Vriten kandidati i PDK-së për kryetar të Pejës dhe ish-kandidati i PDK-së për kryetar të Deçanit

Prishtinë, 8 shtator 2021 – Dy persona janë vrarë në Pejë, të mërkurën në mbrëmje.

Astrit Ademaj, kandidat i Partisë Demokratike të Kosovës për kryetar të Pejës, dhe Blerand Kadriaj, ish-kandidat i kësaj partie për kryetar të Deçanit, janë vrarë në një incident të armatosur në një lokal përballë Shkollës së Mesme Ekonomike “Ali Hadri”.

ASTRIT ADEMAJ (@astritademaj) | Twitter

Astrit Ademaj

This image has an empty alt attribute; its file name is Blerand-Kadriaj.png

Blerand Kadriaj

 

Një person tjetër është plagosur në këtë incident. Indeksonline raporton se i plagosur ka mbetur vëllai i Astrit Ademajt, Avniu.

Zëdhënësi i Spitalit të Pejës, Naim Sahiti, ka konfirmuar sedy persona janë pranuar në spital shenja jete.

Edhe Policia e Kosovës në Pejë ka konfirmuar se janë vrarë dy persona.

“Policia rreth orës 20:20 minuta është njoftuar se afër shkollës ekonomike ‘Ali Hadri’, ka të shtëna me armë zjarri. Menjëherë Policia iu ka përgjigj thirrjes. Të plagosurit janë dërguar në Spitalin e Pejës. Nga Emergjenca është njoftuar se dy nga të lënduarit kanë ndërruar jetë”, ka njoftuar zëdhënësi i Policisë i Rajonit të Pejës, Fadil Gashi.

Indeksonline, duke iu referuar burimeve të veta, raportoi se dy viktimat janë vrarë në shkëmbim zjarri menjëri-tjetrin.

“Dy viktimat dyshohet se kanë qenë bashkë në një lokal dhe për një moment e kanë sulmuar njëri tjetrin. Dyshoeht se Ademaj e Kadriaj kanë shkrepur njëkohësisht armët ndaj njëri-tjetrit, me ç’rast kanë mbetur të vrarë të dy”, raporton Indeksonline.

Policia dhe prokuroria kanë dalë në vendin e ngjarjes dhe kanë filluar veprimet hetimore lidhur me ngjarjen.

(r.m.)