Në Spanjë u arrestuan 8 shqiptarë për trafik droge

Lënda narkotike e sekuestruar peshonte 250 kg, marihuana e përpunuar 4 kilogramë si dhe 6500 euro

Knid Ndrenika

Tetë qytetarë shqiptarë janë arrestuar nga autoritetet policorë në Spanjë në një operacion kundër narkotrafikut.

Policia spanjolle e kreu operacionin me qendër në Valencia për kultivimin dhe trafikimin e drogës marihuanë si dhe të shpëlarjes së parave.

Në këtë operacion u zbuluan dhe u sekuestruan dy plantacione me marihuanë ku ishin mbjellë më shumë se dy mijë rrënjë.

Sipas raportimeve paraprake, lënda narkotike e sekuestruar peshonte 250 kg, marihuana e përpunuar 4 kilogramë si dhe 6500 euro.

Të tetë qytetarët shqiptarë raportohet të jenë të moshave nga 18 deri në 42-vjeçare.

Policia gjeti gjithashtu një automjet si dhe pajisje për përpunimin e drogës në këtë operacion që filloi kur u hapën hetimet në gusht 2021 pasi një sasi lënde narktoike u zbulua në një depo në Katarroha.

Comment

*