Ndërroi jetë ish-kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kolë Berisha

Ish-kryeparlamentari i Kosovës, Kolë Berisha sot ka vdekur si pasojë e një sëmundje të rëndë. Kolë Berisha ishte Kryetar i Kuvendit të Kosovës nga marsi 2006 deri në 2007, gjithashtu ishte edhe nënkryetar i Lidhjes Demokratike të Kosovës.

 

Ai ishte gjithashtu edhe i burgosur politik, e ish anëtar i ekipit negociator për zgjidhjen e statusit të Kosovës.

Lajmin për vdekjen e tij e ka bërë të ditur djali i tij, Visar Berisha, përmes një shkrimi në rrjetin social “Facebook”.

 

Postimi i plotë i tij:

Sot heret ne mengjes na la Kolë shoqi!

Mas nje semundje te rande e kahemotshme, i mesuem mos m’u dorezu, sot baba pranoj burrnisht me iu dorezue Hyjit ne jeten e pasosun.

Ma shume se dhimte, kam nje ndjenje çlirimi per trupin e tij, qe ka vuajtur kaq shume ne heshtje e pervujtshem.

Per shkak te situates se rande epidemiologjike dhe masave qe prej sot jane ne fuqi, nuk do te mund te organizojme te pame per baben.

Neser, me 30.08.2021 ne oren 11, ne Katedralen Nene Tereza ne Prishtine do te celebrohet Mesha e Drites per baben, kurse ne oren 13 do te jete vorrimi me rrethin e ngushte familjar ne vorrezat e qytetit te Prishtines.

E di, qe shume prej jush doni me qene nga afer pjese e dhimtes tone, por shendeti i juaj dhe te gjithe te tjereve ka me shume rendesi.

Kujtojeni baben e ne në lutje, prej aty ku jeni.

Ngushllimet i pranojme nepermjet telefonit.

One Response to “Ndërroi jetë ish-kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kolë Berisha”

Read below or add a comment...

  1. Gege Kosova says:

    Kole Berisha,ishte perkushtues qe cdo rrethane beri shume sakrifica per ceshtjen kombetare,clirimin e atdheut dhe shteteformimin e shtetit te Republikes se Kosoves.Kola me veprimtarine e Tije,ka Uraten e madhe te popullit.