Tirana i kundërpërgjigjet Athinës pas reagimit për arrestimin e Fredi Belerit

Tiranë, 12 maj 2023 – Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, është kundërpërgjigjur homologut të tij grek, Kyriakos Mitsotakis, pas reagimit për arrestimin e kandidatit të opozitës në Bashkinë e Himarës, Fredi Beleri.

Rama, në një poostim në Twitter, shkruan se prokuroria duhet të ketë prova se Beleri e ka shkelur ligjin.

“Ndalimi i kandidatit të opozitës për Himarën F.Beleri me urdhër të prokurorisë, përbën një sprovë të madhe për drejtësinë në vigjilje të zgjedhjeve, që do të thotë se shkelja e ligjit nga ana e tij duhet të jetë e provuar dhe ndalimi i tij ligjërisht i motivuar”, ka shkruar Rama.

Ai u ka bërë thirrje autoriteteve greke që të mos nxitohen të japin konkluzione politike

“Beteja jonë me atë kandidat nuk ka asnjë lidhje me hetimet apo përfundimet e prokurorisë, prandaj duke respektuar pavarësinë e plotë të organeve të drejtësisë, i bëj thirrje të gjithëve të mos nxitohen me konkluzione politike po të presin me durim fjalën dhe provat drejtësisë”, ka shtuar ai.

Edhe ministrja e Jashtme e Shqipërisë, Olta Xhaçka, i është përgjigjur homologut tësaj grek, Nikos Dendias.

“Me respekt i nxisim miqtë tanë në Athinë që të monitorojnë nga afër zhvillimin e çështjes, me durim, duke lejuar drejtësinë shqiptare të bëjë punën e saj pa presione të jashtme apo mesazhe përçarëse. Është mirë të mbajmë të informuar Brukselin, por duhet të presim edhe shfaqjen e fakteve”, ka shkruar Xhaçka në Twitter.

“Blerja e votës është një shkelje e rëndë në legjislacionin tonë dhe të gjitha institucionet e zbatimit të ligjit kanë prioritet luftimin e saj gjatë kohës së zgjedhjeve. Kjo vlen për të gjithë qytetarët e Republikës së Shqipërisë, përfshirë vëllezërit dhe motrat e minoritetit grek që marrin pjesë në zgjedhjet tona “, është shprehur ajo.

“Kandidatura e shtetasit shqiptar, Alfred Beleri që kandidon për zgjedhje nga bashkëqytetarët e tij, nuk kërkon ndonjë trajtim të veçantë. Ai është i barabartë para ligjit si kushdo tjetër. I takon vetëm prokurorëve dhe gjyqtarëve që ta trajtojnë këtë çështje në përputhje me provat”, ka theeksuar  ministrja e Jashtme shqiptare, Olta Xhaçka.

Ministria e Jashtme e Greqisë udhëzoi ambasadoren greke në Tiranë, Konstantina Kamitsi, të kërkojë  shpjegime për arrestimin e Belerit. Ambassadorja Kamitsi u prit nga Drejtori i Drejtorisë që i mbulon marrëdhëniet me Greqinë.

(r.m.)