The Times: Forcat speciale “Shaman” po e çojnë luftën përtej kufirit, në Rusi

“Forcat speciale ‘Shaman’ e çojnë luftën përtej kufirit në Rusi”, shkruan The Times.

Njerëzit e batalionit “Shaman”, një njësi elitare e forcave speciale të Ukrainës, u përgatitën të zbarkonin thellë pas linjave të armikut.

Misioni i tyre, për të shkatërruar infrastrukturën jetike për përpjekjet luftarake të Kremlinit, ishte një nga disa bastisjet e fshehta brenda Rusisë.

Objektivat e sakta janë të klasifikuara, por sulmet e ekipeve përtej kufirit ndihmojnë për të shpjeguar se si rafineritë ruse të naftës, depot e municioneve dhe rrjetet e komunikimit janë sabotuar në mënyrë misterioze.

Rreshterët “Handsome” dhe “Twenty Two”, të dy të moshës 25 vjeç, kanë luftuar forcat e Presidentit Putin që nga pushtimi hibrid i tij në Ukrainë në 2014.

Inteligjentë, të artikuluar dhe në gjendje maksimale fizike, ata u zgjodhën për forcat speciale pas vitesh luftimi në njësitë e rregullta.

“Misionet më interesante janë duke punuar prapa linjave të armikut; duke vendosur eksploziv pas vijave të frontit, përtej kufirit“, tha Twenty Two, duke detajuar një plan për të mbjellë konfuzion dhe mospajtim midis armikut, të cilin ai i kërkoi “The Times” të mos e zbulonte plotësisht. Handsome shtoi: “Rusët nuk e dinë se çfarë ndodhi, ata shpesh nuk mund të besojnë se ne ishim atje”.

Të dy janë anëtarë të batalionit “Shaman”, një pseudonim që i është dhënë Detashmentit të 10-të të Forcave Speciale të Ukrainës për aftësitë e tij.

Është krahu i sulmit dhe zbulimit i inteligjencës ushtarake ukrainase dhe pranon vetëm ata burra që kalojnë testet më rraskapitëse të aftësive të qëndrueshmërisë dhe të mbijetesës.

Njësia është e specializuar në zhytje, hedhje me parashutë dhe alpinizëm. Ajo ka luftuar së bashku me trupat britanike dhe amerikane në Afganistan dhe ka fituar reputacion .

“Ne i dërgojmë ata të marrin përsipër detyrat më të vështira, sepse ata janë më të mirët dhe më të guximshmit”, tha një oficer i lartë i inteligjencës ukrainase.

“Megjithëse njësia ishte më e përgatitur për pushtimin e shkurtit se sa degët e tjera të forcave të armatosura të vendit, ajo përsëri erdhi si një tronditje”, tha Handsome.

Ai e përshkroi orën e parë të betejës si kaos, ndërsa ushtria ukrainase u përpoq të koordinonte mbrojtjen e saj, por përpjekjet e tyre në aeroport e penguan Rusinë të fitonte një bazë jetike jashtë Kievit.

Më pas ata u vendosën në fshatin Moshchun për të parandaluar armikun të kalonte lumin Irpin, gjë që do t’u kishte dhënë forcave të Putinit një vrapim të qartë në Kiev.

Tri ekipe e pastruan fshatin dhe gërmuan në një pyll përgjatë bregut të lumit, ku prisnin sulmin.

Ata ranë përsëri në ndërtesat e fshatit nën granatimet e forta, ndërsa një forcë shumë më e madhe, e mbështetur nga dy automjete luftarake të këmbësorisë, filloi të kalonte lumin.

Edhe pse në numër të madh “si gjithmonë”, skuadrat pritën derisa trupat ruse të gjendeshin thellë në qendër të fshatit përpara se t’u zënë pritë, duke u përfshirë në luftime të afërta dhe duke goditur nga të dy krahët.

Pas shpartallimit të trupave ruse dhe shkatërrimit të dy mjeteve të blinduara me raketa antitank Nlaw të furnizuara nga britanikët, batalioni “Shaman” u tërhoq nga fshati për t’u rigrupuar.

“Në këtë kohë ishte rreth 22:00 dhe ne nuk kishim asnjë bateri për shikimin tonë të natës”, tha Handsome, duke shtuar: “Dëgjuam se një forcë tjetër prej 50 burrash dhe një automjet tjetër i blinduar po lëviznin drejt lumit”.

Skuadrat ukrainase u zhvendosën përsëri në fshat dhe pritën të qetë, në errësirë, duke dëgjuar zhurmën e hapave të forcave ruse.

Batalioni “Shaman” ishte i përfshirë në çdo angazhim të madh në betejën për Kievin dhe vazhdoi të ngacmonte forcën pushtuese ndërsa ikte përmes zonës së përjashtimit të Çernobilit, përtej kufirit Bjellorusi.

Forcat speciale kanë formuar shtyllën kurrizore të mbrojtjes së Ukrainës, shpesh duke organizuar trupa të sapomobilizuara, të cilat janë shumë të motivuara, por të patrajnuara dhe të pajisura keq.

Operatorët përshkruan se duhej të udhëzonin njësitë e rregullta për marrjen e pozicioneve më të mira mbrojtëse për të mbuluar një sulm përpara se të lëviznin për të udhëhequr vetë një sulm.

Këmbësoria e papërvojë duhej të forcohej nga operatorë me përvojë në mënyrë që të mbante linjën nën bombardime të ashpra, shtoi ai.

Mbështetja e Ukrainës në forcat e saj speciale ka shkaktuar një dëm të madh në vetë njësitë, tha ai: Gjysma e miqve të tyre janë vrarë javët e fundit ndërsa beteja për rajonin e Donbasit po vazhdon, me Rusinë që fokuson fuqinë e saj ajrore dhe artilerinë superiore në një segment i vogël i vijës së përparme.

(BalkanWeb)