Lista paraprake e deputetëve të Kuvendit të ri të Shqipërisë

Tiranë, 30 prill 2021 – Komisioni Qendror i Zgjedhjeve e ka publikuar listën paraprake të 140 deputetëve që e kanë fituar mandatin e deputetit në zgjedhjet embajtura tëdielën. 93 prej tyre janë burra, kurse 47 janë gra.

Partia Socialiste, e cika e ka fituar mandatin e tretë për qeverisje, do të ketë numër të njëjtë deputetësh me zgjedhjet e vitit 2017. Në 74 karriget e socialistëve në parlamentin e ri do të ulen 46 burra dhe 29 gra, ndërsa në 59 vendet e demokratëve do të ulen 42 burra dhe 17 gra.

Rama mes Durrësit e Vlorës

Kryesocailisti Edi Rama duhet të zgjedhë mes përfaqësimit të Durrësit ose të Vlorës, pavarësisht se gjatë fushatës elektorale ka deklararuar se ai do ta mbajë mandatin e deputetit në qarkun që do ta duan më shumë. Kjo do të jetë një zgjedhje personale e tij, por pëmes votave që i janë dhënë, Durrësi ka treguar që e vlerëson më shumë se Vlora.

Kryemadhi mes Fierit dhe Tiranës

Të njëtën dilemë do ta ketë edhe kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi, sepse asaj i janë  dhënë dy prej gjithsej 4 mandateve që i ka fituar kjo parti. Nësë do të heqë dorë nga përfaqësimi i Fierit, ajo zëvendësohet nga Kejdi Mehmetaj, por nëse do të zgjedhë t’ia lë dikujt tjetër mandatin e fituar në Tiranë, atëherë Komisioni Qendror i Zgjedhjeve do ta interpretojë Kodin Zgjedhor, pasi në lojë janë tre kandidatë: Petrit Vasili, Floida Kërpaçi dhe Përparim Spahiu.

Zëvendësimi i Tom Doshit

Ndryshe nga Rama dhe Kryemadhi, Tom Doshi ka dhënë dorëheqje nga 2 mandatet e deputetit, për t’u zëvendësuar në Tiranë nga kandidati i dytë me radhë, ndërsa në Shkodër nga kandidatja e tretë grua.

Të dielën e 25 prillit, përveç subjekteve zgjedhore, zgjedhësit kanë votuar edhe kandidatët e këtyre subjekteve. Lista e emrave të PS ka qënë më pak e preferuar.

Më të fituarit

Më të fituarit nga vota preferenciale ka rezultuar ish-ministri i brendshëm Famir Xhafaj. Edhepse ishte renditur i 23-ti, ai arriti të thyente listën e sigurt të Edi Ramës, duke larguar Fidel Yllin, madje edhe duke u bërë kandidati më i votuar në Qarkun e Tiranës.

Suprizë për socialistët dhe Tiranën është edhe Ornaldo Rakipi, i 30 në listen e PS-së. Ai e la pa vend deputeti Ervin Bushatin, kryetarin e PS-së për kryeqytetin.

Ndërkaq, nga demokratët herësi i partisë u kalua vetëm nga Luçiano Boçi. Në Elbasan ai e mundi Eugen Isain, i cili konsiderohet i besuar i kryetarit të PD-së, Lulzim Bashës.

Taulant Balla është deputeti më i votuar në rang vendi, ndërsa pas tij vjen Fatmir Xhafaj. Lulzim Basha ka arritur të marrë më shumë vota personale se sa Edi Rama, ndërsa gratë më të votuara në dy partitë kryesore janë Belinda Balluku dhe Grida Duma.

Humbësit

Zgjedhjet e 25 prillit kanë nxjerrë nga skena edhe figura të rëndësishme në subjektet e tyre politike. Nga partia Socialiste, Ilir Beqaj është i vetmi drejtues politik që nuk ka arritur të zgjidhet deputet, sikurse edhe Mimi Kodheli dhe Pandeli Majko, të cilët nuk siguruan votat e nevojshme.

Përveç emrave që humbën dhe atyre që fituan më 25 prill, më se 83 mijë qytetarë nuk do të përfaqësohen në parlament, pasi votat e tyre janë shpallur të pavlefshme. Ka ndodhur kjo për mungesë informacionit apo me qëllim mbetet të konstatohet nga institucionet kompetente.

Lista paraprake e deputetëve të Kuvendit të Shqipërisë, sipas qarqeve:

Berat:

NR       SUBJEKTI      KANDIDATI  

1          PD-AN            Tomor Alizoti 

2          PD-AN            Kasëm Mahmutaj      

3          PS                    Hatixhe Konomi        

4          PS                    Bardhyl Kollçaku       

5          PS                    Fadil    Nasufi

6          PS                    Nasip   Naço 

7          PS                    Blendi  Klosi  

Dibër:                                             

NR       SUBJEKTI      KANDIDATI  

8          PD-AN            Xhelal  Mziu  

9          PD-AN            Kreshnik Çollaku          

10        PD-AN            Dhurata  Tyli(Çupi)      

11        PS                    Lavdrim  Krrashi

12        PS                    Aurora Mara  

Durrës:

NR       SUBJEKTI        KANDIDATI

13        PD-AN              Edi Paloka

14        PD-AN              Agron  Duka 

15        PD-AN              Merita  Bakiu 

16        PD-AN              Oerd  Bylykbashi    

17        PD-AN              Ferdinant  Xhaferaj        

18        PD-AN              Andia Ulliri   

19        PS                      Milva   Ekonomi        

20        PS                      Alban   Xhelili 

21        PS                      Jurgis  Çyrbja

22        PS                      Klodiana Spahiu

23        PS                      Ilir Ndraxhi         

24        PS                      Rrahman Rraja 

25        PS                      Lefter Koka  

26        PS                      Edi  Rama

Elbasan:

NR       SUBJEKTI      KANDIDATI  

27        PD-AN            Gazment Bardhi        

28        PD-AN            Flutura Açka  

29        PD-AN            Lefter   Gështenja      

30        PD-AN            Dashnor Sula

31        PD-AN            Zheni Gjergji  

32        PD-AN            Luçiano Boçi 

33        PS                    Evis Kushi     

34        PS                    Klevis  Xhoxhi

35        PS                    Besion Ajazi  

36        PS                    Dasantila Tahiraj       

37        PS                    Saimir  Hasalla          

38        PS                    Florenc Spaho          

39        PS                    Luan Duzha   

40        PS                    Taulant Balla 

Gjirokastër: 

NR       SUBJEKTI      KANDIDATI  

41        PD-AN            Tritan  Shehu

42        PS                    Mirela Kumbaro (Furxhi)     

43        PS                    Laert  Duraj 

44        PS                    Bledar Çuçi                                                             

Korçë:

NR       SUBJEKTI      KANDIDATI  

45        PD-AN            Edmond Spaho

46        PD-AN            Sorina Koti    

47        PD-AN            Ervin Salianji

48        PD-AN            Bledjon Nallbati          

49        PD-AN            Seladin Jakupllari       

50        PS                    Enslemvera Zake  

51        PS                    Blerina Gjylameti       

52        PS                    Ilirian  Pendavinji    

53        PS                    Ilir Topi   

54        PS                    Olta Xhaçka          

55        PS                    Niko Peleshi          

Kukës:

NR       SUBJEKTI      KANDIDATI  

56       PD-AN             Flamur Hoxha

57        PD-AN            Isuf Çelaj  

58       PS                     Gerta Duraku    

Lezhë:

NR       SUBJEKTI      KANDIDATI  

59       PD-AN             Mark Marku  

60        PD-AN            Agron Gjekmarkaj    

61        PD-AN            Lindita  Metaliaj          

62       PD-AN             Kastriot Piroli 

63        PS                    Lindita  Nikolla

64        PS                    Eduard Ndreca         

65        PS                    Shpresa Marnoj        

Shkodër:

NR       SUBJEKTI      KANDIDATI  

66       PSD                  Tom Doshi 

67        PSD                 Gledis Çeliku

68        LSI                   Agron Çela   

69       PD-AN             Helidon Bushati         

70        PD-AN            Emilja  Koliqi 

71       PD-AN             Ramadan Likaj          

72        PD-AN            Greta   Bardeli

73        PD-AN            Zef Hila        

74       PS                     Edona  Bilali   

75       PS                     Paulin  Sterkaj

76       PS                     Benet   Beci    

Tiranë:

NR       SUBJEKTI      KANDIDATI  

77       PSD                Tom Doshi 

78        LSI                 Monika Kryemadhi    

79        LSI                 Erisa  Xhixho

80        PD-AN          Lulzim  Basha

81        PD-AN          Jorida  Tabaku          

82        PD-AN          Alfred  Rushaj

83        PD-AN          Albana Vokshi

84      PD-AN            Sali  Berisha          

85      PD-AN            Agron Shehaj

86      PD-AN            Fatmir  Mediu

87       PD-AN           Grida Duma

88      PD-AN            Shpëtim Idrizi

89     PD-AN             Belind  Këlliçi 

90      PD-AN            Vangjel Dule   

91     PD-AN             Mesila  Doda 

92     PD-AN             Dashamir Shehi 

93     PD-AN             Flamur Noka 

94      PD-AN            Orjola  Pampuri        

95      PS                    Luljeta  Bozo  

96      PS                    Najada Çomo

97      PS                    Ogerta Manastirliu     

98      PS                    Arben  Ahmetaj         

99      PS                    Ulsi Manja

100    PS                    Etilda Gjonaj

101     PS                   Arben Pëllumbi        

102      PS                  Elisa Spiropali        

103     PS                   Belinda Balluku          

104     PS                   Toni Gogu 

105     PS                   Etjen Xhafaj

106     PS                   Ermonela Valikaj

107    PS                    Xhemal  Qefalia          

108    PS                    Klotilda Bushka          

109    PS                    Alqi Bllako

110     PS                   Eduard Shalsi

111     PS                   Fatmir Xhafaj

112     PS                   Ornaldo Rakipi

Vlorë:

NR       SUBJEKTI      KANDIDATI  

113      PD-AN          Bujar Leskaj  

114      PD-AN          Ina Zhupa      

115      PD-AN          Fation  Veizaj

116      PD-AN          Arbi Agalliu    

117      PS                  Pranvera  Resulaj     

118      PS                  Anduel Tahiraj          

119      PS                  Vullnet Sinaj  

120      PS                  Anila Denaj    

121      PS                  Niko Kuri       

122      PS                  Ilir Metaj        

123      PS                  Damian Gjiknuri        

124      PS                  Edi Rama      

Fier:

NR       SUBJEKTI      KANDIDATI  

125      PD-AN             Enkeled Alibeaj

126      PD-AN             Eralda Bano (Tase)   

127      PD-AN             Saimir Korreshi         

128      PD-AN             Luan Baçi      

129      PD-AN             Nusret Abdulla

130      PD-AN             Ilda Dhori       

131      PS                     Erion Braçe

132      PS                     Petro Koçi

133      PS                     Lindita Buxheli

134      PS                     Baftjar Zeqaj

135      PS                     Antoneta Dhima        

136      PS                     Bujar Çela     

137      PS                     Ismet Beqiraj

138      PS                     Tatiana Piro

139     PS                      Gramoz Ruçi

140     LSI                     Monika Kryemadhi

(Ballkanweb.com)