Texas: Infermieri shpallet fajtor për vrasjen e pacientëve, u injektoi ajër

Një infermier në Teksas është shpallur fajtor për vrasjen e katër pacientëve që vdiqën pasi ai u injektoi atyre ajër pas operacioneve në zemër.

William Davis, 37 vjeç, u dënua për vrasje të rëndë nga një juri të martën dhe tani mund të përballet me dënimin me vdekje.

Prokurorët thanë se ai kishte në shënjestër shtatë persona nga qershori 2017 deri në janar 2018.

Burrat, të moshës 47-74 vjeç, përjetuan “simptoma të ngjashme me konvulsione” dhe vdiqën nga dëmtimi fatal i trurit pasi ajri u injektua në linjat e tyre arteriale, raporton BBC.

Gjykata dëgjoi se katër burrat e vrarë nga Davis fillimisht ishin shëruar mirë nga operacionet e tyre dhe se mjekët nuk dinin se si gjendjet e tyre ishin përkeqësuar kaq shpejt.

Autoritetet thanë se ishte atëherë kur mjekët panë skanimet CT që tregonin ajër në trurin e pacientëve dhe kuptuan se diçka nuk ishte në rregull.

Gjatë gjykimit, u treguan pamjet e sigurisë të Davisit duke hyrë në dhomën e njërit prej pacientëve, alarmi i monitorit të zemrës së të cilit u dëgjua vetëm tre minuta më vonë. Më vonë ai vdiq nga injeksioni.

Prokurorët tani do të kërkojnë dënimin me vdekje për Davisin, për të cilin ata thonë se “pëlqeu” kryerjen e vrasjeve dhe “i pëlqente të vriste njerëz”.

(r.m.)