Lista e plotë e fituesve në “Golden Globes 2021″

Drama “Nomadland” dhe komedia “Borat Subcendent Moviefilm” fituan çmimet e nderit në Golden Globes të dielën në një ceremoni kryesisht virtuale.

“Nomadland”, një dramë prekëse për banorët e furgonëve në Amerikën e goditur nga recesioni nga “Searchlight Pictures”, gjithashtu mori çmimin e regjisorit më të mirë për Chloe Zhao të lindur në Kinë. Kjo e bëri Zhao gruan e dytë që fitoi në Globes në atë kategori, dhe gruan e parë me origjinë aziatike që fiton.

Vëmendjen e rrëmbeu seriali “The Crown”, duke u emëruar drama më e mirë televizive, një nga katër çmimet në total, përfshirë aktoren më të mirë për Emma Corrin, e cila luajti Dianën e re duke luftuar për t’iu përshtatur jetës në familjen mbretërore. “Mbi të gjitha, shumë faleminderit Diana”, tha Corrin, e befasuar kur pranoi çmimin e saj përmes një videoje. “Ju më keni mësuar dhembshuri dhe ndjeshmëri përtej çdo mase që unë mund ta imagjinoj”.

Josh O’Connor, i cili luajti Princin Charles, fitoi aktorin më të mirë të dramës dhe Gillian Anderson u emërua aktorja më e mirë dytësore për rolin e kryeministres Margaret Thatcher.

Filmi më i mirë dramë

“The Father” (Sony Pictures Classics)

“Mank” (Netflix)

“Nomadland” (Searchlight Pictures) (FITUES)

“Promising Young Woman” (Focus Features)

“The Trial of the Chicago 7” (Netflix)

Aktorja më e mirë në një film – dramë

Viola Davis (“Ma Rainey’s Black Bottom”)

Andra Day (“The United States vs. Billie Holiday”) (FITUES)

Vanessa Kirby (“Pieces of a Woman”)

Frances McDormand (“Nomadland”)

Carey Mulligan (“Promising Young Woman”)

Aktori më i mirë në një film dramë

Riz Ahmed (“Sound of Metal”)

Chadwick Boseman (“Ma Rainey’s Black Bottom”) (FITUES)

Anthony Hopkins (“The Father”)

Gary Oldman (“Mank”)

Tahar Rahim (“The Mauritanian”)

Aktori më i mirë në një film – muzikal ose komedi

Sacha Baron Cohen (“Borat Subsequent Moviefilm”) (FITUES)

James Corden (“The Prom”)

Lin-Manuel Miranda (“Hamilton”)

Dev Patel (“The Personal History of David Copperfield”)

Andy Samberg (“Palm Springs”)

Filmi më i mirë – muzikal ose komedi

“Borat Subsequent Moviefilm” (Amazon Studios) (FITUES)

“Hamilton” (Walt Disney Pictures)

“Music” (Vertical Entertainment)

“Palm Springs” (Neon)

“The Prom” (Netflix)

Regjisori/ja më i/e mirë – film

Emerald Fennell, “Promising Young Woman”

David Fincher, “Mank”

Regina King, “One Night in Miami”

Aaron Sorkin, “The Trial of the Chicago 7”

Chloé Zhao, “Nomadland”

Miniseriali ose filmi më i mirë televiziv

“Normal People” (Hulu/BBC)

“The Queen’s Gambit” (Netflix) (FITUES)

“Small Axe” (Amazon Studios/BBC)

“The Undoing” (HBO)

“Unorthodox” (Netflix)

Aktorja më e mirë në një film televiziv

Cate Blanchett (“Mrs. America”)

Daisy Edgar-Jones (“Normal People”)

Shira Haas (“Unorthodox”)

Nicole Kidman (“The Undoing”)

Anya Taylor-Joy (“The Queen’s Gambit”) (FITUES)

Aktorja më e mirë në rol joprotagonist në një serial, miniserial ose film televiziv

Gillian Anderson (“The Crown”) (FITUES)

Helena Bonham Carter (“The Crown”)

Julia Garner (“Ozark”)

Annie Murphy (“Schitt’s Creek”)

Cynthia Nixon (“Ratched”)

Aktorja më e mirë në një rol joprotagonist – film

Glenn Close (“Hillbilly Elegy”)

Olivia Colman (“The Father”)

Jodie Foster (“The Mauritanian”) (FITUES)

Amanda Seyfried (“Mank”)

Helena Zengel (“News of the World”)

Seriali më i mirë dramë

“The Crown” (Netflix) (FITUES)

“Lovecraft Country” (HBO Max)

“The Mandalorian” (Disney Plus)

“Ozark” (Netflix)

“Ratched” (Netflix)

Filmi më i mirë në gjuhë të huaj

Another Round” (Samuel Goldwyn Films)

“La Llorona” (Shudder)

“The Life Ahead” (Netflix)

“Minari” (A24) (FITUES)

“Two of Us” (Magnolia Pictures)

Aktori më i mirë në një serial televiziv dramë

Jason Bateman (“Ozark”)

Josh O’Connor (“The Crown”) (FITUES)

Bob Odenkirk (“Better Call Saul”)

Al Pacino (“Hunters”)

Matthew Rhys (“Perry Mason”

Aktorja më e mirë në një serial televiziv musical ose komedi

Maria Bakalova (“Borat Subsequent Moviefilm”)

Kate Hudson (“Music”)

Michelle Pfeiffer (“French Exit”)

Rosamund Pike (“I Care a Lot”) (FITUES)

Anya Taylor-Joy (“Emma”)

Seriali më i mirë, musical ose komedi

“Emily in Paris” (Netflix)

“The Flight Attendant” (HBO Max)

“The Great” (Hulu)

“Schitt’s Creek” (CBC) (FITUES)

“Ted Lasso” (Apple TV Plus)

Aktori më i mirë në një serial televiziv musical ose komedi

Don Cheadle (“Black Monday”)

Nicholas Hoult (“The Great”)

Eugene Levy (“Schitt’s Creek”)

Jason Sudeikis (“Ted Lasso”) (FITUES)

Ramy Youssef (“Ramy”)

Kompozimi më i mirë

Alexandre Desplat, “The Midnight Sky”

Ludwig Göransson, “Tenet”

James Newton Howard, “News of the World”

Trent Reznor and Atticus Ross, “Mank”

Trent Reznor, Atticus Ross and Jon Batiste, “Soul” (FITUES)

Kënga më e mirë në film

“Fight for You,” “Judas and the Black Messiah”

“Hear My Voice,” “The Trial of the Chicago 7”

“Io Sì (Seen),” “The Life Ahead” (FITUES)

“Speak Now,” “One Night in Miami”

“Tigress & Tweed,” “The United States vs. Billie Holiday”

Aktorja më e mirë në një serial televiziv dramë

Olivia Colman (“The Crown”)

Jodie Comer (“Killing Eve”)

Emma Corrin (“The Crown”) (FITUES)

Laura Linney (“Ozark”)

Sarah Paulson (“Ratched”)

Skenari më i mirë në një film

Emerald Fennell – “Promising Young Woman” (Focus Features)

Jack Fincher – “Mank” (Netflix)

Aaron Sorkin – “The Trial of the Chicago 7” (Netflix) (FITUES)

Florian Zeller, Christopher Hampton – “The Father” (Sony Pictures Classics)

Chloe Zhao – “Nomadland” (Searchlight Pictures)

Aktori më i mirë në një miniserial ose film televiziv

Bryan Cranston (“Your Honor”)

Jeff Daniels (“The Comey Rule”)

Hugh Grant (“The Undoing”)

Ethan Hawke (“The Good Lord Bird”)

Mark Ruffalo (“I Know This Much Is True”) (FITUES)

Filmi më i mirë i animuar

“The Croods: A New Age” (Universal Pictures)

“Onward” (Walt Disney Pictures)

“Over the Moon” (Netflix)

“Soul” (Walt Disney Pictures) (FITUES)

“Wolfwalkers” (Cartoon Saloon)

Aktorja më e mirë në një serial televiziv – muzikal ose komedi

Lily Collins (“Emily in Paris”)

Kaley Cuoco (“The Flight Attendant”)

Elle Fanning (“The Great”)

Jane Levy (“Zoey’s Extraordinary Playlist”)

Catherine O’Hara (“Schitt’s Creek”) (FITUES)

Aktori më i mirë në rol joprotagonist në një serial, miniserial ose film televiziv

John Boyega (“Small Axe”) (FITUES)

Brendan Gleeson (“The Comey Rule”)

Dan Levy (“Schitt’s Creek”)

Jim Parsons (“Hollywood”)

Donald Sutherland (“The Undoing”)

Aktori më i mirë në rol joprotagonist në një film

Sacha Baron Cohen (“The Trial of the Chicago 7”)

Daniel Kaluuya (“Judas and the Black Messiah”) (FITUES)

Jared Leto (“The Little Things”)

Bill Murray (“On the Rocks”)

Leslie Odom, Jr. (“One Night in Miami”)