me kryenegociatorin e Kosovës, Besnik Bislimi dhe me atë të Serbisë, Petar Petkoviq. Por, as të martën nuk pati takim trepalësh, siç ka ndodhur zakonisht gjatë procesit të dialogut. Petkoviq e akuzoi Bislimin për dështimin e planit për takimtë përbashkët me Lajçakun.

Zyra e Kryeministrit të Kosovës njofton se në takimet dypalëshe të Bislimit me Lajçakun është diskutuar për ndriçimin e fatit të personave të zhdukur me forcë gjatë luftës në Kosovë, për çështjen e energjisë dhe për çështjen e targave të automjeteve.

Sipas njoftimit, në bisedimet për çështje të anergjisë “kanë shënuar progres, megjithatë mbeten ende detaje për t’u trajtuar”, ndërsa sa i përket çështjes së targave të automjeteve ka filluar procesi i finalizimit të marrëveshjes.

“Grupet teknike kanë filluar të finalizojnë propozimet e tyre përfundimtare. Takimet e grupeve teknike do të vazhdojnë deri në përzgjedhjen përfundimtare të opsioneve, sipas standardeve dhe praktikave të Bashkimit Evropian”,  thuhet në njoftimin e Zyrës së Kryeministrit të Kosovës.

(r.m.)