“Lista e zezë” talibanët kërkojnë derë më derë ata që punuan me amerikanët, raporti: Mund të ketë ekzekutime masive

Talibanët kanë rritur kërkimin e tyre për njerëzit që punonin për forcat e NATO -s ose qeverinë e mëparshme afgane, paralajmëroi një dokument i OKB -së.

Thuhet se militantët kanë shkuar derë më derë për të gjetur objektiva dhe kërcënuan anëtarët e familjes së tyre.

Paralajmërimi që grupi po synonte “bashkëpunëtorët” erdhi në një dokument konfidencial nga Qendra Norvegjeze RHIPTO për Analizat Globale.

“Ekziston një numër i madh i individëve që aktualisht janë në shënjestër nga talibanët dhe kërcënimi është i qartë,” tha Christian Nellemann, i cili kryeson grupin që qëndron pas raportit, për BBC.

“Është me shkrim që, nëse ata nuk dorëzohen, talobanët do t’i arrestojnë dhe ndjekin penalisht, do të marrin në pyetje dhe ndëshkojnë anëtarët e familjes në emër të atyre individëve.”

Ai paralajmëroi se kushdo që ishte në “listën e zezë” të talibanëve ishte në rrezik të madh dhe se mund të kishte ekzekutime masive.

Fuqitë e huaja po vazhdojnë përpjekjet për të nxjerrë shtetasit e tyre nga Afganistani. Një zyrtar i NATO -s tha të premten se më shumë se 18,000 njerëz janë evakuuar në pesë ditët e fundit nga aeroporti i Kabulit.

Rreth 6,000 të tjerë, mes tyre ish -përkthyes për forcat e armatosura të huaja, janë në gatishmëri për t’u larguar.

“Qëllimi është të dyfishojmë përpjekjet për evakuim gjatë fundjavës,” tha zyrtari.

Jashtë aeroportit situata mbetet kaotike. Talibanët kanë bllokuar afganët që përpiqen të ikin, me një video që tregon një fëmijë duke iu dorëzuar një ushtari amerikan .

Talibanët pushtuan Kabulin të dielën, 15 gusht pasi kishin hyrë në të gjithë vendin ndërsa forcat e huaja u tërhoqën.

OraNews